AKTUALIZOVANÉ: Novým predsedom SsAZ je Ján Gigac, AZB si za predsedníčku zvolil Dominiku Blaškovú

► BANSKÁ BYSTRICA: Na sobotnom rokovaní senátu Stredoslovenského atletického zväzu (SsAZ) v Banskej Bystrici zvolili delegáti za nového predsedu oblasti dlhoročného trénera, funkcionára a rozhodcu z AK ZŤS Martin Jána Gigaca, člena športovo-technickej komisie a komisie mládeže Slovenského atletického zväzu.

Nový šéf stredoslovenskej atletiky, ktorý bol doposiaľ členom výkonného výboru SsAZ, vystriedal vo funkcii Jána Garaja. Bývalý popredný čs. a slovenský oštepár sa ešte vlani v decembri z rodinných dôvodov vzdal funkcie predsedu SSAZ a odvtedy ho zastupoval tajomník oblastného zväzu Rastislav Hrbáček.

Ján Gigac získal vo voľbách 16 hlasov od zástupcov 25 zúčastnených klubov, jeho protikandidát Matej Tabak (BŠK Banská Bystrica) dostal dôveru od 9 delegátov. Za tajomníka SsAZ zvolili opäť Rastislava Hrbáčka s 13 hlasmi, nový výkonný výbor dopĺňa pätica členov Roman Coma (AO Žilina), Ivan Čillík (AO UMB Banská Bystrica), Milan Laurenčík (AO Sparta Považská Bystrica), Adam Pajunk (MŠK Žiar n/Hr.) a Matej Tabak (BŠK Banská Bystrica). Z tejto pätice si nový VV SsAZ vyberie neskôr svojho podpredsedu. Senát SsAZ ešte zvolil aj 10 delegátov za oblasť (plus 3 náhardníkov) na tohtoročné valné zhromaždene SAZ.

Na rokovaní senátu SsAZ sa zúčastnil aj prezident SAZ Peter Korčok, ktorý spolu s bývalým a súčasným riaditeľom Dudinskej päťdesiatky, Júliusmi Nyarjásom a Korčokom, odovzdali pri príležitosti 40-ročného jubilea spomenutých medzinárodných chodeckých pretekov ocenenia Vlaste Nemcovej, Zdeňkovi Michnovi, Milutínovi Černákovi, Ernestovi Cabanovi, Ivanovi Kováčovi a VŠC Dukla za ich aktívny prínos k organizovaniu podujatia.

► BRATISLAVA: Delegáti valného zhromaždenia Atletického zväzu Bratislavy (AZB) na štvrtkovom on-line rokovaní jednohlasne zvolili za predsedníčku na roky 2021 – 2025 Dominiku Blaškovú z AO Slávia STU Bratislava, ktorá vo funkcii vystriedala bývalého výborného maratónca-olympionika Marcela Matanina.

„Všetci veľmi dobre vieme, aké problémy máme v AZB. Chcem zlepšiť komunikáciu medzi vedením AZB a klubmi, motivovať ich na spoluprácu, lebo ochota spolupracovať bola doposiaľ nízka, takisto ako povedomie o existencii AZB a viac ho zviditeľnila. Toto by som rada napravila,“ uviedla v kandidátskej prezentácia nová šéfka bratislavskej atletiky, ktorá vo voľbách nemala súpera. „Najväčší problém je finančný, musíme získať peniažky na činnosť aj inde ako v SAZ. Treba sa poobzerať po po rôznych možnostiach. Tí, ktorí sú aktívni, vedia, kam sa obrátiť. Máme problémy aj so štadiónmi, musíme tlačiť na kompetentné štátne i samosprávne orgány, ktoré nám môžu pomôcť. Bez štadiónov sa nedá trénovať ani súťažiť.“

Podpredsedníčkou AZB sa na návrh Dominiky Blaškovej stala bývalá popredná slovenská šprintérka Erika Bršelová zastupujúca Inter-SC Bratislava. Gabriela Hanuláková z Vitalu navrhla za podpredsedu Branislava Droščáka, ale tajomník AO Slávia STU Bratislava kandidatúru odmietol.

Delegáti valného zhromaždenia AZB si zvolili aj päťčlenný výkonný výbor, do ktorého sa dostali šéfka AO Slávia UK Bratislava Miroslava Kažimírová, Michal Gregor z AK Veterán Bratislava, doterajší revízor AZB Dag Bělák, Renáta Polanská z AK Run for Fun Bratislava-Petržalka a Michal Blaško zo Slávie STU Bratislava. Navrhnutí boli aj Tomáš Benko (kandidatúru však stiahol, keďže sa chce v AZB venovať spracovávaniu výsledkov) a Petr Filip, ktorý možnosť uchádzať sa o miesto vo výkonnom výbore neprijal.

Za revízora AZB jednohlasne zvolili Marcela Lopuchovského z klubu Šport hrou Bratislava, ktorý prijal ponuku na tento post po odmietnutí predošlej osmičky navrhovaných adeptov. AZB si zvolil aj 10 delegátov (plus 3 náhradníkov), ktorí by ho mali zastupovať na tohtoročnom valnom zhromaždení Slovenského atletického zväzu.

V povolebnej diskusii sa najviac hovorilo o problémoch so štadiónmi. Ladislav Asványi zo Slávie UK, ktorý je aj viceprezident SAZ, vyjadril nádej, že do dvoch týždňov sa otázka rekonštrukcie šprintérskej rovinky na štadióne STU na Mladej Garde, ktorá je jediný použiteľný 400-metrový ovál v Bratislave, vyrieši. Takisto ponúkol halu Elán ako miesto pretekov pre najmenších a možnosť zorganizovať väčšie oblastné preteky alebo kontrolky v Šamoríne v x-bionic® sphere.  Vladimír Handl z AC Malacky vyjadril ochotu zorganizovať na štadióne s 250-metrovým oválom preteky pre mladšie a najmladšie žiactvo a Branislav Droščák podotkol, že sa robí všetko pre to, aby k rekonštrukcii rovinky na štadióne STU na Mladej Garde došlo čím skôr.

„Musíte byť v tejto ťažkej dobe trpezliví a vedieť znášať aj kritiku. Atletika nás však musí – napriek rozdielnym názorom na niektoré veci – všetkých spájať. Len tak budeme v AZB dobre fungovať,“ podotkol v diskusii Ladislav Asványi.

Text k foto:

Na snímke rovinka na štadióne STU na Mladej garde, ktorá potrebuje nevyhnutne rekonštrukciu.

ILUSTRAČNÉ FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk