Posledných päť svetových šampionátov od Berlína 2009 režíroval šprintérsky fenomén, 11-násobný majster sveta Usain Bolt. Zlepší svetový rekord? Získa rekordné zlato? Odrazí Gatlinov útok na trón? Takéto a podobné otázky zaujímali verejnosť počas atletických svetových šampionátov v uplynulej dekáde. Lenže jamajský „blesk“ dal atletike zbohom a zrazu sa otvoril priestor aj pre iných, aby sa dostali do titulkov svetových médií.
Kráľovná športov momentálne nemá osobnosť Boltovho kalibru, ale možno práve 17. svetový šampionát v katarskej Dauhe naznačí, kto preberie po charizmatickom Jamajčanovi úlohu svetovej atletickej celebrity číslo jeden.
Bez šance nie je nórsky prekážkar na 400 m, obhajca titulu v tejto disciplíne z Londýna 2017 Karsten Warholm. Kam príde, tam víťazí (6 tohtoročných súťaží vyhral časmi 47,85, 47,33, 47,12, 47,43, 47,26 a 46,92), posúva svoje maximá z pretekov na preteky. Zatiaľ sa zastavil „len“ na európskom rekorde 46,92 na Diamantovej lige v Zürichu. Od „sveťáku“ Američana Kevina Younga 46,78 z barcelonskej olympiády ho delí len 14 stotín. V súboji s domácim Abderrahmanom Sambom a Raiom Benjaminom z USA, ktorí sa už tiež dostali pod 47 sekúnd, by sa pokojne mohol zrodiť i najlepší svetový čas histórie.
Vždy ostro sledovaná stovka prvý raz po dlhých rokoch bez Bolta tentoraz nemá jasného favorita, no experti dávajú najväčšie šance vicemajstrovi sveta z Londýna 2017 a lídrovi tohtoročných tabuliek (9,81) Christianovi Colemanovi, ktorý však nedávno čelil podozreniam z nekalých dopingových praktík, keďže komisári ho trikrát nenašli na mieste, ktoré deklaroval. Obhajca titulu, už 37-ročný Justin Gatlin zďaleka nie je v top forme, navyše v posledných pretekoch pred MS, 3. septembra na mítingu v Záhrebe, si natiahol sval. Čierny kôň stovky môže byť šampión spred 8 rokov Yohan Blake z Jamajky (v tomto roku 9,96), ktorý ani na jedných pretekoch neskončil horšie ako tretí.
Nepochybne zaujímavý bude duel guliarov, až osmička prekonala v tomto roku métu 22 m, čo sa veru v uplynulých rokoch nestávalo. Adeptov na tri medaily je viac než dosť: obhajca zlata Novozélanďan Walsh, olympijský šampión Crouser z USA, jeho krajania Hill a Kovacs, Poliaci Bukowiecki a Haratyk či Romani z Brazílie.
Atraktívnych duelov uvidia diváci (koľko ich bude, nik netuší, ale vstupeniek sa predalo len 50 000 na všetky dni) na modernom Kalifovom štadióne nepochybne veľa, pričom tipovať víťazov je v mnohých prípadoch extrémne zložité. Šampionát prináša viacero noviniek. Okrem klimatizovaného štadióna, keďže fungovať vo vyše 40-stupňových horúčavách je takmer nemožné, sa prvý raz uskutoční súťaž v miešanej štafete na 4 x 400 m, premiérovo nebudú kvalifikačné súťaže predpoludním a vzhľadom na klímu sa chodecké preteky a maratón skončia až v hlbokej noci.
Práve klimatické podmienky vyvolávajú mnoho otáznikov. V noci z pondelka na utorok po prílete prvej časti slovenskej výpravy o 0.45 h ukazoval teplomer 36°C, o štvrtej ráno bolo ´len´31°C, ale pocitovo až 36° C. V čase piatkového maratónu žien a sobotnej chôdze mužov i žien na 50 km vraj bude klíma ešte krutejšia.
