Výborný vstup do šampionátu: kladivár Lomnický do finále, Volko a Kučera do semifinále

Slovenská výprava začala 24. európsky šampionát v Berlíne parádne: Marcel Lomnický sa kvalifikoval do finálovej súťaže kladivárov, Ján Volko pobeží semifinále stovky a doň, ale na 400 m prekážok, sa kvalifikoval i Martin Kučera. Nepostúpil jedine Šimon Bujna na stovke, ale s tým sa ani nepočítalo.

Ján Volko v úvodnom rozbehu, bežiac v ôsmej dráhe, finišoval druhý časom 10,32 o 8 stotín za obhajcom titulu Churandym Martinom z Holandska a vybojoval si priamy postup. Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka dosiahol celkovo tretí najlepší výkon v rozbehoch.

K deviatke priamo nasadených šprintérov do 24-členného utorkového semifinále (beží sa o 19.25) pribudli po pondelkových piatich rozbehoch prví dvaja z každého behu a ďalší piati s najlepšími časmi. Semifinále je v utorok 7. augusta o 19.25 h.

„V závere som musel trochu zabojovať, lebo periférne som videl, že Poliak a Španiel sú blízko. Trochu mi chýbal kontakt s Churandym Martinom v druhej dráhe. Čas nie je ideálny, ani technicky to nebolo také, ako by som chcel, ale azda to v semifinále bude lepšie,“ nádejal sa Volko. „Nebol to nabitý rozbeh, rátal som s tým, že by som mal postúpiť. Teoreticky som dokonca uvažoval, že by som mohol vyhrať, ale – tentoraz to nešlo. Martina je predsa len výborný šprintér. Postúpil som priamo, som spokojný a šťastný. V semifinále azda už vychytám všetky chybičky. Pred rozbehmi som bol trochu nervózny, ale verím, že napätie a stres opadnú. Nemám teraz čo stratiť, môžem len získať. V takejto situácii sa mi behá najlepšie.“

Na otázku, koľko bude potrebné na postup do finále, halový vicemajster Európy na 60 m po chvíľke premýšľania odvetil: „Odhaduje, že 10,12, možno aj 10,10!“

Druhý Slovák v rozbehoch stovky Šimon Bujna finišoval v III. behu siedmy za 10,53, čo je jeho tretí najlepší regulárny výkon v kariére (os. rekord 10,42), no na postup to nestačilo. Celkovo dosiahol 27. najlepší čas z 39 šprintérov. Posledný s časom sa do semifinále kvalifikoval Talian Cattaneo (10,39).

Šimon Bujna hodnotil svoju premiéru na ME nasledovne: „Predpoludním som pociťoval nervozitu,  no keď som pred rozcvičovacím štadiónom vystúpil z autobusu, všetko zo mňa spadlo. Odštartoval som celkom dobre, no potom ma súperi bežiaci vedľa mňa predbehli. Nie som veľmi spokojný chcel som sa priblížiť k osobáku a bežať niekde medzi 10,40 a 10,45. Čas 10,52 však nie je žiadna tragédia, hoci moje očakávania boli väčšie. Nič sa nedeje, je to super skúsenosť. Ešte budem mať šancu na dvojstovke, v nej si verím viac.“

Najrýchlejší v rozbehoch na 100 m bol Holanďan Martina (10,24), za ním nasledovali Švajčiar Wicki (10,28) a Volko spoločne so Švajčiarom Wilsonom (10,32).

Martin Kučera si z rozbehov na 400 m prekážok (podobne ako Volko na stovke) vybojoval priamy postup do semifinále. V II. behu skončil druhý za Francúzom Kountom (50,60) vo svojom druhom najlepšom tohtosezónnom čase 50,75 sekundy. Semifinále je v utorok 8. augusta o 19.45 h.

„Hladké to veru nebolo, poriadne som sa vytrápil,“ priznal víťaz Svetovej univerziády 2013, ktorý sa po zranení len nie tak dávno opäť vrátil k prekážkarskej štvorstovke. „Teplo asi zohralo svoju úlohu, lebo ani favoriti nebežali rýchlo. Snažil som sa prvých 200 m poriadne rozbehnúť, no na tejto méte som pocítil, že asi to bolo rýchlejšie, ako malo byť. Záver mi vyšiel, v cieľovej rovinke som cítil, že sa na mňa súperi tlačia, preto som do toho dal úplne všetko a dúfal som, že udržím priamu postupovú priečku. Vyšlo to, som veľmi spokojný. Na čase nezáleží, chcel som postúpiť. Na šampionátoch časy nehrajú až takú úlohu, ide o pozície a postup, a to sa mi podarilo.“

Kučera pred dvoma rokmi v Amsterdame prekvapil senzačným postupom do finále, v ktoorm skončil siedmy. Pokúsi sa o niečo podobné teraz? „Nemám čo tajiť, výkonnostne ešte nie som na tom tak dobre. Dopredu sa nevzdávam, no postup nevidím veľmi reálne. Určite zabojujem o čo najlepšie celkové umiestenie, hoci ma čaká ďalšia náročná štvorstovka. Je to pre mňa pekná výzva.“

Pred svojím posledným kvalifikačným pokusom patrila kladivárovi Marcelovi Lomnickému až 17. priečka – nepostupová. Na konte mal len 72,26 m z prvého pokusu, v druhom skončilo sedemaštvrťkilové náčinie vo vrhačskej klietke. Tridsaťjedenročný atlét banskobystrickej Dukly však tlak zvládol, hodil 75,08 m a nasledovala zaslúžená gratulácia od jeho tréningového partnera, trojnásobného svetového šampióna Pawla Fajdeka. Lomnický obsadil v kvalifikácii 8. miesto a štvrtý raz na ME sa prebojoval do finále. V Helsinkách 2012 skončil jedenásty, v Zürichu 2014 siedmy a v Amsterdame 2016 piaty.

„Nepripúšťal som si, že sa do finále nedostanem. Škoda druhého pokusu, ten bol stodesaťpercentný, letel by za 76 metrov,“ tvrdil Marcel. „V prvom pokuse som sa oťukával, druhý mal byť limitový. Dal som doňho úplne všetko. Bol výborný – až na záver otočky, lebo som o zlomok sekundy podržal kladivo v ruke dlhšie a skončilo v klietke. Ani si netrúfam odhadnúť, koľko by meral, lebo tretí som išiel len na 70, možno 80 percent úsilia z druhého. Hod, aký bol druhý, by som vo finále bral všetkými desiatimi.“

Pred tretím pokusom bol Lomnický v zložitej situácii. Aké myšlienky mu vírili v hlave? Nebál sa, že dopadne rovnako ako vlani na MS v Londýne, kde mu finále ušlo?

„Bral som to tak, že mám na konte akoby dva neplatné hody, lebo 72,26 m z prvej série nič neriešilo,“ vysvetľoval. „Už viackrát som sa ocitol v takejto situácii, napríklad aj na olympiáde v Riu som bol vo finále do tretieho pokusu až deviaty, čo znamenalo, že do užšieho finále nepôjdem. Nie je to nič neobvyklé, človek by si mal preto vždy veriť.“ Lomnický pochválil sám seba, že vôbec nespanikáril a v rozhodujúcom hode v kvalifikácii zachoval rozvahu.

„Nikam som sa nehnal ako v druhom pokus, ktorý som chcel hodiť na 110 percent. Nestresoval som sa, myslel som iba na to, že mám za sebou dobrú prípravu, a keď sa uvoľním a hodím svoj štandard, na postup to bude stačiť. Keď som kladivo pustil z rúk, vedel som, že zaletí ďalej ako v prvej sérii, no netušil som, že to bude až za 75 metrov.“

Súboj o medaily v mužskom kladive je na programe v utorok 7. augusta o 18.45 h. Z tucta finalistov splnili kvalifikačný limit len štyria – Poliak Fajdek 77,86, Maďar Halász (76,81), Borejša z Bieloruska (76,47) a ďalší poľský kladivár Nowicki (76,03). „Teším sa na finále, verím, že v ňom predvediem pekný výkon. Cítim sa veľmi dobre,“ lúčil sa s novinármi po berlínskej kvalifikácii Marcel Lomnický.

GABRIEL BOGDÁNYI

KVALIFIKAČNÉ FAKTY

MUŽI

100 m – rozbehy, I. (-0,2 m/s): 1. Martina (Hol.) 10,24, 2. Ján Volko (SR) 10,32 – postúpil do semifinále (celkovo 3.), III. (0,2 m/s): 1. Wilson (Švajč.) 10,32,… 7. Šimon Bujna (SR) 10,53 – nepostúpil do semifinále (celkovo 27.).

400 m prek. – rozbehy, II. 1. Kounta (Fr.) 50,60, 2. Martin Kučera (SR) 50,75 – postúpil do semifinále (celkovo 12.).

Kladivo – kvalifikácia (limit 76,00 m, do finále postúpili): 1. Fajdek (Poľ.) 77,86, 2. Halász (Maď.) 76,81, 3. Borejša 76,47, 4. Nowicki (Poľ.) 76,03, 5. Anastasákis (Gréc.) 75,61, 6. Henriksen (Nór.) 75,14, 7. Marghiev (Mold.) 75,10, 8. Marcel Lomnický (SR) 75,08, 9. Tichon (Biel.) 74,67, 10. Piskunov (Ukr.) 74,18, 11. Miller (V. Brit.) 73,79, 12. Lukjanov (Rus.) 73,19.

Texty k foto:

Výborne, kamoš, obaja sme vo finále! – tešia sa kladivár Marcel Lomnický a jeho poľský tréningový partner Pawel Fajdek.

FOTO PAVOL UHRIN

Ján Volko šprintuje za postupom do finále stovky.

FOTO PAVOL UHRIN

Šimon Bujna skončil vo svojej premiére na ME v rozbehoch na 27. mieste z 39 štartujúcich.

FOTO PAVOL UHRIN

Martin Kučera a jeho súboj s prekážkami na Olympijskom štadióne v Berlíne.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk