Matej Tóth vydoloval skvelým záverom v berlínskom “pekle” striebro, Katerinka Czaková v premiére päťdesiatky žien šiesta!

Olympijský víťaz z Ria 2016 Matej Tóth získal v extrémne náročných chodeckých pretekoch na 50 km na európskom šampionáte v Berlíne striebro časom 3:47:27 h. Zopakoval svoje umiestenie z ME 2014 v Zürichu. Je to jeho piata veľká medaila z významných šampionátov (OH 2016 – zlato, MS 2015 – zlato, ME 2014 – striebro, ME 2018 – striebro, SP 2010 – zlato). Zvíťazil Ukrajinec Marian Zakalnickyj za 3:46:32 h, štvrtý z tohtoročných májových MS tímov v čínskom Tchaj-cchangu. Tretí za Tóthom finišoval Dmitrij Dziubin z Bieloruska v osobnom rekorde 3:47:59 h.

„Toto striebro má pre mňa cenu zlata. Prežíval som porovnateľné emócie s olympijskými hrami v Riu. Síce som tvrdil, že po minulom roku zo mňa emócie už opadli, ale zase to so mnou zalomcovalo,“ vravel v cieli 35-ročný Matej Tóth a sotva lapal po dychu. Priznal, že berlínska päťdesiatka, trinásta v jeho kariére, bola doposiaľ najťažšia. Na štarte o 8.35 h už bolo 22°C, v cieli sa na slnku šplhala teplota až k štyridsiatke! „Na štyridsiatom kilometri som sa nezaujímal, koľký dôjdem do cieľa, lebo vtedy som to už vnímal ako boj o život. Našťastie, na 46. kilometri zrazu prišla vlna eufórie a mojím telom sa rozliala úžasná energia. Každá bunka chcela nechať na trati všetko, nech sa deje, čo sa deje. A to sa mi podarilo. Prežívam neskutočne silné emócie.“

Chodec banskobystrickej Dukly predviedol skvelý záver, ešte štyri kilometre pred koncom šliapal na 4. priečke so stratou 17 sekúnd na Bielorusa Dziubina a Haukenesa z Nórska. Vpredu už vtedy kraľoval 23-ročný Marian Zakalnickyj z ukrajinského Ivanofrankivska. Tóth, zverenec Mateja Spišiaka, siahol na dno síl, zapol na plné obrátky a podobne ako vo Svetovom pohári 2010 v Chihuahue či OH 2016 v Riu sa výrazným zrýchlením predral dopredu. Tentoraz síce „iba“ na druhú priečku, ale s cenou zlata. Záverečnú desiatku zvládol za 45:03 min. Olympijský šampión Matej Tóth, mal na 2-kilometrovom okruhu obrovskú podporu. Okrem otca Viliama a brata Michala ho podporovali desiatky slovenských priaznivcov vrátane  hokejového exmajstra sveta Jozefa Stümpela, hudobníka Mariána Čekovského či prezidenta Slovenského olympijského výboru Antona Siekela.

Druhý Slovák v 36-člennom štartovom poli Dušan Majdán tiež predviedol solídny výkon. V treťom štarte na ME skončil 15. v sezónnom maxime 3:59:21 h, marcový výkon z optimálnych podmienok v Dudinciach si v berlínskej horúčave zlepšil o 1:54 min.

„Boli to ťažké preteky, lebo už na júlovom sústredení v Livigne som mal problémy s nohou. Od 10. kilometra ma to bolelo, na dvadsiatom som tipoval, že preteky už asi nedokončím.Potom som si začal boľavé miesto ľadovať a, chvalabohu, noha to vydržala. Pätnáste miesto je fajn, lebo v štartovke som bol podľa sezónnych maxím niekde na chvoste,“ komentoval svoje vystúpenie v Berlíne.

Majdán, ktorého trénuje duo Roman Benčík – Martin Tišťan, si vybojoval svoje druhé najlepšie umiestenie na kontinentálnom šampionáte. V Barcelone 2010 finišoval 13., v Zürichu 2014 bol 19. Utorkové preteky mužov dokončilo 26 z 36 pretekárov.

V premiérových pretekoch žien v chôdzi na 50 km na ME sa vo veľmi dobrom svetle predviedla Mária Katerinka Czaková solídne 6. miesto časom 4:24:59 h. Zverenka trénerskej dvojice Martin Pupiš – Matej Spišiak sa v berlínskom „pekle“ držala hrdinsky.

„Toto boli preteky pre tvrdých chlapov a Marika v nich obstála skvele, zaslúži si uznanie. Chcel som, aby skončila v šestke, a som rád, že sa mi to splnilo,“ uviedol kouč Matej Spišiak. Katerinka Czaková došla do cieľa spoločne s Fínom Jarkkom Kinnunenom, ktorý skončil dvakrát v TOP 10 na svetových šampionátoch… Zlato si vybojovala majsterka sveta a európska rekordérka Ines Henriquesová (4:09:21), za ňou skončili Ukrajinka Alina Cvilijová (4:12:44) a budapeštianska rodáčka reprezentujúca Španielsko Júlia Takácsová (4:15:22).

„Doteraz som nezažila ťažký pocit z päťdesiatky, no dnes to prišlo a – bolelo to. Tabuľkovo som bola v tomto roku druhá, podľa osobných rekordov tretia, ale dnes som spokojná aj so šiestym miestom. Je to môj životný úspech,“ vravela usmiata Marika, ktorú povzbudzoval v Berlíne aj manžel. „Na trati som nechala všetko, celé svoje srdce a viem, že viac sa už dnes nedalo. Teším sa, že som vôbec päťdesiatku v týchto hrozných podmienkach dokončila. Bolo neskutočne teplo a dusno. Som na seba hrdá, že som to zvládla. Ani raz som nepomyslela na to, že preteky nedokončím. V mysli som mala, že tohtoročnú výbornú prípravu a kvantá nachodených kilometrov musím zúročiť Napokon je z toho šieste miestom a som veľmi rada.“

Chodkyňa banskobystrickej Dukly priznala, že jedným očkom počas pretekov sledovala, ako sa darí Maťovi Tóthovi, s ktorým sa pripravuje v spoločnej tréningovej skupine. „Evidovala som, že sa zosunul na štvrtú pozíciu, no potom som už nič nevnímala, mala som čo robiť sama so sebou. Moja prvá otázka v cieli však znela: Nevieme, ako dopadol Maťo?“

Premiérové preteky chodkýň na 50 km dokončilo 14 z 19 štartujúcich, poslednú v cieli klasifikovali Francúzku Champalouovú, do cieľa došla viac ako 40 minút za víťaznou Henriquesovou za 4:52:38 h.

GABRIEL BOGDÁNYI

FINÁLOVÉ FAKTY

MUŽI

50 km chôdza: 1. Zakalnickyj (Ukr.) 3:46:32, 2. Matej Tóth (SR) 3:47:27, 3. Dziubin (Biel.) 3:47:59, 4. Haukenes (Nór.) 3:48:35,5. Dohmann (Nem.) 3:50:27, 6. Augustyn (Poľ.) 3:51:37,… 15. Dušan Majdán (SR) 3:59:21

ŽENY

50 km chôdza: 1. Henriquesová (Portug.) 4:09:21 – rekord ME, 2. Cvilijová (Ukr.) 4:12:44, 3. Takácsová (Šp.) 4:15:22, 4. Judkinová 4:20:46, 5. Vitovšiková (obe Ukr.) 4:23:15, 6. Mária Czaková (SR) 4:24:59

Texty k foto:

Gesto, ktoré hovorí za všetko. Dokázal som to! – akoby naznačoval už dvojnásobný vicemajster Európy na 50 km Matej Tóth.

FOTO PAVOL UHRIN

Matej Tóth skončil druhý, ale pre kouča Mateja Spišiaka bol víťaz.

FOTO PAVOL UHRIN

Dušan Majdán predviedol solídny výkon, zlepšil si sezónne maximum na 3:59:21 h.

FOTO PAVOL UHRIN

Mária Katerinka Czaková skončila v premiére päťdesiatky žien šiesty, do cieľa došla súčasne s posledným mužom Fínom Kinnunenom.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk