EYOF v Maribore: Chodec Rosenbaum skončil siedmy, žrdkárka Šimková a so šťastím aj prekážkar Dávid postúpili do finále, Gymerská zostala pred bránami

S odretými ušami, ale predsa sa Peter Dávid pridal k Anne Šimkovej a postúpil do finále, Lenka Gymerská rovnaké šťastie nemala. Chodec Lukáš Rosenbaum obsadil 7. miesto. V popoludňajšom programe úvodného dňa súťaží 17. Európskeho olympijského festivalu mládeže v Maribore sa najväčšia slovenská medailová nádej predstavila z našich atlétov ako prvá. Do približne polovice II. rozbehu na 110 m prekážok napĺňal Peter Dávid papierové predpoklady. Potom však zverenec Michala Škvarku v ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica začal strácať a napokon finišoval až štvrtý za 13,73 (vietor +0,6 m/s). V tej chvíli bol ešte na postupovej pozícii časom, ale musel čakať na výsledky III. rozbehu. Postupový kľúč bol prví dvaja z rozbehov plus ďalší dvaja s najlepšími časmi. Našťastie záverečný rozbeh vyhral s veľkým náskokom hlavný favorit súťaže Matyáš Zach z Česka. Lídrovi európskych tabuliek s vypusteným záverom namerali 13,46, tretí Vlad-Gabriel Dumitra z Rumunska finišoval za 13,85 a slovenskému rekordérovi spadol kameň zo srdca.

„Som veľmi rád, že sa to podarilo, aj keď s odretými ušami, pretože postup bol prvotný cieľ. Vo finále sa už môže stať čokoľvek. Prvú polovicu išiel Peťo dobre, ale potom sa prejavilo, čo som vravel celú sezónu, že nie je zvyknutý behať s rovnocennými súpermi. Keď zrazu zbadal, že ďalší dvaja-traja sú na piatej prekážke vedľa neho, chytil taký kŕč, že do cieľa došiel iba silou vôle. Tam už to s technikou nemalo nič spoločné. Technicky to bol jeden z najhorších jeho behov v tejto sezóne. Na druhej strane takúto facku vítam, aspoň vie, že nič nie je zadarmo. Ak zajtra prenesie do pretekov to, čo predvádzal na rozcvičke, tak z toho stále môže byť medaila. Uvidíme, ako sa s tým vyrovná,“ zhodnotil Michal Škvarka vystúpenie Petra Dávida, ktorý celkovo postúpil zo siedmej priečky na úkor druhého prekážkara tohtoročných európskych tabuliek Jeremieho Nzoungoua (13,82). Ten skončil v I. rozbehu až tretí a takisto musel čakať na svoj osud až do úplného konca. Finále 110 m prekážok chlapcov je na programe v utorok večer o 19.05 h.

Žiaľ, šťastie neprialo vlajkonosičke slovenskej výpravy Lenke Gymerskej. Strieborná z EYOF 2022 v Banskej Bystrici v I. rozbehu nestačila na najlepšie, skončila až štvrtá časom 55,70. K pohode slovenského talentu neprispel ani odkladaný štart a silnejší vietor na štadióne. Nádej na finále však žila až do III. rozbehu, v ktorom Fínka Emmi Saveniusová finišovala tretia časom 55,17 a odsunula zverenku Lukáša Kotalu v trnavskom AŠK Slávia na 9. priečku. Pred rokom Slovenke na domácich Štiavničkách stačil na postup z rozbehu čas 56,10… V najlepšom svetle sa z 22 štvrťkárok predviedla v Maribore Poľka Anastazja Kusová, ktorá vyhrala práve I. rozbeh za 53,68.

Už v rozbehoch sa skončilo aj účinkovanie Samuela Krepopa. Gymerskej klubový a tréningový kolega skončil v III. rozbehu na 400 m na ôsmom mieste časom 50,58 a celkovo mu patrila 22. priečka.

Vlaňajšie finále v diaľke si nezopakuje Ema Bendová (Naša atletika Bratislava, tréneri Naďa a Andrej Bendovci). V kvalifikácii obsadila výkonom 564 cm z prvej série 15. miesto, ďalšie dva pokusy mala nevydarené. Finálová dvanástka jej ušla o 15 cm, kvalifikáciu vyhrala Maďarka Bori Roszahegyiová (620 cm). „Dve skupiny mali odlišné podmienky a vietor. Žiaľ, našu skupinu merali pásmom, zatiaľ čo druhú elektronicky,“ komentovala dianie na štadióne Naďa Bendová. O neporovnateľne vyššej kvalite súťaže svedčí fakt, že Bendová pred rokom v Banskej Bystrici navlas rovnakým výkonom ako v Maribore skončila v kvalifikácii druhá, vo finále potom obsadila 7. miesto (561).

Na záver pondelňajšieho programu potešil umiestnením aj výkonom chodec Lukáš Rosenbaum (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, tréner Juraj Benčík). V pretekoch na 5000 m dokráčal na výbornom 7. mieste za 22:43,87, čo je iba 10 sekúnd za jeho tohtoročným absolútnym osobným maximom z haly (14. 1. v Banskej Bystrici). Pred rokom síce obsadil na Štiavničkách piatu priečku, ale na štart sa vtedy postavilo iba 6 chodcov a stačil mu na to o takmer minútu horší čas (23:42,57). V tejto sezóne ho navyše trápili zdravotné problémy. Mariborské preteky ovládol v konkurencii 11 chodcov Španiel Daniel Monfort Moreno (20:11,26).

Zo štvorice nádejných slovenských atlétov sa do ďalších bojov z pondelkových dopoludňajších kvalifikačných súťaží prebojovala len žrdkárka Anna Šimková. V kvalifikácii utvorila slovenský výkon roka 370 cm (doposiaľ 365 cm v hale a 350 cm vonku) a bude mať šancu obhajovať vo finále bronz z lanského EYOF v Banskej Bystrici.

Zverenka Jána Sedláka v Akademiku TU Košice sa ponad 370 cm prehupla na prvý pokus a o 20 cm zlepšila svoje sezónne maximum z 1. 7. v Košiciach. Šimkovej postup je o to cennejší, že sa v sezóne borila s boľavým chrbtom a zdalo sa, že jej letná sezóna je ohrozená. Finále súťaže žrdkárok je na programe v stredu 26. 7. o 17.25 h.

Pred finálovými bránami ostal osemstovkár Peter Csikós, ktorý v II. rozbehu obsadil 5. miesto, avšak časom 1:56,48 min si výrazne zlepšil osobný rekord. Do finále postupovali z každého z troch rozbehov priamo prví dvaja plus ďalší dvaja s najlepšími časmi. Csikós sa po štarte zaradil na 4. – 5. priečku a na nej vbiehal aj do druhého kola (medzičas lídra na 400 m 55,57) a piatu pozíciu si udržal až do cieľa.

Osobný rekord si posunul o 1,36 sekundy, doteraz mal na konte 1:57,84 z 28. júna v maďarskej Pápe. Napriek tomuto zlepšeniu to na rozdiel od vlaňajška v Banskej Bystrici na postup do finále nestačilo. Zverenca Štefana Mereša a Andrey Jakubcovej v AC Nové Zámky klasifikovali na 15. priečke z 23 štartujúcich.

V III. rozbehu na 100 m dievčat si síce Romana Hrnčárová (AC Stavbár Nitra, trénerky Silvie Ambrozy a Zuzana Ralíková-Seková) vyrovnala osobný rekord 12,21 (vietor -0,1 m/s), ale zo 7. miesta ďalej nepostúpila. Celkovo skončila na 17. pozícii z 24 šprintérok. Estónka Ottová o stotinku posunula rekord EYOF-u na 11,67.

V II. rozbehu chlapcov na 100 m finišoval Martin Varhaník (Slávia Trenčín, tréner Jozef Niko) piaty za 11,01. K postupu do semifinále (s časom) mu chýbalo 9 stotín. Ďalej sa kvalifikovali priamo prví traja z každého zo štyroch rozbehov plus ďalší štyria s najlepšími časmi. Varhaník obsadil celkovo 18. miesto z 25 šprintérov. Najrýchlejší v rozbehoch Francúz Bizasene utvoril rekord EYOF-u časom 10,44.

Po pondelňajších súťažiach je isté, že v utorok sa v Maribore predstavia iba dvaja slovenskí atléti. Eliška Gašpárková dopoludnia o 11.00 h nastúpi na rozbeh na 400 m prekážok dievčat a večer o 19.05 h budeme držať palce vo finále 110 m prekážok chlapcov Petrovi Dávidovi.

SLOVÁCI V MARIBORE

Chlapci – 100 m, rozbehy (25 štartujúcich): 18. Martin Varhaník 11,01 – nepostúpil do semifinále (5. v II. rozbehu), 800 m, rozbehy (23 štartujúcich): 15. Peter Csikós 1:56,48 (osobný rekord) – nepostúpil do finále (5. v II. rozbehu), 110 m prek., rozbehy (18 štartujúcich): 7. Peter Dávid 13,73 (4. v II. rozbehu) – postúpil do finále, 400 m, rozbehy (24 štartujúcich): 22. Samuel Krepop 50,58 (8. v III. rozbehu) – nepostúpil do finále, 5000 m chôdza, finále (11 štartujúcich): 7. Lukáš Rosenbaum 22:43,87.

Dievčatá – 100 m, rozbehy (24 štartujúcich): 17. Romana Hrnčárová 12,21 (vyrovnaný osobný rekord) – nepostúpila do semifinále, žrď – kvalifikácia (15 štartujúcich): 5. Anna Šimková 370 (slovenský výkon roka) – postúpila do finále, 400 m, rozbehy (22 štartujúcich): 9. Lenka Gymerská 55,70 (4. v I. rozbehu) – nepostúpila do finále, diaľka, kvalifikácia (22 štartujúcich): 15. Ema Bendová 564 – nepostúpila do finále.

(GB, MJ)

FOTO SAZ (vľ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk