Osemstovkárka Gajanová pred MS: „Pekné by bolo priblížiť sa k osobáku, ideálne prekonať ho“

Vlani, hoci ešte nemala ani devätnásť, mala v Berlíne premiéru na seniorskom európskom šampionáte. Teraz, ešte ani nie 20-ročná, si odbije krst ohňom v Dauhe na seniorských majstrovstvách sveta. Gabika Gajanová bude po osemstovkárkach Gabriele Sedlákovej (1987), Lucii Klocovej (2003) a kladivárke Martiny Hrašnovej (2001) štvrtá slovenská tínedžerka v štartovej listine svetového šampionátu.

„Neviem, čo presne ma v Dauhe čaká. Každý hovorí o náročných klimatických podmienkach, no verím, že sa s nimi vyrovnám čo najlepšie a predvediem výkon v rámci svojich možností. Pekné by bolo priblížiť sa k osobnému rekordu, ideálne prekonať ho,“ vraví 19-ročná martinská gymnazistka o svojich ambíciách na MS.

Ak by sa jej želanie splnilo, šanca, že si na modernom Kalifovom štadióne nezabehne iba raz, ale aspoň dvakrát, je veľká.

„Bolo by skvelé, keby som sa dostala do semifinále. Vynasnažím sa o to, budem bojovať zo všetkých síl,“ sľubuje Gabika Gajanová. „Mám radosť už len z toho, že som sa vôbec na MS do Dauhy dostala. Limity sú z roka na rok tvrdšie a teším sa, že som ho splnila.“

Gabika Gajanová pobeží v piatkovej premiére na MS hneď v I. rozbehu na 800 m o 16.10 h SELČ. Nebude to mať vôbec jednoduché. Štyri jej súperky boli v tomto roku ešte rýchlejšie ako ona na začiatku júna na Odložilovom memoriáli v Prahe, kde si posunula osobný rekord na 2:00,58 – Nórka Hynneová má na konte 2:00,53 a prehrala s ňou v I. lige ME tímov v Sandnese, Uganďanka Nakaayiová s av tomto roku trikrát dostala pod dve minúty (najlepšie 1:59,57), majsterka USA, víťazka osemstoviek na mítingoch Diamantovej ligy 2019 a jedna z favoritiek na zlato Wilsonová (1:57,72) a strieborná zo Svetovej univerziády v Neapole 2019 Nemka Heringová (1:59:41). Okrem nich sú v štartovej listine úvodného rozbehu i Kuivistová z Fínska (2:01,85) a Belgičanka Eykensová (2:01,82).

Ani v tejto silnej konkurencii však Gajanová nie je bez šance na postup. Z každého zo 6 rozbehov postupujú do 24-členného semifinále priamo prvé tri plus ďalších 6 s najlepšími časmi. Aj to by mohla byť šanca pre slovenský bežecký talent.

Čo by Gabike vyhovovalo viac – tempový beh alebo taktický s dôrazom na finiš? O tom pred odletom do Dauhy nepremýšľala. „Ale asi by bolo pre mňa výhodnejšie, keby sa bežalo rýchlo a dosiahla by som kvalitný čas,“ podotkne štvrtá z tohtoročných ME do 23 rokov v Gävle.

Generálku na svetový šampionát absolvovala v interkontinentálnom súboji Európa – USA v Minsku. Skončila štvrtá za Britkou Bellovou, Ľachovovou z Ukrajinky a Američankou Brownovou. Po návrate sa ešte pripravovala v Břeclavi („Absolvovala som ešte zopár kvalitných a náročnejších tréningov“) a v Kysuckom Novom Meste („Žiaľ, v Martine stále nemáme štyristometrový ovál…“).

Zo svojej aktuálnej formy má strednotratiarka AK ZŤS Martin dobrý pocit.

„Test formy dopadol lepšie ako pred Odložilovým memoriálom, kde som si zlepšila osobný rekord a kvalifikovala sa na svetový šampionát. Formu zrejme mám, ako to však pre mňa dopadne, závisí od mnohých faktorov. Aj takých, ktoré už ja nedokážem ovplyvniť,“ upozorňuje Gabriela Gajanová, najmladšia zo šestice slovenských atlétov na MS 2019, ktoré sa v piatok 27. septembra začnú v katarskej Dauhe.

A s čím ju vyprevádzali do Dauhy rodičia?

„Obaja sú úplne skvelí v tom, že na mňa vôbec netlačia. Mamina aj ocino mi prízvukovali, aby som sa toho, čo ma čaká, nezľakla, bola spokojná so svojím výkonom a najmä, aby som sa v poriadku vrátila domov.“

GABRIEL BOGDÁNYI

GAJANOVEJ TOP ČASY NA 800 METROV

2:00,58 Odložilov memoriál 2019 Praha

2:01,25 Diamantová liga 2019 Lausanne

2:01,88 P-T-S 2019 Šamorín

2:01,90 MSJ 2018 Tampere (finále)

2:01,99 Rieter míting 2019 Ústí n/O.

Texty k foto:

Gabriela Gajanová na stretnutí s médiami pred odletom do Dauhy.

FOTO JÁN LUKY

Takto si bežala Gabika pre miestenku na MS 2019 na Odložilovom memoriáli v Prahe.

FOTO EDA ERBEN

S trénerom Pavlom Sloukom.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk