Ján Volko nemení cieľ: na ME v Berlíne chce jedno finále, ak dosiahne viac, bude šťastný

„Keby som bol namyslený a arogantný, odpoveď by znela – ja! Avšak nie som, preto vravím, že na 100 m to bude asi Brit Hughes, aj keď by som to viac doprial Talianovi Tortuovi, a na 200 m získa zlato v čase pod 20 sekúnd Ramil Gulijev z Turecka,“ odvetil s úsmevom Ján Volko na stretnutí s médiami na otázku, kto vyhrá stovku a dvojstovku na blížiacich sa ME v Berlíne.

Pri tipovaní víťazov oboch najkratších šprintov sa slovenský rekordér stopercentne zhodol so svojimi trénermi na novom dvojstovkárskom šampiónovi Gulijevovi, aj keď Naďa Bendová priznala, že titul by dopriala viac Španielovi Hortelanovi. Určiť víťaza stovky je podľa nej extrémne náročné („Vyhrať môže ktokoľvek z okruhu najväčších favoritov“), Volkov kondičný kouč Róbert Kresťanko by stavil na Francúza Vicauta.

A čo najrýchlejší Slovák? Aké sú jeho ciele na európskom šampionáte? Vlani na jeseň, keď začínal s prípravou na rok 2018, vravel, že by sa rád dostal aspoň raz do finále. Tvrdil, že reálnejšie to vidí na dvojstovke. Zopakoval to aj pred začiatkom letnej sezóny po vydarenom sústredení na juhu Portugalska a nič na svojom postoji nezmenil ani pár dní pred začiatkom ME, aj keď jeho výborné tohtoročné slovenské rekordy 10,13 na 100 a 20,24 na 200 m by ho oprávňovali myslieť aj na vyššie méty.

„Môj cieľ ostáva rovnaký. Chcem sa aspoň raz dostať do finále. Schodnejšiu cestu vidím na dvojstovke. Aj keby som bol teraz líder tabuliek, vravel by som to isté. Ak sa podarí čosi viac ako len postup do finále, budem veľmi šťastný,“ vravel pokorne Ján Volko.

Trénerka Naďa Bendová si tiež myslí, že na dvojstovke má jej zverenec väčšie šance na prvú osmičku. Navyše, v tejto disciplíne pobeží priamo semifinále a ušetrí nejaké sily.

„Na stovke to bude veľmi ťažké, konkurencia je ešte väčšia a navyše, úlohu môže zohrať aj počasie – niekomu zafúka do chrbta, inému proti a šance sú fuč. V tomto je halový šprint spravodlivejší,“ zdôraznila.

Na 200 m má Volko šiesty najlepší tohtoročný čas z prihlásených. Rýchlejšie ako on bežali len majster sveta Turek Gulijev (19,90), obhajca titulu Hortelano zo Španielska (20,04), švajčiarsky rekordér Wilson (20,14), štvrtý z MS 2017 v Londýne Brit Mitchell-Blake (20,21) a jeho krajan, majster Európy 2014 a štvrtý na OH 2016 v Riu Adam Gemili (20,21).

„Odhadujem, že v optimálnych podmienkach bude na medailu nutný čas na hranici 20,10 sekundy, možno aj kúštik pod ňou,“ odhadoval 21-ročný študent informačných technológií na STU v Bratislave. „Na výkony však bude mať vplyv počasie a, samozrejme, forma, v akej prídu moji súperi do Berlína.“

Ján Volko, ktorý je známy tým, že rád súťaží, absolvoval posledné preteky pred ME 21. júla v Novom Měste nad Metují. Víťaznú dvojstovku zvládol za výborných 20,35. Do úvodného berlínskeho štartu v pondelok 6. augusta o 16.30 h v rozbehu na 100 m bude mať až 16-dňovú súťažnú pauzu.

„Aspoň som si poriadne oddýchol a doliečil si prechladnutie, ktoré má trápilo od českého turné, kde som bol na sústredení a štartoval som na troch pretekoch. Verím, že ma vyše dvojtýždňová pauza nabudí tak, že budem hladný po ďalších pretekoch,“ nádejal sa úradujúci európsky šampión na 200 m v kategórii do 23 rokov.

Prechladnutia spojeného so silnou nádchou a kašľom (našťastie, nie s horúčkou…), ktoré ho začalo trápiť už v Česku, sa dlho nevedel zbaviť. Vírus premohol až po desiatich dňoch. „Už som sa trochu začal báť, ako dlho to potrvá, no problémy zrazu zo dňa na deň  zmizli,“ vravel Volko, ktorý na rozdiel od trénerky Bendovej nemohol vyháňať chorobu z tela bežnými liekmi. Všetko, čo užil, podliehalo prísnej kontrole, aby nebodaj neporušil nejaké antidopingové pravidlá. V súčasnosti totiž už aj bežné kvapky do nosa či proti kašľu, môžu športovcovi „vyrobiť“ vážny problém.

Momentálne je Volko už zdravý ako buk, čo signalizuje aj nedávny tréningový osobný rekord na stopäťdesiatke. „Ostať fit – to je kľúčové, aby som v Berlíne mohol predviesť všetko, čo som natrénoval,“ zdôraznil šprintér BK HNTN Bratislava.

Volkovu aktuálnu pohodu si pochvaľuje i trénerka Naďa Bendová: „Myslím si, že všetko je tak, ako má byť, a Janík je pripravený predviesť v Berlíne stopercentný výkon. V spolupráci so Slovenským atletickým zväzom sme mu zabezpečili všetko podľa potrieb.“

Najrýchlejší Slovák bude mať v oficiálnej časti slovenskej výpravy osobnú trénerku, ktorá s ním chodí takmer na všetky preteky. SAZ však vybavil špeciálnu akreditáciu aj pre kondičného kouča Róberta Kresťanka a fyzioterapeutku Janu Závackú.

„Verím, že Jankovi pomôže k dobrým výkonom i početný fanklub. Do Berlína, podobne ako vlani do Bydgoszczu, ho príde podporiť početná skupina rodinných príslušníkov i kamarátov,“ doplnila Naďa Bendová.

Kým vlani na bydgoszczské ME do 23 rokov prišiel Volko ako vážny medailový adept, tentoraz si do Berlína takéto bremeno neponesie.

„Myslím si, že oveľa vážnejší kandidát je Maťo Tóth, ktorému veľmi želám, aby na chodeckej päťdesiatke uspel. Verím, že práve on udá už v utorok predpoludním správny tón nášho vystúpenia,“ skonštatoval člen Národného športového centra Volko a ešte dodal: „S mojím menom sa tentoraz nespájajú medailové očakávania. Preto som pokojnejší a spokojnejší. Na obe súťaže sa však už teraz veľmi teším.“

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO JÁN LUKY

VOLKOV MOŽNÝ PROGRAM NA ME

100 METROV

6. 8. (pondelok): 16.30 rozbehy

7. 8. (utorok): 19.25 semifinále

7. 8. (utorok): 21.50 finále

200 METROV

8. 8. (streda): 20.15 semifinále

9. 8. (štvrtok): 21.05 finále

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk