Nádejný chodec Jakub Bátovský v Békéscsabe na 10 km s limitom na juniorské ME v Tallinne

Na 42. ročníku chodeckých pretekov v Békéscsabe, ktoré boli aj otvoreným mládežníckym šampionátom Maďarska a aj dospelých na na 20 km, si úspešne počínali slovenské nádeje z Banskej Bystrice a Košíc.

V súťaži chlapcov na 10 km obsadili prvé tri priečky zverenci Juraja Benčíka v ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, všetci v osobných rekordoch. Zvíťazil slovenský žiacky rekordér na 3000 m 16-ročný Jakub Bátovský za 45:41 min, ktorý si svoje maximum z marcovej Dudinskej päťdesiatky zlepšil o 20 sekúnd.

Čas staršieho syna chodeckého olympionika na 50 km Miloša Bátovského je o 19 sekúnd lepší ako limit na MEJ v estónskom Tallinne (15. – 18. 7.). Na druhej priečke skončil Filip Krestianko (47:45) a na tretej Michal Duda (48:23).

Na 10 km dievčat sa za víťaznou Maďarkou Petrou Zahoránovou objavili na stupňoch víťazov zverenky Henriety Rusnákovej zo Slávie TU Košice Karin Devaldová, ktorá časom 51:44 min potvrdila už dávnejšie splnený limit na MEJ v Tallinne, a Stanislava Hakulinová (53:45).

„Karin sa najskôr snažila potiahnuť Stanku na limit 52:00 na juniorské ME, ale zatiaľ to nevyšlo. Ked bolo jasné, že snaha nebude úspešná, išla si potom už v pohode  v tréningovom tempe. Keďže Karin nebuď môcť štartovat v súťaži junioriek na ME družstiev v Poděbradoch, keďže Európska atletika vyžaduje mať dovŕšených 18 rokov v máji 2021, už sa v príprave sústredíme len na oba juniorské vrcholy roka – júlový európsky v Tallinne a augustový svetový v Nairobi v Keni,“ skonštatovala Devaldovej trénerka Henrieta Rusnáková.

SLOVÁCI V BÉKÉSCSABE

Chlapci – 10 km: 1. Jakub Bátovský 45:41 – limit na MEJ a osobný rekord, 2. Filip Krestianko 47:45 – osobný rekord, 3. Michal Duda 48:23 – osobný rekord.

Dievčatá – 10 km: 2. Karin Devaldová 51:44 – limit na MEJ, 3. Stanislava Hakulinová 53:45, 4. Nina Poštová 59:18, 5. Barbora Brnáková 1:01:01.