„Vedeli sme, že to bude ťažké, ale asi len málokto očakával to, čo nás v Dauhe privítalo. Bol som si zabehať na chodeckom okruhu pri mori a po šiestich kilometroch som zhodil dve kilá a pulz mi poriadne vyskočil. Výškarský tréner Ľuboš Benko, ktorý v Katare pôsobí už roky, mi vravel, že na také vlhko, aké vládne v súčasnosti, si veru nespomína,“ ilustroval aktuálne šéftréner SAZ Martin Pupiš podmienky v katarskej metropole
O tituly v 49 disciplínach bude bojovať vyše 2000 atlétov z rekordného počtu 210 krajín. Nechýba medzi nimi ani šestica Slovákov – osemstovkárka Gabriela Gajanová, prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková (Lajčáková), kladivári Martina Hrašnová a Marcel Lomnický, chodci na 50 km Mária Katerinka Czaková a Matej Tóth. Aj vzhľadom na neustále sprísňujúce sa limit je slovenská výprava druhá najmenšia v ére samostatnosti. Menej atlétov štartovalo len pred dvoma rokmi v Londýne – päť.
„Verím, že aj náš malý, ale skúsený tím, sa s nástrahami v Dauhe vyrovná a budeme úspešní,“ nádejal sa prezident SAZ Peter Korčok. Šéftréner Martin Pupiš, pred vrcholnými podujatiami zväčša optimista, je tentoraz – aj vzhľadom na nezvyčajné podmienky – opatrný. Bude spokojný s dvoma umiesteniami v prvej dvanástke. Nevylúčil však ani medailový zásah. Slovensko v ére samostatnosti získalo zatiaľ štyri cenné kovy na MS: Matej Tóth v Pekingu 2015 bral zlato v chôdzi na 50 km, o tri bronzy sa pričinili postupne prekážkar na 110 m Igor Kováč (Atény 1997) a kladivári Libor Charfreitag (Osaka 2007) s Martinou Hrašnovou (Berlín 2009). Okrem toho sa Slovensko môže pochváliť ešte 9 umiesteniami v prvej osmičke.
„Náš najvážnejší adept na medailu je Maťo Tóth v chôdzi na 50 km, ktorá však bude extrémne náročná. V horúčave a vlhkom vzduchu sa pôjde v noci, do cieľa prídu najlepší ráno okolo štvrť na štyri. Nik nevie, ako toto všetko ovplyvní pretekárov,“ podotkol Martin Pupiš.
Šancu priviezť z Dauhy popredné umiestenia však majú aj chodkyňa na 50 km Mária Katerinka Czaková, kladivári Marcel Lomnický, Martina Hrašnová a o prekvapenie by sa mohla postarať talentovaná osemstovkárka Gabriela Gajanová, ktorá však vzhľadom na vek pôjde najmä zbierať skúsenosti, podobne ako ďalšia debutantka na MS, prekážkarka Stanislava Škvarková.
Zo 44 individuálnych víťazov na predošlých MS 2017 v Londýne bude v Katare štartovať 37. Chýbajú Juhoafričan Wayde van Niekerk (400 m), Elijah Manangoi z Kene (1500 m), Brit Mo Farah (10 000 m), Eider Arevalo z Kolumbie (20 km chôdza), Juhoafričanka Caster Semenyová (800 m), Etiópčanka Almaz Ayanová (10 000 m), Sally Pearsonová z Austrálie (100 m prek.) a poľská kladivárka Anita Wlodarczyková.
Do histórie MS sa ako ich najstarší účastník zapíše španielsky chodec Jesús Ángel García, 17. októbra bude mať už 50 rokov. Šampionát v Dauhe bude už jeho trinásty, v roku 1993 v Stuttgarte získal na 50 km zlato. Americká šprintérka Allyson Felixová zasa môže rozšíriť svoju najbohatšiu medailovú zbierku na MS (bilancia 11 – 3 – 2), v Dauhe by mala bežať štafetu na 4 x 400 m. Ruskí atléti znova nebudú štartovať pod vlastnou vlajkou a vzhľadom na ďalší črtajúci sa problém s neoprávneným vstupom do databáz antidopingového laboratória v Moskve môže ich dištanc trvať ešte niekoľko rokov. So štatútom „autorizovaný neutrálny atlét“ sa v Dauhe predstaví 30 ruských pretekárov.
Pred dvoma rokmi v Londýne boli najúspešnejšou krajinou USA s bilanciou 10 – 11 – 9 pred Keňou (5- 2 – 4) a Juhoafrickou republikou (3 – 1 – 2), najúspešnejší z pätice Slovákov bol na 13. mieste kladivár Marcel Lomnický, no zaujal aj šprintér Ján Volko slovenským rekordom 10,13 na 100 m v kvalifikácii a postupom do semifinále dvojstovky (celkovo 15.).
GABRIEL BOGDÁNYI
SLOVENSKO NA MS 2019 V DAUHE (27. 9. – 6. 10. 2019)
MUŽI (2)
Marcel Lomnický (rok narodenia 1987, kladivo, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 77,15, piaty štart na MS)
Matej Tóth (rok narodenia 1983, 50 km chôdza, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, bez výkonu, siedmy štart na MS)
ŽENY (4)
Gabriela Gajanová (rok narodenia 1999, 800 m, klub: AK ZŤS Martin, výkon v roku 2019: 2:00,58, premiéra na MS)
Stanislava Škvarková /Lajčáková/ (rok narodenia 1996, 100 m prekážok, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 13,08, premiéra na MS)
Martina Hrašnová (rok narodenia 1983, kladivo, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 72,04, šiesty štart na MS)
Mária Katerinka Czaková (rok narodenia 1988, 50 km chôdza, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 4:16:33, piaty štart na MS)
REALIZAČNÝ TÍM – VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš (šéftréner), LEKÁR: MUDr. Pavol Hajmássy, FYZIOTERAPEUT: Denis Freudenfeld, TRÉNERI: Pavel Slouka, Matej Spišiak, Michal Škvarka
CIELE SLOVENSKEJ ŠESTICE V DAUHE
Gabriela Gajanová (800 m): „Vzhľadom na podmienky by som sa chcela priblížiť k osobnému rekordu, to však, samozrejme, bude závisieť od toho, či pôjde o taktický alebo rýchly, tempový beh.“
Stanislava Škvarková (Lajčáková): „Už účasť na MS je pre mňa splnený sen. V každom prípade urobím všetko pre to, aby som sa čo najviac priblížila k hranici 13 sekúnd, čo by znamenalo ďalší krok bližšie k olympiáde v Tokiu 2020.“
Martina Hrašnová (kladivo): „Chcela by som sa dostať do finále, hod na úrovni tohtoročného maxima by na to mal postačiť. Výkonnosť na to mám. Dôležité bude, aby mi vyšiel technicky dobre jeden z troch kvalifikačných pokusov.“
Mária Katerinka Czaková (50 km chôdza): „Veľmi by ma potešilo umiestenie v prvej desiatke, no, samozrejme, budem bojovať o každé jedno miestečko. Výsledný čas si netrúfam odhadnúť, keďže klimatické podmienky budú v Dauhe extrémne náročné.“
Marcel Lomnický (kladivo): „Môj cieľ je posunúť si na MS sezónne maximum, splniť limit 77,50 na OH 2020 a umiestniť sa v prvej osmičke. Celý rok trénujem a ladím formu práve na toto podujatie. Verím, že budem v skvelej forme a chcel by som ju zúročiť. Skúseností mám dosť, viem, čo na šampionáte očakávať.“
Matej Tóth (50 km chôdza): „Do Dauhy idem s najvyššími ambíciami, no zároveň s pokorou. Pokúsim sa zabojovať o medailu, ale pred extrémnymi podmienkami mám rešpekt, nabádajú ma k opatrnosti. Verím, že vďaka skúsenostiam a výbornej príprave sa mi podarí potešiť fanúšikov slovenskej atletiky.“
Texty k foto:
Moderný Kalifov štadión v Dauhe, kde sa bude bojovať o medaily.
FOTO GETTY IMAGES FOR IAAF
Karsten Warholm na MS 2017, v Dauhe bude obhajovať zlato.
FOTO SITA/AP
Takto vyzerá dejisko bojov o medaily na atletických MS zvonku.
FOTO GETTY IMAGES FOR IAAF
Najväčšia slovenská medailová nádej Matej Tóth.
FOTO PAVOL UHRIN