V stredu 10. mája večer vo veku 96 rokov zomrel nestor slovenskej športovej žurnalistiky Jozef Kšiňan. Písal najmä o futbale, klasickom lyžovaní, boxe a mal rád aj atletiku. V posledných rokoch, kým mu to zdravotný stav umožňoval, nechýbal na tlačových konferenciách SAZ a bol aj veľký priaznivec a podporovateľ časopisu SAZ Slovenská atletika.

V stredu 10. mája večer vo veku 96 rokov zomrel nestor slovenskej športovej žurnalistiky Jozef Kšiňan. Bratislavský rodák (27. 1. 1927) pôsobil ako novinár na piatich olympiádach – na OH 1968 v Mexico City, 1976 v Montreale a 1980 v Moskve, aj na ZOH 1980 v Lake Placide a 1994 v Lillehammeri. Absolvent štúdia trénerstva na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave sa novinárskej a publicistickej práci venoval viac 70 rokov.

Pôsobil postupne v redakciách denníkov Pravda, Smena a v agentúrach ČSTK a TASR. Písal najmä o futbale, klasickom lyžovaní, boxe a mal rád aj atletiku. V posledných rokoch, kým mu to zdravotný stav umožňoval, nechýbal na tlačových konferenciách SAZ a bol aj veľký priaznivec a podporovateľ časopisu SAZ Slovenská atletika.

Jozef Kšiňan bol držiteľ Bronzových kruhov SOV (2003), v roku 2010 mu SOŠV udelil výročné ocenenie za publicistiku – Cenu Mira Procházku, v roku 2017 sa stal čestným členom SOŠV a udelili mu aj Zlatý odznaku SOŠV. Od SFZ dostal Cenu fair play Ivana Chodáka a uviedli ho aj do Siene slávy slovenského futbalu. Bývalý prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch mu odovzdal Zlatý odznak MOV.

Posledná rozlúčka s Jozefom Kšiňanom sa uskutoční v piatok 19. mája 2023 od 13.15 h v bratislavskom Krematóriu. Česť jeho pamiatke!

(SOŠV/SOU, GB)

Text k foto:

Jozef Kšiňan s Cenou Mira Procházku, ktorú mu za jeho výnimočnú publicistickú prácu udelil v roku 2011 Slovenský olympijský výbor.

FOTO SOŠV/ŠTARTFOTO/JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk