Mária Katerinka Czaková: Sen každého športovca je medaila, pokúsim sa o ňu už v Berlíne

Dvadsaťdeväťročná nitrianska rodáčka, chodkyňa Mária Katerinka Czaková prežíva životnú sezónu. Zverenka dua Martin Pupiš – Matej Spišiak súkala osobné i slovenské rekordy ako na bežiacom páse. V utorkovej berlínskej premiére päťdesiatky žien bude patriť k adeptkám na popredné umiestenie.

V tohtoročných kontinentálnych tabuľkách na 50 km ste druhá za Španielkou Takácsovou. Na čo si trúfate v Berlíne?

„Myslím si, že som sa na šampionát pripravila veľmi dobre, a preto si trúfam dokonca aj na zlepšenie svojho osobného rekordu. Ak sa mi to podarí, potom môžem pomýšľať aj na kvalitné umiestenie.“

Atletickí experti spomínajú v súvislosti s vami dokonca aj zisk medaily. Je to príliš odvážne tvrdenie, alebo aj vy aspoň v kútiku duše snívate o cennom kove?

„Samozrejme, medaila je sen každého športovca a môj tiež.  Rada by som stála na stupni víťazov. Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sa mi táto túžba splnila už v Berlíne.“

Pôjdete len druhú päťdesiatku v živote, navyše zrejme v úplne iných podmienkach, keďže sa očakávajú vysoké teploty, ako na jar v Dudinciach. Už ste s trénermi preberali taktiku, ako sa postaviť tejto náročnej výzve?

„Bavili sme sa o rôznych variantoch, ktoré by sme mohli zvoliť. Konečné rozhodnutie však padne až tesne pred samotnými pretekmi podľa aktuálnej situácie. Keďže 50 km je veľmi dlhá trať, istotne budem s trénermi počas pretekov komunikovať a prispôsobovať tempo aj taktiku počasiu a vývoju pretekov.“

Prihlásili ste sa aj na sobotňajšie preteky na 20 km. Beriete ich ako záložný plán, keby na päťdesiatke nevyšlo všetko tak, ako ste si predsavzali?

„Moja  hlavná disciplína na ME je päťdesiatka, prípravu sme smerovali predovšetkým na túto disciplín. Či nastúpim aj na 20 km, uvidím až po pretekoch na 50 km. Dvadsiatku však neberiem ako záložný plán, je to len ďalšia možnosť štartovať na berlínskom šampionáte.“

Tréneri Matej Spišiak a Martin Pupiš sa o vašej záverečnej príprave v talianskom Livignu vyjadroval veľmi optimisticky. Ste spokojná s tým, čo a koľko ste odmakali?

„So záverečnou prípravou na ME som maximálne spokojná. Odviedla som kvalitnú robotu. Myslím si že som na šampionát pripravená veľmi dobre – fyzicky aj psychicky. Od marcovej premiéry na 50 km v Dudinciach som nachodila doteraz dovedna 1530 km.“

Trénovali ste veľa s Maťom Tóthom, a nie iba na sústredení v Livigne. Pomáha vám spoločná príprava s olympijským víťazom?

„Jednoznačne áno. Maťo má veľké skúseností s 50-kilometrovou vzdialenosťou, pre mňa je táto trať ešte stále novinka. Preto som veľmi rada, že ak mám nejaké otázky a nejasnosti v súvislosti s touto disciplínou, vždy mi rád odpovie a pomôže mi cennou radou.“

GABRIEL BOGDÁNYI

ŽENSKÁ PÄŤDESIATKA NA VRCHOLNÝCH PODUJATIACH

MS 2017 LONDÝN: Na štarte sa objavilo len 7 pretekárok – 3 Američanky, 2 Číňanky, 1 Brazílčanka, 1 Portugalčanka, keďže IAAF zaradila preteky do programu len pár týždňov pred šampionátom. Víťazná Ines  Henriquesová z Portugalska utvorila svetový rekord 4:05:56 h, súťaž dokončili 4 chodkyne.

MS TÍMOV 2018 TCHAJ-CCHANG: Štartovalo až 32 chodkýň, z nich 29 preteky aj dokončilo. Čínska víťazka Žuej Liang zlepšila Henriquesovej svetový rekord na 4:04:36 h. Až 9 z prvej desiatky sa vrátilo zo šampionátu s osobným maximom.

ME 2018 BERLÍN: Na premiérovú súboj o európske tituly sa prihlásilo 20 žien z 13 krajín. Favoritka je majsterka sveta a bývalá svetová rekordérka Henriquesová. Slovenská rekordérka Katerinka Czaková má z prihlásených tretí najlepší osobák 4:14:25. Lepšie sú len už spomenutá Portugalčanka a budapeštianska rodáčka Júlia Takácsová reprezentujúca Španielsko. (4:13:04).

KATERINKA CZAKOVEJ MEDZIČASY NA 50 KM V DUDINCIACH 2018

10 KM: 51:57

20 KM: 1:43:40

25 KM: 2:09:20

30 KM: 2:34:53

40 KM: 3:25:32

50 KM: 4:14:25

Texty k foto:

Mária Katerinka Czaková na olympiáde v Riu 2016, kde štartovala na 20 km. V Berlíne pôjde v utorok chodecký maratón na 50 km.

FOTO SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Mária Katerinka Czaková v debate s novinármi pred odletom na ME 2018.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk