Zmena vo Východoslovenskom atletickom zväze, za novú šéfku zvolili uznávanú chodeckú rozhodkyňu Silviu Hanusovú

Novou predsedníčkou Východoslovenského atletického zväzu (VsAZ) sa stala uznávaná medzinárodná chodecká rozhodkyňa Silvia Hanusová. Päťdesiatosemročná Košičanka vystriedala vo funkcii Bardejovčana Zorana Kollároviča, ktorý sa vzdal postu šéfa oblasti, no naďalej ostáva členom výkonného výboru SAZ.

„S myšlienkou uchádzať sa o post predsedníčky východoslovenského oblastného zväzu som neprišla ja, ale navrhli ma naň predstavitelia klubu Atletika Košice aj v zastúpení ďalších ako napríklad Maratónsky klub Košice či TJ Obal servis. Prišli za mnou s tým, že som podľa nich najvhodnejší kandidát na túto funkciu, mám predpoklady, aby som oblastný zväz viedla tak, že bude konečne fungovať v normálnom režime,“ vysvetľuje vyštudovaná systémová inžinierka.

Ponuka ju zaujala, ale neprikývla na ňu okamžite. Viesť rozhádaný a nejednotný východ totiž nie je nič lukratívne. Nechala si preto istý čas na rozmyslenie a napokon, keď si prebrala všetky plusy a mínusy, kandidatúru predsa len prijala.

„So zástupcami klubov som sa ohľadne možnosti viesť Východoslovenský atletický zväz stretla prvýkrát v januári. Vtedy som nebola príliš naklonená tejto možnosti, mala som plno argumentov, prečo to nevziať. Nechala som si však čas na rozmyslenie. Po debatách s mnohými ľuďmi som napokon predsa len privolila. Je to pre mňa zaujímavá výzva. Pokúsim sa pomôcť atletike nielen v Košiciach, ale na celom východnom Slovensku,“ vraví Silvia Hanusová.

Nová šéfka „východu“ má za sebou bohatú atletickú minulosť. Nielenže rozhodovala na vrcholných chodeckých podujatiach – dvakrát na ME (2006, 2014), päťkrát na EP (2003, 2007, 2011, 2013, 2015), na juniorských MS 2012 v Barcelone a MS 2013 do 18 rokov v Donecku – ale bola aj úspešná aktívna atlétka (majsterka Slovenska a víťazka Čs. univerziády na 400 m prekážok), trénerka a organizátorka. Šéfovala technickému informačnému centru (TIC) na MS 1997 v polmaratóne v Košiciach aj na ME 2017 v krose v Šamoríne a od roku 2012 je členka organizačného výboru najstaršieho maratónu v Európe, košického MMM. Hovorí plynule po anglicky, dohovorí sa aj po maďarsky, rusky, poľsky a čiastočne po francúzsky.

Silvia Hanusová si uvedomuje, že ju na novom poste nečaká ľahká robota, no aj ona už dávno túži posunúť kráľovnú športov na východnom Slovensku do lepších časov a vrátiť jej postavenie, aké jej v nedávnej minulosti patrilo.

„Vynasnažím sa upokojiť situáciu a zmierniť napätie, aby sme sa nehašterili, ale spolupracovali a ťahali za jeden koniec povrazu. To je jeden z mojich hlavných cieľov, hoci veľmi dobre viem, že to nebude vôbec jednoduché,“ prízvukuje šéfka VsAZ. „Zástupcovia klubov, ktorí ma oslovili, sa zhodli, že ak by to mal niekto dokázať, som práve ja najvhodnejší kandidát. Tvrdia, že mám potenciál i schopnosti, aby som obrúsila ostré vzťahové hrany a viedla oblasť pokojne, bez hádok. Mňa totiž rešpektuje jedna i druhá strana, nikoho neuprednostňujem ani nezatracujem a snažím sa veci riešiť s nadhľadom. Navyše, nemám rada rozbroje a intrigy.“

Silvia Hanusová sa zvolením za predsedníčku VsAZ nevzdáva pozície chodeckej medzinárodnej rozhodkyne. V uplynulých štyroch rokoch bola jednou z tria Slovákov (okrem nej aj Zuzana Costin-Malíková a Martin Škarba) v 28-člennom najvyššom rozhodcovskom paneli Európskej atletiky (EA). V septembri, keď sa uskutočnia nové skúšky, sa o miesto medzi rozhodcovskou elitou na obdobie 2018 – 2022 bude uchádzať znova.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Silvia Hanusová istý čas žila vo Veľkej Británii, kde pracovala na finančnom oddelení štátnej nemocnice.

FOTO ARCHÍV (sh)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk