Už 74. majstrovstvá Slovenska v Trnave opäť s nominačným nábojom, v kvalifikácii o Tokio 2021 už ide o všetko!

Pôvodný text aktualizovaný o potvrdenie účasti Jána Volka v behu na 200 m.

To, čo chýbalo slovenskému šampionátu vlani v covidovom roku – nominačný náboj – tentoraz určite absentovať nebude. Víkendové 74. majstrovstvá Slovenska na Mestskom atletickom štadióne Antona Hajmássyho v Trnave, celkovo „šieste slovenskom Ríme“ v histórii (1940, 2006, 2013, 2018,020, 2021) budú jedna z posledných príležitostí kvalifikovať sa na Hry XXXII. olympiády v Tokiu, no takisto aj na júlové ME do 23 rokov preložené z Bergenu do Tallinnu (8. – 11. 7.) a takisto na juniorské ME takisto v estónskej metropole (15. – 18. 7.).

Nominačnú istotu na tokijskú olympiádu majú pár desiatok hodín pred uzávierkou stopercentne istú traja slovenskí atléti: chodci na 50 km Matej TóthMichalom Morvayom a prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová. V hre o letenku do Japonska sú však stále viacerí a práve na domácom šampionáte môžu definitívne potvrdiť svoje olympijské ambície. Kvalifikácia sa uzavrie v utorok 29. júna o polnoci.

„Okrem nich vyzerá veľmi nádejne z pohľadu postavenia v kvalifikačnom renkingu ďalšia štvorica – šprintér Ján Volko, kladivárka Martina Hrašnová a chodci na 20 km Mária Katerinka Czaková s Miroslavom Úradníkom. Všetci traja sú na postupových pozíciách s vysokým percentom pravdepodobnosti, že na nich ostanú,“ opisuje aktuálnu situácia šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. „Reálnu nádej majú stále aj kladivár Marcel Lomnický a trojskokan Tomáš Veszelka, obaja tesne za postupovými pozíciami. Pred Marcelom na 33. mieste sú štyria Rusi, pri jednom je skratka ANA (autorizovaný nezávislý atlét) a pri ďalších troch RUS, ktorí zrejme na OH nebudú súťažiť. Otázna je však aj Lukianovova účasť v Tokiu, lebo Rusko môže na olympiádu vyslať dovedna len 10 atlétov a nie je isté, či sa práve tento kladivár medzi nich dostane. Veszelka, momentálne dve priečky za postupovou pozíciou, bude pri návrate po zranení potrebovať na domácom šampionáte aspoň výkon okolo 16,50 m, ktorý by ho mohol opäť vrátiť do hry o OH.“

V hre o Tokio ostáva prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková, ktorá však potrebuje splniť veľmi prísny limit 12,84. Vlani práve v Trnave zabehla v lige slovenský rekord 12,90. „Myslím si, že pri zhode priaznivých okolností je v jej silách i limit. Žiaľ, v tomto roku sa jej šťastie zatiaľ vyhýbalo,“ podotkol šéftréner SAZ. Na žiadosť Škvarkovej kouča a manžela Michala organizátori M-SR z AŠK Slávia Trnava preverovali možnosť „prekreslenia“ cieľovej rovinky, aby bolo možné absolvovať behy na 100 m a 100 m prekážok v oboch smeroch v závislosti od smeru vetra. „Odborníci to, žiaľ, napokon vyhodnotili tak, že v trnavských podmienkach to nie je možné zrealizovať v zmysle pravidiel Svetovej atletiky,“ doplnil Martin Pupiš.

Nevzdáva sa ani prekážkarka na 400 m Daniela Ledecká. V posledných dvoch štartoch na mítingu v Ženeve (56,75) a v II. lige ME družstiev v Starej Zagore (56,36) si utvorila osobný rekord a v prípade ďalšieho zlepšenia – v súboji s Emmou Zapletalovou a bonusom za národný šampionát – by ešte mohla atakovať renkingovú pozíciu zaručujúcu štart na OH.

Podľa šéftrénera tlie dokonca na 800 m nádej aj pre Gabiku Gajanovú, ktorá už od jari trénuje so Švajčiarom Louisom Heyerom, no v letnej sezóne sa jej príliš nedarilo a dostala sa zatiaľ len na úroveň 2:04,20. „Do hry o Tokio by ju zrejme vrátil výkon okolo 2:03 na trnavskom šampionáte,“ odhadoval Pupiš. „Cieľ zabojovať o olympiádu stále avizuje ešte aj kladivárka Veronika Kaňuchová, ktorá by mala hádzať ešte aj dva dni po majstrovstvách Slovenska na pretekoch vo švajčiarskom Luzerne.“ Jej však pomôže už iba splnenie prísneho limitu 72,50 m. Do Luzernu sa 29. 6. chystajú aj Gajanová. Škvarková a Ledecká.

„Skúsenosti s kvalifikačným renkingom vo mne vyvolávajú pocit, že o účasti na olympiáde  rozhoduje skôr šikovnosť manažérov atlétov a mítingov ako reálna výkonnosť. Vidieť to aj v prípade viacerých našich pretekárov, ktorí síce majú lepšiu výkonnosť ako iní z rebríčka pred nimi, no ťažia z toho, že získali bonusy  na veľkých komerčných mítingoch, kde o účasti rozhodujú najmä manažéri a nie iba objektívne výkonnostné kritériá,“ neodpustil si kritickú poznámku na kvalifikačný systém Martin Pupiš. A má pravdu: v mnohých disciplínach sa nájde iks prípadov, keď sú výkonnostne slabší pretekári v renkingu pred lepšími len preto, lebo ťažia z bonusových bodov za účasť na dobre bodovaných podujatiach. Práve na to dopláca najmä prekážkarka Stanislava Škvarková.

V súvislosti so slovenským šampionátom v Trnave až do piatka večera nebolo jasné, či bude štartovať halový exmajster Európy na 60 m Ján Volko, ktorý od 2. júna nesúťažil a ani naplno netrénoval pre drobné zranenie. V behu na 100 m na P-T-S totiž zacítil jemné potiahnutie na vnútornej strane ľavého stehna, no na 200 m už žiadnu bolesť nepociťoval. Tešil sa, že štyri dni po péteeske na „zlatom“ mítingu v Hengele stiahne zo sezónneho maxima na 200 m (20,62) ďalšie stotinky, lenže kontrolné vyšetrenie odhalilo svalové poranenie 1. stupňa. Síce nič vážne, ale odporúčanie lekárov bolo nekompromisné – preventívna štvortýždňová pauza.

„Štvrtková kontrola ukázala, že poranené miesto sa zahojilo, takže noha by to mala vydržať,“ vraví Volkova trénerka Naďa Bendová. „V piatok bude mať Janko na nohách tretry po troch týždňoch. Skúsi pomaly stupňovať rýchlosť v jednotlivých tréningových behoch. Potom uvidíme, čo s víkendom.“

Volkov piatkový tréning dopadol dobre, takže na šampionáte v Trnave zakľakne do blokov na 200 m -po 24-dňovej súťažnej pauze. V sobotu absolvuje rozbeh, v nedeľu finále. “Bežal šesť úsekov, a hoci o dve desatinky pomalšie ako obvykle, nič ho nebolelo. Pôjde len dvojstovku, zdá sa mi to z hľadiska jeho zdravotného stavu bezpečnejšie. Navyše, na stovke by mu postupové miesto z renkingu nemalo ujsť,” informovala Volkova trénerka.

Aj keby Volko neštartoval, minimálne na stovke by si mal udržať pozíciu zaručujúcu štart v Tokiu. Na dvojstovke je to otázne. Svetová atletika totiž nedávno zaradila do renkingu päť šprintérov z „rozvojových krajín“ (tzv. universality place – o takejto možnosti sa v súvislosti s kvalifikáciou predtým nehovorilo…), takže Volko sa zosunul na 53. miesto a v závere kvalifikácie ho môžu predstihnúť maximálne traja šprintéri. Tokijskú istotu by mu na 200 m zabezpečil čas 20,77.

V horšej situácii je trojskokan Tomáš Veszelka. V rebríčku je 34. a na OH sa kvalifikuje 32. V januári mu na klinike „Lekářský dům“ v Prahe-Holešoviciach ortopéd MUDr. Petr Krejčí ml. operoval koleno na pravej, odrazovej nohe. Už síce trénoval, ale ťažko odhadnúť, čo po takom dlhom výpadku dokáže, pričom nie je isté, či vôbec bude v Trnave skákať.

„V pondelok si trochu natiahol kvadriceps. Išiel okamžite na sono, ktoré však nič neodhalilo. Či bude súťažiť, uvidíme definitívne v sobotu. Ak áno, plánujeme rozbeh z 11 krokov a odraz z ľavej nohy, lebo z pravej by poskok ešte nezvládol. Či sa týka kolena, je na tom lepšie, no stopercentne v poriadku ešte nie je. Šľacha pod kolenom, ktorá ho trápila, teraz už vôbec nebolí,“ informoval Veszelkov kouč Michal Škvarka. „Ak bude Tomáš skákať, náš jediný cieľ je 16,50 m, čo by znamenalo prilepšenie si v rebríčku. Či to však dokáže z ľavačky a bez špeciálneho tréningu, to naozaj neviem…“

Netradičný je aj program šampionátu, v sobotu je len 15 finálových disciplín, v nedeľu až 23. Dôvod? SAZ chcel pomôcť našej elite, keďže pôvodné kvalifikačné obdobie na plnenie nominačných kritérií na MS 2022 v americkom Eugene bolo stanovené od 27. 6. 2021 do polnoci 26. 6. 2022. Keďže v pôvodne stanovenom období spadal druhý deň 74. majstrovstiev Slovenska v Trnave okrem olympijskej kvalifikácie už aj do kvalifikácie na MS 2022, zväz po diskusii s reprezentantmi a ich trénermi upravil časový program šampionátu tak, aby mohli v nedeľu 27. 6. získavať body už do renkingu aj pre Eugene 2022. Svetová atletika (World Athletics) však na poslednú chvíľu, vo štvrtok 17. júna, zmenila obdobie, z ktorého sa budú počítať výkony do kvalifikačného renkingu na MS 2022. Posunula ho o deň neskôr, takže začne sa až v pondelok 28. júna a potrvá do polnoc 26. júna 2022 podľa príslušnej časovej zóny. Program M-SR 2021 sa však po ďalšej konzultácii s našimi poprednými pretekármi a ich koučmi nemenil.

Takže zosumarizujme si, na čo sa v Trnave na domácom vrchole roka tešiť: na súboj Emmy ZapletalovejDanielou Ledeckou na 400 m prekážok, Stanislavu Škvarkovú a jej duel s časomerom v snahe splniť tokijský limit 12,84, na kladivárov (Lomnický, Hrašnová, Kaňuchová) bojujúcich o olympijské miestenky, duel generácií medzi Gabrielou Gajanovou a Ivetou Putalovou na 800 m, Luciou Hrivnák KlocovouLízou Hazuchovou na 1500 m, na zlepšujúceho sa štvorstovkára a najlepšie bodujúceho Slováka v II. lige ME družstiev Šimona Bujnu (Murcko po drobnom zranení v rozcvičke pred štafetou na 4 x 400 m v II. lige ME tímov preventívne neštartuje) a prekážkarskú štvorstovku mužov s tromi kvalitnými pretekármi Martinom Kučerom, Matejom BaluchomPatrikom Dömötörom. No a dúfajme, že napokon uvidíme šprintovať i Jána Volka a v trojskokanskom sektore Tomáša Veszelku.

Okrem dráhového slovenského šampionátu sa v sobotu 26. júna od 8.10 h uskutoční v parku pod Pamätníkom SNP Banskej Bystrici 5. ročník medzinárodného chodeckého mítingu, kde budú o renkingové body pre istotu bojovať ešte Miroslav ÚradníkMária Katerinka Czaková. „Czakovej pozícia na 57. priečke – na OH ide po 60 chodkýň a chodcov na 20 km – vyzerá nádejne a ani u Úradníka to nemusí byť stratené, nakoľko je práve 60.,“ pripomenul šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Vlani sa na 73. majstrovstvách Slovenska v Trnave zrodili 2 seniorské rekordy SR, 1 juniorský, 6-krát padol rekord šampionátu (iba u žien) a atléti utvorili 15 slovenských výkonov roka. Najcennejšiu medailovú zbierku aj najviac medailí mala Iveta Putalová (2 – 2 – 0), ktorá získala zlato na 400 a 4 x 400 m, striebro na 800 m a  4 x 100 m. V medailovej bilancii klubov jasne dominovala banskobystrická Dukla (12 – 7 – 4) pred ŠK ŠOG Nitra (4 – 7 – 6), AC Stavbár Nitra (3 – 2 – 3), Našou atletika Bratislava (2 – 2 – 4), Sláviou UK Bratislava (2 – 1 – 2) a Atletikou Košice o. z. (2 – 1 – 2).

Trnavský šampionát sa v sobotu začne o 15.00 h, v nedeľu o dve hodiny skôr. V kvalifikácii na ďalšie vrcholy roka je situácia nasledovná: na juniorské ME v Tallinne splnilo limit 12 pretekárov (z toho 4 chodci a 4 chodkyne, no štartovať môžu maximálne po traja), na ME do 23 rokov má limity 11 nádejí a na juniorské MS v závere augusta v kenskom Nairobi štvorica.

PREDBEŽNÝ PROGRAM M-SR 2021

SOBOTA

15.00 slávnostné otvorenie M-SR

15.15 110 m prek. M R, žrď M F, disk Ž F

15.20 110 m prek. dorastenci (vložené preteky)

15.30 100 m Ž R

15.45 100 m M R

16.05 400 m Ž R, diaľka Ž F

16.20 400 m M R

16.40 110 m prek. M F, disk M F, guľa Ž F

16.50 1500 m Ž F

17.05 200 m Ž R

17.20 200 m M R

17.45 800 m M F, žrď Ž F

18.00 4 x 100  Ž F, diaľka M F

18.10 4 x 100 m M F, guľa M F

18.20 5000 m Ž F

18.50 5000 m M F

NEDEĽA

13.00 kladivo Ž F

14.30 400 m prek. Ž F, výška Ž F, trojskok M F, kladivo M F

14.45 400 m prek M F

15.00 400 m Ž F

15.05 400 m M F

15.15 100 m Ž F

15.20 100 m M F

15.35 100 m prek. Ž R

15.50 800 m Ž F, oštep Ž F

16.05 1500 m M F, výška M F, trojskok Ž F

16.40 100 m prek. Ž F

16.50 200 m Ž F

16.55 200 m M F

17.10 3000 m prek. Ž F, oštep M F

17.30 3000 m prek. M F

17.50 4 x 400 m M F

17.55 4 x 400 m Ž F

Upozornenie: Finále v behoch sa uskutoční v čase plánovanom pre rozbehy vtedy, ak sa neuskutočnia rozbehy.

M – muži, Ž – ženy, R – rozbehy, F – finále

SLOVENSKÉ JEDNOTKY 2020 A REKORDY MAJSTROVSTIEV SR

(k 25. 6. 2021)

MUŽI

100 m: 10,31 Volko – 10,34 Volko 2017

200 m: 20,62 Volko – 20,24 Volko 2018

400 m: 46,32 Š. Bujna – 45,72 Š. Balošák 2000

800 m: 1:53,16 T. Janíček – 1:45,6 Plachý 1972

1500 m: 3:49,89 P. Ďurica – 3:42,11 Štefko 1995

5000 m: 15:00,98 R. Tomeček – 13:58,6 Suchán 1974

3000 m prek.: 9:13,53 Mazúch – 8:44,37 Pasrbek 1986

110 m prek: 14,66 Baluch – 13,71 I. Kováč 2000

400 m prek.: 50,47 M. Kučera – 49,84 Kucej 1994

výška: 217 Beer – 229 Bubeník 2015

žrď: 510 Zmoray – 522 J. Zmoray 2015

diaľka: 735 Hriň – 794 Priščák 1978

trojskok: 15,02 Megela – 16,97 Vaľukievič 2007

guľa: 17,74 A. Baran – 20,58 Haborák 2001

disk: 54,77 S. Kováč – 58,34 Gašaj 2012

kladivo: 76,49 Lomnický – 80,24 Charfreitag 2007

oštep: 78,47 Kubinec – 80,19 Bokor 2000

4 x 100 m:41,73 Naša atletika Bratislava (40,26 Slovensko) – 41,30 Dukla B. Bystrica 1984/40,8 r Dukla

4 x 400 m: 3:27,56 Slávia STU Bratislava (3:10,49 Slovensko) – 3:08,27 Dukla B. Bystrica 1993

ŽENY

100 m: 11,64 Weigertová – 11,42 Murková 1986

200 m: 23,78 Zapletalová – 23,70 Hrdličková 2001

400 m: 53,01 Zapletalová – 53,19 Putalová 2020

800 m: 2:04,20 Gajanová – 1:59,0 Čerchlanová 1976

1500 m: 4:25,08 Hrivnák Klocová – 4:16,73 Močáriová 1986

5000 m: 17:26,87 Hazuchová – 16:36,84 Hazuchová 2020

3000 m prek: 11:23,53 Keszeghová – 10:51,57 Protičová 2003

100 m prek.: 13,01 Škvarková – 13,12 Škvarková 2020

400 m prek.: 55,29 Zapletalová – 55,19 Zapletalová 2020

výška: 181 Dunajská – 190 Jobbová 1984 a Řiháková 1994

žrď: 345 Paliderová – 410 Sľúková 2007

diaľka: 626 Vadlejch – 675 J. Velďáková 2016

trojskok: 12,51 Ďurkechová – 14,36 Čisťjaková 1996

guľa: 13,81 Váleková – 16,96 Hanuláková 1985

disk: 44,48 Jakubcová – 57,30 Hanuláková 1985

kladivo: 70,38 Hrašnová – 75,27 Hrašnová 2014

oštep: 46,09 P. Hanuliaková – 47,26 Krajčoviechová 2009

4 x 100 m: 48,46 Naša atletika Bratislava (45,29 Slovensko) – 45,81 ŠK ŠOG Nitra 2020

4 x 400 m: 3:52,06 ŠK Dukla o. z. B. Bystrica (3:34,29 Slovensko) – 3:40,64 AK Spartak Dubnica 2014

FOTO JÁN SÚKUP, PAVOL UHRIN, JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk