Na EP do Alytusu osem chodcov, olympijský šampión Matej Tóth v nominácii chýba

Tohtoročná súťažná premiéra olympijského víťaza Mateja Tótha sa znova odkladá. Meno 36-ročného chodca banskobystrickej Dukly totiž nefiguruje v slovenskej nominácii na 13. ročník Európskeho pohára v litovskom Alytuse (19. 5.), kde plánoval štartovať v pretekoch na 20 km.

„Hlavný dôvod mojej absencie je zranenie zadného stehenného svalu. Celý apríl som pauzoval – kým v zime ma trápil ľavý zadný stehenný sval, tentoraz som mal problémy s pravým,“ objasňoval svoju aktuálnu situáciu vicemajster Európy na 50 km z Berlína 2018. „Trénujem ešte len týždeň, v podstate len začínam. Zatiaľ nie som schopný absolvovať kvalitnejší tréning a preteky už vôbec nie.“

Kde absolvuje Matej svoje prvé preteky v roku 2019 zatiaľ nie je jasné. Ďalšia súťaž, ktorá figurovala v jeho pôvodných plánoch, bol míting P – T – S v Šamoríne 15. júna, kde sa pôjde tritisícka.

„Vzhľadom na môj aktuálny stav naozaj neviem odhadnúť, kedy absolvujem prvé preteky. Vôbec nie je vylúčené – aj keď verím, že sa to nestane – že premiéru budem mať až 28. septembra na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe. Aj štart na MS je však podmienený tým, že budem zdravý,“ zdôraznil Matej Tóth.

Kým olympijský šampión riešil problémy so zadným stehenným svalom, jeho kolegovia z reprezentácie sa naplno pripravovali na Štrbskom Plese na Európsky pohár v Alytuse. Do slovenských veľhôr sa uchýlili Miroslav Úradník, Dominik Černý, Michal Morvay, Ema Hačundová, Daniel Kováč, Ľubomír Kubiš, Hana Burzalová, Alžbeta Ragasová a Paulína Avenová, dohliadajú na nich tréneri Ľuboš Machník, Peter Mečiar, Zdeno Medera a Matej Spišiak.

„Trénovali sme spoločne aj s ďalšími mládežníkmi, ktorí sa chystajú na svoje letné šampionátové vrcholy,“ informoval šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak. „Zatiaľ ide – tak ako ma informovali osobní tréneri – všetko podľa plánov. Počasie nám však veľmi neprialo. V Tatrách je dosť chladno, často pršalo. Mali sme to náročné, ale na ťažké podmienky sme zvyknutí.“

Slovenská chodecká elita trénovala najmä na Štrbskom Plese, na špeciálne tréningy využívala aj cestičky v Tatranskej Polianke. Za regeneráciou schádzali pretekári z hôr do Popradu, kam chodili plávať na niektorí aj na kryoterapiu. Chodcom pomáhal s rehabilitáciou a nastavovaním správnej techniky aj fyzioterapeut Dávid Líška.

„Myslím si, že práve takéto spoločné sústredenia sú prínos pre všetkých – mladší sa učia od skúsenejších, je to pre nich motivujúce. Na tréningoch sa vzájomne potiahnu, málokedy s stane, že niekto trénuje sám, čo je tiež fajn. Navyše, vo väčšej partii je vždy veselšie,“ zdôraznil Matej Spišiak.

Na 13. ročníku chodeckého Európskeho pohára v Alytuse bude štartovať osem slovenských reprezentantov. Slovensko obsadí všetkých 5 disciplín, no iba jedinú tímovú súťaž – žien na 20 km.

„Oproti očakávaniam chýba v nominácii Matej Tóth pre zdravotné problémy a výpadok v príprave. Absentuje aj Dušan Majdán, ktorý sa bude pokúšať o limit na 50 km na MS 2019 a OH 2020 pravdepodobne v júni v Číne.  Zo zdravotných dôvodov do Alytusu nepôjdu ani juniori Kubiš a Žárska,“ informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

GABRIEL BOGDÁNYI

NOMINÁCIA SR NA 13. ROČNÍK EURÓPSKEHO POHÁRA V CHÔDZI V ALYTUSE (19. 5. 219):

MUŽI

50 km: Michal Morvay (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

20 km: Miroslav Úradník, Dominik Černý (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

ŽENY

20 km: Mária Katerinka Czaková, Monika Hornáková (obe ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš)

JUNIORI

10 km: Daniel Kováč (ŠK ŠG Nitra)

JUNIORKY

10 km: Hana Burzalová (AK Spartak Dubnica n/V.)

Realizačný tím – vedúci výpravy: Martin Pupiš, tréneri: Jozef Pavelka, Peter Mečiar, Matej Spišiak, fyzioterapeut: David Líška.

Text k foto:

Slovenskí chodeckí reprezentanti absolvovali v apríli pred Európskym pohárom v Alytuse sústredenie na Štrbskom Plese.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk