Trénerka Bendová po Volkovej kontrole v Herzogenaurachu: Môžeme začať postupne trénovať všetko a – naplno…

Skvelá správa: európsky šampión v šprinte na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko môže začať trénovať naplno. Kontrolné vyšetrenie u lekára-konzultanta zmluvných atlétov firmy Puma v nemeckom Herzogenaurachu dopadlo dobre, takže „bratislavský expres“ si pred blížiacim sa kľúčovým sústredením pred letnou sezónou mohol zhlboka vydýchnuť.

„Pod dohľadom lekára absolvoval Janko tréning. Potom mu nohu vyšetril – pri žiadnom pohybe ho nič nebolelo. Ultrazvuk už nerobil – vraj to nie je nutné. Pripomenul však, aby naďalej počúval svoje telo,“ priblížila kontrolu Volkova trénerka Naďa Bendová. „Lekár Pumy mu ešte urobil terapiu rázovými vlnami a našiel ešte jedno bolestivé miesto, takže v tejto liečbe by sme mali ďalej pokračovať. Veľa času na ňu nám nezostáva, keďže už na budúci týždeň odchádzame na sústredenie do Portugalska. Spýtam s avšak na klinike, ktorá je priamo na štadióne vo Vila Real de Santo António, kde budeme trénovať, či je možné u nich absolvovať túto terapiu.“

Liečenie rázovými vlnami na Slovensku zabezpečila po prvej návšteve Herzogenaurachu cez spoločnosť Winform Volkova fyzioterapeutka Jana Závacká. Európsky šampión chodil na terapiu každý druhý deň. 

„Na kontrole nám lekár Pumy odporučil pokračovať v masážnych technikách. Ukázal nám cvičenia na trakciu, ktoré s Jankom musí niekto robiť aj doma. Ihneď po cvičení mal viditeľne zlepšenú mobilitu rozsahu v panve. Celkový záver kontroly však vyznel pozitívne: môžeme začať postupne trénovať všetko a – naplno.“

Problém so zadným stehenným svalom trápil Volka od halového mítingu v Madride, kde 8. februára skončil na šesťdesiatke druhý časom 6,58, iba stotinku za slovenským rekordom. Bolesť postupne ustúpila, no po slovenskom halovom šampionáte v bratislavskom Eláne sa vrátila znova a hrozilo, že na ME v Glasgowe nebude štartovať.

Európsky šampión sa bude teraz ešte týždeň pripravovať v Bratislave, no v stredu 17. apríla odlieta aj s trénerkou Bendovou na sústredenie na juh Portugalska. Prvé dva týždne strávi v Monte Gordo, pričom „makať“ bude v neďalekom v olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo António. Na ďalšie dva týždne sa presunie na západ, do necelých 100 km vzdialenej Albufeiry. „Domov sa vrátime 16. mája,“ referovala Naďa Bendová.

Už teraz je isté, že v dôsledku liečby Volkovho ľavého zadného stehenného svalu sa v porovnaní s predošlými rokmi posúva začiatok jeho letnej súťažnej sezóny – zo zvyčajnej polovice mája na polovicu júna. Pravda, ak pôjde všetko podľa predpokladov.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Trénerka Naďa Bendová a Ján Volko so zlatou medailou z halových ME v Glasgowe.

FOTO PAVOL UHRIN

Vyčerpaný Ján Volko po tréningovom úseku na kontrole u lekára v Herzogenaurachu – aj pod prísnym pohľadom Usaina Bolta, ktorý sa naňho díval z plagátu.

FOTO NAĎA BENDOVÁ

Hneď po návrate z Nemecka si v stredu popoludní Ján Volko ešte zatrénoval s ďalšími členmi klubu Naša atletika na tartanovej dráhe v areáli Gymnázia na Metodovej ulici v Bratislave.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk