Smola maratónca Sahajdu: v Prahe nebeží, trápi ho sedací sval

Najlepšiemu slovenskému vytrvalcovi Tiborovi Sahajdovi sa lepí na päty smola. V polovici februára ho skolila chrípka, takže prepásol šancu pokúsiť sa na rovinatej a rýchlej trati v Seville o prípadné zlepšenie svojho maratónskeho osobného rekordu 2:15:59 h z košického MMM. V nedeľu mal bežať s číslom 20 na hrudi na jubilejnom 25. ročníku maratónu prestížneho v Prahe, no – nepobeží.

„Je mi to veľmi ľúto, ale zdravotne nie som znova celkom fit. Už na minulotýždňovom slovenskom šampionáte na 10 000 metrov v Kysuckom Novom Meste som zacítil bolesť v oblasti zadnej časti pravého stehna. Myslel som si, že to prejde, ale – neprešlo. Štvrtkové vyšetrenie v nemocnici v Šaci potvrdilo moje obavy, mám zapálený pravý sedací sval. Lekár mi štart na maratóne v Prahe neodporučil, enormné zaťaženie by mi mohlo ešte viac ublížiť,“ opisoval sklamaný 28-ročný košický rodák svoju aktuálnu situáciu.

Sahajda, člen BMSC Bratislava, stál na štarte kráľovskej vytrvaleckej dištancie zatiaľ šesťkrát, no až tri razy nevidel cieľ (MMM 2015, ČSOB 2018, ME 2018). Dokončil tri maratóny – predvlani vyhral na ťažkej trati v Rajci za 2:23:51 h, v Košiciach 2017 dobehol 9. v osobnom rekorde 2:18:44 h a vlani bol na chýrnom MMM ôsmy, opäť v osobnom rekorde 2:15:59 h, ktorý mu zaručil miestenku na tohtoročný jesenný atletický svetový šampionát v katarskej Dauhe.

Šanca, že do MS v Dauhe stihne Sahajda na jar ešte jeden maratón, sa po štvrtkovom verdikte lekára definitívne rozplynula. Do svojej veľkej premiéry na svetovom šampionáte – štart maratónu je 5. októbra o 23.59 h miestneho času – bude preto súťažiť už len na kratších tratiach.

„Chcel by som sa kvalifikovať na 5000 m na augustové ME družstiev v Nórsku,“ prezradil zverenec Vladimíra Molčana. Slovenská reprezentácia sa predstaví v I. lige 9. až 11. augusta v nórskom Sandnese, jej súperi budú Bielorusko, Belgicko, Maďarsko, Írsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Portugalsko Rumunsko, Rusko a Turecko.

Tibor Sahajda získal v tomto roku s veľkou prevahou tri slovenské majstrovské tituly – 30. marca v Strážskom na 10 km na ceste (31:17), 7. apríla v polmaratóne v Bratislave (1:05:25) a 27. apríla na 10 000 m na ovále v Kysuckom Novom Meste v osobnom rekorde 30:09,86. Ešte predtým si 10. marca na pretekoch Rím – Ostia zlepšil polmaratónsky osobný rekord časom 1:05:22 h.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Tibor Sahajda v cieli M-SR v polmaratóne v Bratislave, kde časom 1:05:25 h len o 3 sekundy zaostal za osobným rekordom.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk