Volka i jeho trénerov test na 60 m (6,58) v Brezne potešil, v piatok beží 60 a 150 m naostro v Ostrave

Muž, ktorý v uplynulej halovej sezóne v seriáli World Athletics Indoor Tour naháňal na šesťdesiatke najlepších amerických šprintérov, sa čoskoro znova objaví na štarte. Ján Volko si v piatok 5. júna na mikromítingu v Ostrave otestuje to, čo natrénoval na Horehroní, kde so svojou tréningovou skupinou našiel „azyl“ v čase koronavírusovej pandémie.

Halový európsky šampión 2019 je, zdá sa, na prahu netradičnej letnej atletickej sezóny vo výbornej forme. „Dnes 6,58 na 60 metrov na fotobunky z nízkeho štartu,“ zvestovala nám z piatkového tréningu v Brezne Volkova trénerka Naďa Bendová. Pre ilustráciu: Jankov čas bol len o tri stotinky slabší ako jeho halový slovenský rekord z 21. februára v Madride…

Volko pobeží šesťdesiatku aj na budúci piatok v Ostrave (15.30), o necelé dve hodiny neskôr (17.15) zakľakne do blokov aj na netradičnej 150-metrovej trati. „Chcela som, aby bežal aj trojstovku, ale vzhľadom na nahustený časový program to nevyšlo,“ objasňuje trénerka Naďa Bendová, ktorá najrýchlejšieho Slováka v histórii pripravuje spoločne s Róbertom Kresťankom.  „Súťažiť budeme z plného tréningu. Len teraz v pondelok prechádzame do špeciálnej fázy prípravy, takže všetky najbližšie štarty v Česku budú pre nás test, ako na tom sme. Tréningy dali Jankovi i ostatným chalanom z našej skupiny zabrať, už na nich dolieha únava. Musíme to teraz trochu uvoľniť a vypretekať sa.“

Piatkový brezniansky test signalizuje, že 23-ročný bratislavský „expres“ by mohol okoreniť svoju letnú premiéru dokonca i nejakým zápisom do slovenských historických tabuliek pod holým nebom. Na 60 i 150 m je na ich čele výkonmi 6,78 a 15,33 sekundy, oba dosiahol 27. júla 2017 v Chebe – v protivetre.

Okrem Volka sa na míting v Ostrave chystajú i jeho sparingpartneri, halový majster SR 2020 na 200 m a trénerkin syn Jakub Benda či nádejný dorastenec Filip Federič. Z jeho klubu Naša atletika Bratislava pocestuje na sever Moravy až 13 pretekárov.

Ján Volko absolvoval celú prípravu na leto na Horehroní. Už 9. marca sa „presťahoval“ s trénermi  i ďalšími poprednými atlétmi zo svojho klubu do Osrblia, kde majú Bendovci chalupu. Na tréning využíval, čo sa dalo: dvor, okolitý terén, trávnik miestneho futbalového klubu a neskôr i tartanový štadión v Brezne.

„Nič nám nechýbalo, mali sme lepšie podmienky ako v Bratislave. Podstatný rozdiel bol i v tom, že Janko netrénoval dvojfázovo ako zvyčajne, ale absolvoval do týždňa dovedna maximálne osem fáz. Takisto prvý raz za päť rokov sme vôbec netrénovali bosí v piesku. Netuším, ako sa to prejaví. Urobili sme však viac kopcov a odrazov. Dôležité je, že hoci Jankova príprava je o päť týždňov oneskorená, je však plynulá,“ vraví Naďa Bendová a nadšene dodáva: „Vychutnávali sme si pokoj, výbornú atmosféru i partiu. Vôbec sa nám odtiaľto nechce domov. Stretli sme výborných ľudí, ktorí nám v zložitej situácii pomohli. Vďaka patrí mestu Brezno, miestnemu AK Mostáreň a jeho trénerom, futbalistom v Osrblí. Títo všetci budú mať veľký podiel na výkonoch našich atlétov v blížiacej sa sezóne.“

Halový majster Európy na šesťdesiatke Ján Volko sa vráti z Horehronia do Bratislavy vo štvrtok 4. júna. Na druhý deň cestuje na preteky do ostravy, odkiaľ príde znova domov a už v nedeľu 7. júna sa vyberie na Odložilov memoriál do Prahy, kde sa črtá česko-slovenský súboj rekordérov so Zdeňkom Stromšíkom. Potom sa znova zastaví v Bratsilave a od stredy 10. júna bude „makať“ opäť v Osrblí až do 2. júla.

GABRIEL BOGDÁNYI

ČO DOSIAHOL VOLKO V HALE 2020

Na záverečnom mítingu prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour (WAIT) 21. februára v Madride utvoril v behu na 60 m výborný slovenský rekord 6,55 sekundy. Ešte predtým však dovtedajší vlastný národný rekord 6,57 trikrát vyrovnal: dva razy vo finálových behoch na mítingoch WAIT v Düsseldorfe, Liévine a takisto už v rozbehu v Madride. Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka v piatich vystúpeniach vo WAIT raz vyhral (Toruň) a štyrikrát skončil tretí (Düsseldorf, Glasgow, Liévin, Madrid), celkovo skončil na 3. mieste. V celom turné ho zdolali len šprintérske esá ako Brit Ujah a americké kvarteto Carnes, Baker, Kemp, Rodgers. Volko ukončil halu 2020 ako európska tabuľková dvojka za Ujahom (6,53) a svetová osmička.

Texty k foto:

Ján Volko mal z výkonu 6,58 v teste na 60 m veľkú radosť.

Štart testu na fotobunku.

Spoločná fotografia breznianskych atlétov a atlétov z klubu Naša atletika Bratislava.

V závere piatkového testovacieho tréningu potešil halový majster Európy na 60 m desiatky detí svojím podpisom.

FOTO SAZ/NAĎA BENDOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk