Európska atletika chce mladých prilákať na DNA, mnohí revolučnému projektu neveria

Ťahanie „sánok“, beh s padákom, hod medicinbalom, preskok vodnej prekážky. Čo si myslíte, do ktorého športového odvetvia patria tieto disciplíny? Nuž – do atletiky, presnejšie do „Track’athlonu“, ktorý bude súčasťou atletických súťaží miešaných družstiev s názvom New Dynamic Athletics (DNA) na budúcoročných Európskych hrách v Minsku. V tejto revolučnej novinke sa o rok predstaví aj slovenský reprezentačný tím.

Európska atletika v nabitej termínovej listine dlho nevedela nájsť súťažný formát pre Európske hry v Baku v roku 2015. Napokon sa našiel kompromis – premiérové EH spojili s III. ligou ME družstiev. V praxi to však znamenalo, že o prvenstvo na hrách súťažili najslabšie kontinentálne tímy. V druhej edícii Európskych hier 21. – 30. júna 2019 v bieloruskom Minsku však bude všetko inak. Vedenie Európskej atletiky (EA) dalo zelenú revolučnému súťažnému formátu DNA – Dynamic New Athletics, ktorý EA podrobnejšie predstavila aj na trénerskom seminári počas nedávnych ME v Berlíne.

Na EH v Minsku by mali súťažiť miešané družstvá z 30 krajín, pričom v 1. kole by sa uskutočnilo 5 duelov a v každom by nastúpilo proti sebe šesť 23-členných tímov zložených z 9 žien, 8 mužov a 6 náhradníkov. V 120-minútovom dueli by sa malo súťažiť v 10 disciplínach: v šprintoch na 100 m mužov i žien, 100 m prekážok žien a 110 m prekážok mužov, v miešanej štafete na 4 x 400 m, pričom poradie bežcov by si určovali tímy, v diaľke žien, výške žien a oštepe mužov by išlo o vzájomné vyraďovacie súboje, v ktorých sa počíta každý pokus, a v kombinovanom bežecko-skokansko-vrhačskom minitrojboji, ktorý raz nazývajú Track´athlon a inokedy Mini´athlon. V ňom najprv súťaží atlét-muž, ktorý počas „putovania“ atletickým oválom absolvuje šprint na 50 m, pričom ťahá za sebou akési „sánky“, potom nasleduje obojručný odhod gule, skok do diaľky z miesta, preskok vodnej prekážky a beh na 50 m s medicinbalom. Keď dobehne do cieľa, vyštartuje atlétka-žena, absolvuje rovnaké disciplíny, akurát šprint so „sánkami“ nahradí 50-metrový šprint s padákom. EA zdôvodnila výber disciplín do minitrojboja tým, že sú súčasť prípravy atlétov…

Celý tímový duel vyvrcholí miešanou štafetou s názvom „The Hunt“ (poľovačka) na spôsob stíhacích pretekov známych napríklad z biatlonu. Štartovať sa bude intervalovým systémom na základe počtu bodov získaných v predchádzajúcich disciplínach. Beží sa dovedna 2000 m, muž na prvom úseku 800 m, žena na druhom 600 m, tretí úsek je 400-metrový a absolvuje ho muž, no a finišmankou v záverečnej dvojstovke je žena. Tím, ktorý prvý dobehne do cieľa, sa stáva celkovým víťazom súťaže Dynamic New Athletics v rámci Európskych hier 2019.

Atletické súťaže v Minsku by sa mali uskutočniť od 23. do 28. júna, pričom štyri dni by boli súťažné a dva oddychové. Rozdajú v nich 33 medailí (11 kompletov), cenný kov dostanú najlepší traja v každej disciplíne plus tri najlepšie družstvá v konečnom účtovaní.

Európska atletika o DNA vraví, že ide o revolučnú inováciu pre obe pohlavia založenú na taktike, plnú akčnosti i súťaživosti. Nový projekt má do atletickej komunity v rýchlo sa meniacom digitálnom svete prilákať nové publikum najmä z radov mládeže. „Týmto novým formátom sa snažíme získať fanúšikov najmä medzi 15 až 34-ročnými ľuďmi,“ tvrdí Marcel Wakim, šéf oddelenia rozvoja a nových aktivít Európskej atletiky. „DNA vnímame ako nové vstupné dvere pre novú generáciu do nášho atletického domu.“

Šéf Českého atletického zväzu a člen rady EA zodpovedný za Dynamic New Athletics Libor Varhaník: „Aby bolo jasné: sme hrdí na tradičnú atletiku, vôbec nemienime zmeniť náš šport. Chceme ho len prezentovať inovatívnym spôsobom, pokúšame sa byť ešte viac dynamickí a interaktívni. Výskum ukázal, že takáto novinka má obrovský potenciál, takže teraz je len na nás, aby sme nabrali odvahu a využili núkajúcu sa šancu.“

Projekt DNA privítal i prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sabastian Coe. „Páči sa mi s čím Európska atletika prišla,“ vyhlásil pre BBC niekdajší výborný britský strednotratiar, dvojnásobný olympijský víťaz v behu na 1500 m z Moskvy 1980 a Los Angeles 1984. „Myslím si, že je to inovatívny a premyslený prístup, ktorým sa EA snaží ponúknuť mladým ľuďom ešte viac súťažného vzrušenia a dramatickosti.“

Novému revolučnému projektu DNA však nie sú naklonení bezvýhradne všetci. Napríklad známy britský atletický novinár Duncan Mackay, ktorý v minulosti písal pre The Guardian a v súčasnosti je reportérom prestížneho portálu InsideTheGames.biz, sa na twitteri v komunikácii s prezidentom EA Sveinom Arnem Hansenom počas berlínskych ME začudoval, prečo chce EA meniť atletiku. „Priemerná návštevnosť v posledných troch finálových večeroch 50-tisíc divákov – ak ponúknete dobrý produkt, diváci prídu. Áno, atletika sa borila s problémami, ale napriek tomu je to fantastický šport, s ktorým sa ľudia identifikujú ako s máloktorým iným. Ale o čom je DNA v Minsku? Prosím zastavte to skôr, než bude atletika na posmech,“ napísal Mackay.

Žoviálny 72-ročný Nór renomovanému novinárovi odpísal: „Nesúďte, kým to neuvidíte. Chceme atletiku rozvíjať, posúvať dopredu, preto skúšame nové formáty. Sme presvedčení, že projekt DNA bude úspešný.“

Bývalý výborná viacbojárka Kelly Sothertonová, bronzová v sedemboji na OH 2004 a 2008, nezdieľa rovnaký optimizmus ako šéfovia svetovej a európskej atletiky. „Myslím si, že nový formát neprinesie nových divákov. Náš šport potrebuje inovácie, nie transformáciu,“ vyhlásila na twitteri Sothertonová, ktorá sa aj po skončení aktívnej kariéry výrazne angažuje v britskom športe.

„Priznávam, že som atletický tradicionalista, teda môj pohľad je konzervatívny. Zatiaľ mám stále pocit, že žiadne super pokrokové inovácie nepriniesli atletike to, čo sa od nich čakalo. Myslím si, že bežný atletický divák očakáva viac atletiky a menej ´gladiátorstva´, ako mu chceme neraz ponúknuť,“ reagoval na projekt DNA šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. „Európsky šampionát v Berlíne potvrdil, že v atleticky vyspelej krajine môže prísť na štadión aj viac ako 60 000 divákov. Naopak, budúcoročné MS v katarskej Dauhe budú asi o čomsi inom. Myslím si, že ak sa atletika vyvaruje takýchto chýb, nebude potrebovať žiadne pochybné inovácie. To, čo sa chystá, je formát atletiky podľa gusta manažérov – ME, MS a OH za 3 hodiny. Áno, toto je dobré pre biznis, ale nie pre atletiku a jej budúcnosť.“

Martin Pupiš poukazuje aj na to, že keď mal štyri roky, atletika ho uchvátila svojou jednoduchosťou a zrozumiteľnosťou. Nevidí nijaký dôvod, prečo to, čo divák oceňuje, teraz meniť.

„Dnes divák asi nechápe, prečo Maslák dobehol na halových MS v Birminghame tretí a získal zlato… Áno, bolo to v súlade s pravidlami, ale rozhodnutiam o diskvalifikáciách chýbal cit. Myslím si, že atletike by skôr pomohli iné výdobytky digitálnej doby – napríklad viac obrazoviek pre divákov na štadióne či na okruhoch pre cestné behy a chôdzu. EA chce inovácie, ale na ME v Berlíne nezvládala základné prvky digitálnej doby – zlý a neskorý výsledkový servis, či v prípade diskvalifikácie našej sedembojárky Lucie Vadlejch uprednostnenie digitálneho obrazu pred realitou a zdravým rozumom.“

Šéftréner otvorene priznáva, že projekt DNA nie je z jeho pohľadu taký, že by sa mu od radosti hneď rozbúchalo srdce, ale považuje ho za dobrú cestu, ako začleniť atletiku dôstojne do programu Európskych hier

„Je mi sympatické, že ide o tímovú súťaž a tie majú naozaj neopakovateľný náboj. Preferoval by som síce skôr nejakú dynamickú formu klasických ME družstiev. Samozrejme, inovácie a pokrok sú potrebné, ale v súlade s rozumom. Možno však čas ukáže, že sa mýlim a projektu DNA krivdím neprávom…“

Viac o projekte DNA sa dozviete v propagačnom videu, ktoré zverejnila Európska atletika. Pozrieť si ho môžete tu: http://dna.run/

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Disciplíny Dynamic New Athletics  na EH 2019 v Minsku, ako ich prezentovala Európska atletika.

FOTO INSIDETHEGAMES.BIZ

Sekvencia z propagačného videa, kde je znázornené, v čom budú súťažiť atléti štartujúci v Track´athlone.

FOTO BBC

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk