Udržať pri atletike čo najviac talentovaných športovcov v stredoškolskom veku – to je hlavný zámer, s ktorým vstupuje na scénu slovenského atletického diania TESCO dorastenecká liga. Nový tímový projekt bude mať svoju premiéru v nedeľu 14. mája, keď sa na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom uskutoční prvé kolo.
„V tejto vekovej kategórii, respektíve na jej konci badáme veľký odliv atlétov, preto sa snažíme podchytiť mladých športovcov, aby pri atletike zostali. Od ligy si sľubujeme pravidelnú konfrontáciu najlepších dorastencov. Veríme, že na jednotlivých kolách sa ukážu adepti pre účasť na vrcholných mládežníckych šampionátoch,“ povedal generálny sekretár Slovenského atletického zväzu Vladimír Gubrický.
Myšlienka celoslovenskej dorasteneckej súťaže družstiev nie je nová. Zrodila sa už v roku 2016, návrh súťažného poriadku ligy vznikol o rok neskôr. Iniciatívu pribrzdila pandémia, tento rok sa podarilo projekt oživiť. Tím okolo Jána Gigaca z komisie mládeže a športovo-technickej komisie SAZ uzavrel technickú stránku, výber usporiadateľov aj klubov, ktoré prichádzali do úvahy ako účastníci. Zostávalo vyriešiť financovanie. Vďaka vedeniu SAZ sa v rozpočtovo náročnom období napokon podarilo nájsť spoľahlivého partnera. „Spoločnosť TESCO a jej nadácia dlhodobo spolupracovala na projekte Detská atletika. Ide o seriózneho partnera a najmä vďaka prezidentovi SAZ Petrovi Korčokovi sa podarilo dohodnúť jeho finančnú podporu pre dorasteneckú ligu. Vnímame to ako istú kontinuitu Detskej atletiky,“ priblížil Vladimír Gubrický. Novú súťaž schválilo valné zhromaždenie SAZ na aprílovom zasadnutí v Banskej Bystrici.
„S výnimkou každoročných slovenských šampionátov mala naša dorastenecká špička doteraz možnosť súperiť iba v rámci oblastných súťaží, kde často nemala adekvátnu konkurenciu, čo bolo demotivujúce. Chceli sme, aby sa najlepší atléti mohli stretávať na pretekoch častejšie, čím sa tiež zvýši šanca splniť limity na vrcholné medzinárodné podujatia.
V minulosti sme skúšali medzioblastné stretnutia či dorastenecké mítingy s vybranými disciplínami, ale tento formát sa neosvedčil. Dorastenci a najmä dorastenky sa vo veľkej miere zúčastňovali na atletickej lige dospelých, čo nepovažujeme za celkom vhodné,“ doplnil k cieľom súťaže jeden z jej „otcov“ Ján Gigac.
Pilotný ročník bude mať dve kolá a finále na M-SR družstiev. Druhé kolo sa uskutoční 8. júla v Martine, finále bude hostiť 30. septembra Nitra. Súťažný poriadok kopíruje osvedčený formát atletickej ligy. Z dvoch kôl vzíde poradie družstiev podľa počtu hlavných bodov, pričom právo štartovať vo finále dorasteneckej ligy a na M-SR družstiev získa osem najlepších tímov dorastencov a dorasteniek. Do finále postúpia s bonifikáciou 8-7-6-5-4-3-2-1 hlavný bod podľa poradia po dvoch kolách. Vo finále získa prvé družstvo 8 hlavných bodov a každé ďalšie o jeden hlavný bod menej. Konečné poradie určí súčet bonifikácie z poradia po dvoch kolách a hlavných bodov získaných vo finále.
Mladí atléti musia počítať s takpovediac „prázdninovým“ termínom druhého kola.
„Vrcholné mládežnícke podujatia sa konajú v lete. Potrebujeme teda možnosť plniť limity aj v takomto období. Osobne problém medzi dorastencami nevidím. Kvalitní atléti s ambíciou reprezentovať si vedia svoj program prispôsobiť. Navyše termínová listina je plná a mesiace máj, jún a september nemôžeme ešte viac zahusťovať,“ vysvetlil Ján Gigac.
Do úvodného ročníka sa zapojí dovedna 14 klubov: šesť z nich postaví chlapčenské družstvá (AC Malacky, ŠK UMB Banská Bystrica, AŠK Slávia Trnava, AC Nové Zámky, AK ZŤS Martin a AO Olympia Považská Bystrica), desať dievčenské (AK Slávia Trenčín, o. z., AK Slávia TU Košice, AK Bojničky, ŠK Juventa Žilina, AŠK Slávia Trnava, ŠK ŠOG Nitra, AK ZŤS Martin, AC Stavbár Nitra, Naša atletika Bratislava a Atletika Šport hrou Prešov). V oboch kategóriách sa predstavia iba Martinčania a Trnavčania. Súťažný poriadok pripúšťa aj možnosť hosťovania a na jednotlivé kolá sa môžu prihlásiť tiež jednotlivci z klubov, ktoré v lige nefigurujú.
„Ide o pilotný ročník a nie všetky kluby využili príležitosť zapojiť sa. Predpokladáme, že podľa jeho priebehu budú kluby v ďalších ročníkoch reagovať,“ komentoval Vladimír Gubrický.
Predseda AK ZŤS Martin a SsAZ Ján Gigac sa zdráhal označiť favorita: „Víťazov by som veľmi nerád tipoval. Závisieť bude aj od toho, s koľkými pretekármi družstvá na jednotlivé kolá prídu. Kluby navyše prekonávajú výkonnostné sínusoidy, majú svoje slabšie aj silnejšie ročníky, striedajú sa v kvalite dievčatá a chlapci.“
V silnej zostave príde do Dubnice trnavská Slávia na čele s Lenkou Gymerskou či Eliškou Gašpárkovou. Strieborná z EYOF 2022 na 400 m Gymerská sa predstaví v behoch na 100 a 200 m a pomôže aj klubovej štafete na 4×100 m. Zverenka Lukáša Kotalu získala v halovej sezóne na najkratších šprintoch dorastenecké tituly a juniorské striebra a určite je v jej silách posunúť si absolútne osobné rekordy v oboch individuálnych disciplínach (12,47 a 25,16). Dôstojnú súperku by mohla nájsť v ďalšej účastníčke banskobystrického EYOF Liane Križovenskej (ŠK ŠOG Nitra).
Ligovú súťaž berú vážne v Nových Zámkoch, chlapcov z tamojšieho AC posilnia hosťujúci Ondrej Vrabeľ (1. AK Humenné), Šimon Záležák (DAK Tlmače) a český vrhač Richard Březovič. Novozámčania sa budú spoliehať aj na „svojho“ strednotratiara Petra Csikósa, ktorý rovnako ako prekážkar a diaľkar Vrabeľ reprezentoval na EYOF 2022. V zostave dorastencov z AC Malacky nechýba halový rekordér staršieho žiactva na hladkých a prekážkových 60 m aj na 150 m Teodor Volek. Zverenec Petra Filipa je prihlásený na 100 m, 110 a 400 m prekážok.
Z individuálnych štartujúcich stojí za pozornosť dorastenecký šampión (200 m vonku 2022, 60 m hala 2023) Martin Varhaník (AK Slávia Trenčín, o. z.) a účasť avizoval aj Peter Dávid, ktorý už stihol zabehnúť nový slovenský dorastenecký rekord v behu na 110 m prekážok v 1. kole majstrovstiev Moravy a Sliezska družstiev mládeže. V Olomouci mu namerali čas 13,86, o 12 stotín lepší, ako bolo jeho vlastné historické maximum.
Šéftréner mládeže Tomáš Benko našiel medzi účastníkmi svojich favoritov: „Naša atletika Bratislava má výbornú základňu, ktorú si vybudovali poctivou prácou s mládežou a ich pretekárky majú skúsenosti z atletickej ligy dospelých, ktoré im pomôžu aj v dorasteneckej lige. Medzi chlapcami bude mať určite ambíciu postaviť silné dorastenecké družstvo AC Malacky. Priznám sa, potešilo by ma nejaké prekvapenie na popredných priečkach.“
Z disciplín môžu byť podľa neho zaujímavé súboje na prekážkach a v skokoch. Kvalitné výkony si sľubuje od Petra Dávida, Martina Varhaníka, Liany Križovenskej či Lenky Gymerskej. „Je začiatok sezóny a sledujeme všetkých atlétov, pretože nás čakajú nielen vrcholné podujatia, ale aj tri medzištátne stretnutia a dve z nich organizujeme doma, a preto chceme postaviť to najsilnejšie, čo máme,“ ponúkol motiváciu pre všetkých prihlásených Tomáš Benko.
Súťaže na štadióne v Dubnici sa v nedeľu začnú o 11.00 h.
(JM)
Na snímkach postupne Lenka Gymerská, Teodor Volek a Martin Varhaník (druhý zľava).
FOTO JÁN LUKY