V utorok zasiahnu do bojov na ME päťdesiatkári na čele s Tóthom a trio z nastupujúcej generácie

Po štvorici Volko, Bujna, Kučera, Lomnický, ktorá do bojov na 24. ME v Berlíne vstúpila  v pondelok popoludní, sa v utorok predstavia na šampionáte ďalší šiesti atléti z 21-člennej slovenskej výpravy.

Už o 8.35 h sa v prvých dvoch finálových disciplínách, mužskej a ženskej chôdzi na 50 km, postavia na štart traja slovenskí reprezentanti – Mária Katerinka Czaková, Dušan Majdán a Matej Tóth. Práve víťaz pretekov mužov bude prvý nový šampión na ME 2018. Veľkú šancu stať sa ním má práve olympijský víťaz z Ria Matej Tóth.

Z 36-členného štartového poľa má jasnej najlepší osobný rekord (3:34:38) i sezónne maximum (3:42:46), v poradí najlepších tohtoročných časov za ním nasledujú z účastníkov ME Fín Veli-Matti Partanen (3:44:43), Ukrajinec Marian Zakalnickyj (3:44:59), Rafal Augustyn z Poľska (3:48:22) a ďalší ukrajinský reprezentant Ivan Banzeruk (3:49:17). K favoritom patria aj dvaja takí chodci, ktorí v tomto roku na 50 km ešte neštartovali – víťaz Dudinskej päťdesiatky 2017 Havard Haukenes z Nórska (os. rekord 3:43:40) a vlani deviaty na MS Talian Marce de Luca (3:44:47).

„Už si nepripúšťam tlak, mám dosť skúseností. Šport je krásny, chcem byť, samozrejme, znova úspešný, ale moje utorkové víťazstvo nie je najdôležitejšia vec na svete,“ pripomína pred štartom 35-ročný Tóth, ktorý má z ME v zbierke zatiaľ striebro z Zürichu 2014. „Ak však odovzdám na trati všetko, čo mám natrénované, môže z toho byť aj toľko očakávané európske zlato. Na štart päťdesiatky však musíte vždy nastupovať s pokorou. Kým nie ste v cieli, nevyhrali ste. Stačí kríza v závere a môžete prísť o všetko.“

Zverenec Mateja Spišiaka nastúpi na štart svojej trinástej päťdesiatky v kariére. Z predošlého tucta dokončil jedenásť, cieľ nevidel jedine na MS 2011 v juhokórejskom Dägu. V Berlíne absolvuje medzinárodnú premiéru od svojho triumfu v Riu. V zahraničí nesúťažil dlhých 718 dní.

Matej Tóth sa na ME 2018 môže zapísať do atletických dejín ako prvý chodec, ktorý vyhral OH, MS, ME, Svetový pohár aj Európsky pohár. Doposiaľ sa to nikomu nepodarilo, dokonca aj legendárny Poliak Robert Korzeniowski, štvornásobný olympijský víťaz, triumfoval „len“ na štyroch zo spomenutých podujatí.

Okrem Tótha sa na 2-kilometrovom okruhu v srdci nemeckej metropoly na Breitscheidplatz, Budapeststrasse a na Kurfürstenstrasse predstaví aj Dušan Majdán. Na ME pôjde chodecký maratón tretí raz, najlepšie si počínal hneď v premiére v Barcelone 2010, kde skončil trinásty.

V premiére chôdze žien na 50 km sa napokon zíde 19 atlétok a bez šance na výborný výsledok nie je ani Mária Katerinka Czaková. K favoritkám ju radí tretí najlepší osobák spomedzi účastníčok pretekov a druhý najlepší čas v tomto roku. „Myslím si, že som sa na šampionát pripravila veľmi dobre, a preto si trúfam dokonca aj na zlepšenie svojho osobného rekordu. Ak sa mi to podarí, potom môžem pomýšľať aj na kvalitné umiestenie,“ skonštatovala slovenská reprezentantka v rozhovore pre www.atletika.sk.

Chodcov – no nielen ich – čaká v utorok v Berlíne „peklo“. Meteorológovia hlásia už od skorého rána extrémne horúčavy. Na štarte päťdesiatky by malo byť 24°C a v čase jej vyvrcholenia už výrazne nad 30 stupňov. Renomovaný meteorologický portál accuweather.com dokonca k berlínskej predpovedi pridal poznámku: „Slnečno, extrémne teplo môže byť nebezpečné pre vonkajšie aktivity.“

V čase, keď sa bude trio našich chodcov v centre Berlína pasovať s nástrahami 50-kilometrovej trate, na Olympijskom štadióne sa predstavia v rozbehoch tri atlétky z nastupujúcej generácie. Na 400 m prekážok sú na programe tri rozbehy a v nich dve Slovenky. Dvanástku priamo kvalifikovaných semifinalistiek doplnia prvé tri z každého rozbehu plus tri najlepšie s časmi. V prvom o 10.00 h pobeží Daniela Ledecká v siedmej dráhe. Zo sedmičky má najslabší osobák 57,94, no pre ňu je už účasť na ME veľký úspech. Favoritka I. rozbehu je obhajkyňa striebra z Amsterdamu 2016 Joanna Linkiewiczová z Poľska. Iba 18-ročná Ledeckej kolegyňa z ŠK ŠOG Nitra Emma Zapletalová zakľakne do blokov v II. rozbehu o 10.07 h vo štvrtej dráhe. Zo štartujúcich má piaty najlepší tohtoročný čas (57,22), najlepšia je bývalá juniorská majsterka sveta Ruska Vera Rudakovová.

O malý zázrak v podobe postupu do semifinále behu na 800 m, kam sa kvalifikujú prvé tri z každého zo štyroch rozbehov plus 4 s najlepšími časmi, sa pokúsi talentovaná Gabriela Gajanová. Štvrtá najlepšia svetová juniorka z júlového šampionátu v Tampere štartuje v záverečnom štvrtom behu o 11.23 h. Z deviatky na štarte má šieste sezónne maximum, výkon pod 2 minúty však dosiahla len Renelle Lamoteová z Francúzska, vicemajsterka Európy 2016 a majsterka Európy 2015 do 23 rokov. V Gajanovej rozbehu štartuje aj bývalá juniorská majsterka Európy 2013, Anita Hinriksdóttir z Islandu, ktorá sa môže pýšiť aj bronzom z halových ME 2017 a striebrom z ME 2017 do 23 rokov.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:
Takto sa Matej Tóth tešil zo striebra na ME 2014.

FOTO PAVOL UHRIN

V utorok zasiahnu do bojov v Berlíne dve úspešné juniorky z nedávnych MS do 20 rokov v Tampere Emma Zapletalová (vľavo) a Gabriela Gajanová.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk