Miroslav Úradník v európskej premiére na 20 km dvadsiaty druhý: Takú atmosféru som nezažil

Miroslav Úradník skončil vo svojej premiére na európskom kontinentálnom šampionáte v chôdzi na 20 km na 22. priečke časom 1:25:44 h, ktorý je jeho tretí najlepší v kariére. Študent 3. ročníka práva na UMB v Banskej Bystrici šliapal takmer celý čas sám.

„Neprekážalo mi to, lebo fanúšikovia boli skvelí. Burcovali nás celý čas, cítil som ich podporu. Tribúny boli plné, atmosféra sa nedá porovnať s utorkovou počas päťdesiatky. Nikdy som takú nezažil. Prišli ma podporiť rodičia, čo bola pre mňa obrovská vzpruha,“ nadchýnal sa Miroslav Úradník atmosférou na kilometrovom okruhu v srdci Berlína.

Zverenec trénerov Romana Benčíka a Martina Tišťana nemal pred štartom veľké oči. Logicky – na konte mal až 27. najlepší osobný rekord z nečakane málopočetného, iba 28-členného štartového poľa.

„V prvej veľkej seniorskej dvadsiatke som sa chcel pobiť o čo najlepšie umiestenie. Nemal som žiadne prehnané ciele, lebo som si reálne vyhodnotil svoje šance. Na štart som nastúpil s pokorou a s túžbou vydať zo seba všetko. Myslím si, že sa mi to podarilo, hoci som dosiahol len priemerný výsledok, žiadny skvelý výkon. Ak sa na seba pozriem trochu kriticky, aj vzhľadom na dobré počasie som mohol ísť o čosi rýchlejšie. Celkovo som však predviedol solídny výkon v rámci svojich možností,“ hodnotil brezniansky rodák svoje berlínske vystúpenie.

V úvode sa Úradník držal v hlavnom poli, potom chvíľku kráčal s Írom Mcmanamonom a Rumunom Stirbom, no oa potom d tretieho kilometra až do cieľa celkom sám.

„Vyhodnotil som si, na čo mám, a podľa toho som sa zariadil,“ zdôraznil. „Nemohol som to hneď na začiatku napáliť, lebo v závere by som na to nepekne doplatil. Začalo sa, s výnimkou prvého kilometra, dosť rýchlo. Ja som na toto tempo nestačil, išiel som si preto svoje. V závere som sa ešte snažil predstihnúť Íra Mcmanamona. Chýbalo mi máličko – jediná sekunda…“

Chodeckú dvadsiatku absolvovali ženy aj muži súčasne. Pôvodne sa mali najprv uskutočniť preteky žien a až po nich mužské. Údajne pre plyn v kanalizácii v oblasti chodeckého okruhu  – vraj zasahovali i hasiči – organizátori obe súťaže spojili. Nehnal vás dopredu aj strach, že by vás nová majsterka Európy predbehla? – podpichli sme zo žartu štvrtého najlepšieho juniora z Európskeho pohára 2015.

„Pred štartom sme sa s Anežkou Drahotovou doberali. So smiechom sa mi vyhrážala, že ma v závere predbehne. No to by som ja nikdy nedopustil!“ – vravel Miro s úsmevom.

Apropo Drahotová: pre Česko vybojovala druhé striebro na berlínskom šampionáte časom 1:27:03 h, s novou európskou šampiónkou Maríou Pérezovou, ktorá utvorila rekord ME 1:26:36 h, prehrala o 27 sekúnd. Aj na dvadsiatke mužov kraľovali Španieli. Vyhral Alváro Martín (1:20:42) o 6 sekúnd pred Diegom Garcíom Carrerom.

GABRIEL BOGDÁNYI

ÚRADNÍKOVE TOP DVADSIATKY

1:24:09 LEEDS 24. 6. 2018

1:25:24 PODĚBRADY 9. 4. 2016

1:25:44 BERLÍN 11. 8. 2018

Text k foto:

Najprv kráčal Miroslav Úradník s Írom Mcmanamonom a Rumunom Stirbom, potom veľmi dlho sám a v samom závere dvadsiatky sa doťahoval na Íra – chýbala mu jedna sekundy.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk