Chodci na 35 km na ME milo prekvapili: Úradník senzačne šiesty, Morvay hneď za ním a Hačundová 14. v os. rekorde

Skvelé! Chodec Miroslav Úradník si v pretekoch na 35 km, ktoré mali v Mníchove na ME premiéru, vybojoval výborné 6. miesto časom 2:35:44 h, ďalší slovenský reprezentant Michal Morvay došiel vďaka perfektnému záveru hneď za ním siedmy (2:36:04) a Ema Hačundová v pretekoch žien zásluhou osobného rekordu 3:06:13 h skončila štrnásta.  

Obaja chodci banskobystrickej Dukly dosiahli v kvalitnej konkurencii 26 pretekárov životný úspech. Úradník (tréneri Martin Pupiš a Ľuboš Machník) i Morvay (tréner Matej Spišiak) šliapali rozumne, dodržali taktické pokyny trénerov.

Pre slovenskú atletiku je Úradníkovo 6. miesto len piata takáto priečka na ME v ére samostatnosti, Morvayova 7. pozícia je dvanásta pre SR od roku 1993. Obaja chodci v Mníchove prevýšili očakávania a aj vďaka nim slovenská výprava už v druhý deň šampionátu naplnila skromný cieľ – získať jedno finálové umiestenie do 8. miesta.

Dvadsaťšesťročný brezniansky rodák Miroslav Úradník, hoci po návrate z MS v Eugene prekonal COVID-19 (mal, našťastie, len mierny priebeh), sa od začiatku odvážne držal vpredu, medzi 3. a 5. kilometrom dokonca na chvíľku celému poľu chodcov odskočil a kráčal sám na čele (“Bolo to pomalé, preto som išiel dopredu, šliapal som si svoje tempo. Nebol v tom zámer, že by som chcel súperom utiecť”). Potom sa celý čas pohyboval v prvej desiatke, nevypadol z nej ani na jednom z medzičasov.

Na 26. km sa dostal na šiestu priečku pred hlavného favorita, bronzového na 20 i 35 km na júlových MS Švéda Karlströma a túto skvelú pozíciu si udržal až do konca, hoci v závere prežíval obrovskú krízu. „Do cieľa som došiel len silou vôle. Najťažšie preteky v kariére mi však priniesli životný výsledok,“ tešil sa Úradník, ktorý v júli na svetovom šampionáte dosiahol najlepší výsledok slovenskej minivýpravy – 21. miesto v chôdzi na 35 km.

„Keby mi niekto pred Mníchovom povedal, že budem šiesty, myslel by som si, že žartuje. Dnešné preteky boli nesmierne náročné, ale zároveň emotívne. Už som cítil, že mi vrcholná forma, ktorú som mal nedávno na MS, odchádza. Keď som sa však dostal pred Karlströma, bol to naozaj skvelý pocit, veď v Eugene ma predbehol o kolo,” opisoval Miro preteky na dvojkilometrovom okruhu v centre Mníchova medzi Odeonsplatz a Professor-Huber-Platz.

“V závere som už aj ja prekonával krízu – takú, akú ešte nikdy doteraz. Bol som stuhnutý, nevedel som, čo s tým robiť. No a ešte sa k tomu pridružili žalúdočné problémy.  Posledných päť kilometrov som zvládol len silou vôle, kráčal som sotva v päťminútovom tempe. Všetci, aj Peťo Korčok s manželkou a zároveň mojou krstnou mamou Majkou, ma povzbudzovali a hecovali, aby som len došiel do cieľa. Neskutočne ma hnali dopredu.

Vnímal som v samom závere, že Michal sa už ku mne blíži, ale aj keby ma predstihol, nevedel som s tým už nič robiť. Mlel som z posledného. Podmienky dnes boli náročné a som šťastný, že aj napriek kríze som udržal 6. miesto a zvládol som náročnú misiu – dvojštart na MS v Eugene, potom prekonaný covid a tri týždne po MS aj ďalších 35 km na ME som životným výsledkom. Nesmierne sa teším a ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali.”

Úradníkove medzičasy a pozície na jednotlivých päťkilometrových úsekoch mníchovskej tridsaťpäťky, ktorá bola jeho piata v kariére: 23:06/4. – 44:36/4. (21:30) – 1:06:09/8. (21:33)– 1:27:49/9. (21:40) – 1:49:35/7. (21:46) – 2:11:39/6. (22:04) – 2:35:44 (24:05).

Úradníkov tréner a zároveň šéftréner SAZ Martin Pupiš napísal večer pred pretekmi na papier veľkú šestku. Takéto umiestenie želal svojmu zverencovi. Sen sa mu splnil na sto percent.

„Miro predviedol vynikajúci výkon. Do budúcnosti budeme musieť ešte trochu popracovať na šetrení energie v úvode pretekov, ale inak mu niet čo vytknúť. Som veľmi rád, že sa nám spolu s Ľuboš Machníkom podarilo vytvoriť tím, ktorý dobre nadviazal na prácu jeho predchádzajúcich trénerov, Romana Benčíka a Mateja Spišiaka, a že sa nám ho podarilo posunúť ho do absolútnej európskej špičky a širšej svetovej špičky. Dnes to bol obrovský zážitok a aj pozitívne precitnutie sa do reality, že v ére po Matejovi Tóthovi sa objavili jeho dôstojní nástupcovia. Dnes si Úradník, Morvay i Hačundová zaslúžia veľkú pochvalu,“ zdôraznil Pupiš a poďakoval sa všetkým, ktorí nielen chodcom, ale všetkým atlétom pomáhajú.

Veľká vďaka patrí fyzioterapeutom Denisovi Freudenfeldovi a Marekovi Vrbovi, Maťovi Tóthovi a Peťovi Korčokovi. Dnešok je pre mňa veľkým zadosťučinením, lebo takto pred rokom som chcel z atletiky odísť pre pocit, že jej už viac asi nemám čo dať. Ďakujem však mojím najbližším spolupracovníkom v SAZ, mnohým reprezentantom a aj rodine, že ma presvedčili, aby som ostal a dnes môžem zažiť neopísateľnú radosť.“ 

Nitran Michal Morvay začal vo svojom debute na európskom šampionáte voľnejšie, no s pribúdajúcimi kilometrami sa posúval dopredu a z 23. miesta po prvej päťke to napokon bola výborná siedma priečka v cieli, iba 20 sekúnd za Úradníkom.

Kým súperom dochádzal v závere dych, Moravy (19. augusta oslávi 26. narodeniny) si držal konštantné tempo na úrovni tesne nad 22 minút na 5 km. Medzi 25. a 30. km však zrýchlil (5 km za 21:50), vďaka čomu sa posunul na siedmu pozíciu a na nej ostal až do konca pretekov. Spišiakov zverenec tak dokonale pretavil výbornú prípravu v talianskych Alpách do úspešného vystúpenia na ME.

Morvayove medzičasy a pozície na jednotlivých päťkilometrových úsekoch mníchovskej tridsaťpäťky, ktorá bola jeho tretia v kariére: 23:16/23. – 45:20/18. (22:04) – 1:07:33/16. (22:13) – 1:29:36/15. (22:03) – 1:51:40/12. (22:04) – 2:13:30/7. (21:50) – 2:36:04 (22:34).

„Tajne som dúfal, že by to mohlo byť do 10. miesta, čo by bol z môjho pohľadu šialený výsledok. S trénerom sme však realisticky plánovali, že miesto v prvej šestnástke bude fajn. Ale siedme? To je neskutočné, lebo v štartovke bolo plno veľkých chodeckých mien a ja som mnohé z nich nechal za sebou,“ nadchýnal sa Morvay.

„Je to neuveriteľné, som extrémne šťastný! To, že som mal v závere dosť síl, je odraz výbornej prípravy v Mealgu, kde som s celým mojím tímom odmakal skvelé tréningy. Pripravoval som sa na takýto priebeh aj mentálne. Zvolili sme dobrú taktiku: pôjdem v tempe, na aké mám natrénované a nebudem vymýšľať nijaké riskantné veci. Postupne som ´zbieral ´všetkých, ktorí tempo prepálili. To, že som ich nechával za sebou, mi, priznám sa, robilo mentálne dobre. Preteky som si vychutnával.

Zrýchlenie v predposlednej päťke bol dôsledok súboja o siedmu priečku, o ktorú sme súperili tušímže ešte štyria. Potreboval som sa ich zbaviť, ale to nie je jednoduché. Zamakal som, vyšlo to, lenže potom v úplnom závere mi to trochu chýbalo. Inak by som možno ešte zaútočil aj na Mira.“

„Som maximálne spokojný, veľmi sa teším. Mišovo umiestenie je veľký úspech, takéto niečo sme nečakali – je to výrazne nad plán. Pri pohľade do štartovej listiny som si povedal, že ak skončí do 16. miesta, budem spokojný. S výnimkou možno dvoch Rumunov boli totiž všetci ostatní mimoriadne kvalitní pretekári,“ prízvukoval Morvayov kouč Matej Spišiak. „Šieste miesto Mira a a siedme Miša je mega úspech, veď takéto dve popredné umiestenia v jedných pretekoch dosiahli naši chodci naposledy v 80. rokoch.

Mišov výkon ma však neprekvapil, lebo viem, čo odtrénoval v posledných dvoch mesiacoch, najmä na sústredení v Melagu. Nechceli sme o tom hovoriť, lebo príprava môže vyjsť a preteky nemusia. Tréningové parametre však mal úžasné, posunul sa o úroveň vyššie. Ak v takýchto podmienkach dosiahol čas tesne za osobákom, je to dôkaz výbornej pripravenosti. Myslím si, že v ideálnych mal na čas pod 2:32 h. Ďakujem za nás oboch za podporu Dukle, Slovenskému atletickému zväzu i nášmu realizačnému tímu, doktorovi Pavlovi Hajmássymu a masérovi Štefanovi Andelovi, ktorí nám poskytli skvelý servis na sústredení a vďaka nim sa mohol Mišo na ME takto dobre pripraviť.“.

Titul majstra Európy si vybojoval Španiel Miguel Ángel López (2:26:49) pred Christopherom Linkem z Nemecka (2:29:30) a Talianom Matteom Giupponim (2:30:34).

Jediná Slovenka v 22-členom štartovom poli žien Ema Hačundová (tréneri Roman Benčík, Ľuboš Machník, Ondrej Malík) si o 49 sekúnd zlepšila osobný rekord na 3:06:13 h a skončila na peknom 14. mieste.

“Som veľmi spokojná, vedela som, že moja forma stúpa. Úprimne: nerátala som, aj vzhľadom na náročné podmienky, s osobným rekordom a už vôbec nie so 14. miestom. Bolo to oveľa náročnejšie ako na MS v Eugene. Vzhľadom na teplo som začala opatrne, šetrila som si sily na záver. Oplatilo sa, lebo v poslednom okruhu som sa posunula o dve miesta vyššie,” skonštatovala odchovankyňa borskomikulášskej chôdze.

Roman Benčík, Hačundovej osobný kouč a šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie: “Ema do bodky splnila taktické pokyny. Pred pretekmi sme si naplánovali rovnakú réžiu ako na MS: kontrolovať si na začiatku pulzy a svoje pocity tak, aby neprepálila prvú polovicu. V druhej potom mohla zrýchľovať a postupne sa posúvať dopredu. Vedeli sme, že je ešte v lepšej forme ako na MS, preto sme chceli útočiť na osobný rekord. Podarilo sa, s jej výkonom som veľmi spokojný. Výborne zvládla náročný letný program a potvrdila, že pre reprezentáciu je perspektívna.”

Z vystúpenia chodcov banskobystrickej Dukly mal radosť aj ich šéf vo VŠC Matej Tóth, olympijský víťaz a majster sveta na 50 km.

„Umiestenia, ktoré dosiahli obaja chalani sú skvelé. Veľmi ma potešili. Miro začal odvážne, ale tempo mal pod kontrolou. V závere už výrazne trpel, určite už cítil v nohách druhý štart na 35 km v krátkom čase. Energie mu síce už dochádzala, ale zabojoval a šieste miesto je nad očakávanie. Zopakoval ním moje umiestnenie z mojej premiéry na ME 2006 v Göteborgu. Potvrdil, že patrí medzi európsku špičku,“ komentoval Tóth vystúpenia slovenských chodcov. „Mišo si zvolil inú taktiku. Začal voľnejšie, no podarilo sa mu tempo vystupňovať a bolo z toho rovnako skvelé umiestnenie ako Mirovo. Bolo vidieť, že je výborne pripravený a má dostatok energie. Určité riziko, ktoré na seba s trénerom zobrali – vynechali MS – sa vyplatilo. Obaja chalani si zaslúžia absolutórium. Potešila aj Ema Hačundová – v náročných podmienkach si zlepšila osobák a bolo z toho solídne 14. miesto.“

FINÁLOVÉ FAKTY

MUŽI

chôdza na 35 km: 1. Migual Ángel López (Šp.) 2:26:49, 2. Christopher Linke (Nem.) 2:29:30, 3. Matteo Giupponi (Tal.) 2:30:34,… 6. Miroslav Úradník 2:35:44, 7. Michal Morvay (obaja SR) 2:36:04

ŽENY

chôdza na 35 km: 1. Antigoni Ntrismpiotiová (Gréc.) 2:47:00, 2. Raquel Gonzálezová (Šp.) 2:49:10, 3. Viktória Madarászová (Maď.) 2:49:58,… 14. Ema Hačundová (SR) 3:06:13 – osobný rekord

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk