Talentovaný Matej Baluch na Malte trénoval aj študoval

Čiernu Horu, kde sa pripravoval vlani v závere roka, vymenil za Maltu. Bronzový medailista z juniorských ME 2019 v Borase na 400 m prekážok Matej Baluch v piatok zavŕšil dvojtýždňové sústredenie na Malte, ostrovnom štáte v Stredozemnom mori medzi Sicíliou a tuniským pobrežím.

„Pripravovali sme sa v mestečku Birgu neďaleko hlavného mesta Valletta, kam sme prileteli z poľského Krakova. Nešli sme do neznáma, keďže môj kouč Igor Kováč toto miesto poznal – bol tam pred štyrmi rokmi na sústredení so svojou predchádzajúcou tréningovou skupinou,“ vysvetľoval Matej Baluch. „Od trénera Rada Ivana, ktorý na prelome novembra a decembra dohliadal na Malte na prípravu Šimona Bujnu a Martina Kučeru, sme získali čerstvé informácie o tamojšej situácii a pomohol nám aj s ubytovaním.“

Baluchovi robili sparingov ďalší členovia tréningovej skupiny trénerského dua bratov Edmunda a Igora Kováčovcov („Som rád, že so mnou boli, vytvorili sme, ako tomu hovoríme my, perfektný drymtym…“) – všestranný 16-ročný halový majster SR 2020 v diaľke a žiacky slovenský šampión na 100 m prekážok Marek Šoltés, ktorý v zime prestúpil zo Svitu do spišskonovoveskej Slávie, a tiež prekážkarky, dorastenecká halová majsterka SR 2020 na 60 m prekážok Mia FotulováDominika Géciová, vlaňajšia slovenská juniorská vicemajsterka na 100 a 400 m prekážok.

„Vychytili sme teplé, slnečné počasie, no neraz nám aj spŕchlo. Kvalitu tréningov to však neovplyvnilo a ´prevetrali´ sme aj tretry. Na halovú sezónu sme sa pripravovali veľmi usilovne,“ podotkol 20-ročný talentovaný prekážkar banskobystrickej Dukly. Zameral som sa hlavne na rýchlosť a štarty na prekážkach, ale v rámci prípravy na štvorstovku som behal aj dlhšie trate.“

Baluch a spol. plánovali štartovať na Malte na kontrolných pretekoch. Žiaľ, tie sa napokon uskutočnili až deň po odchode tréningovej skupiny bratov Kováčovcov. „Keďže možností štartu v tejto nezvyčajnej koronovej sezóne je máličko, možnosť zapretekať si by sme s radosťou využili. Žiaľ, súťažilo sa až po našom odlete. Toto je jediné negatívum nášho sústredenia, ktoré sme zvládli bez zranení, v zdraví a dobrej nálade,“ podotkol študent telovýchovy a trénerstva na Filozofickej fakulte UMB v Banskej Bystrici, ktorý sa na Malte nevyhol ani školským povinnostiam: „Zvládol som ich rovnako dobre ako atletické. Vďaka dištančnému vyučovaniu som stihol urobiť zopár skúšok aj on-line.“

Hoci prekážkarská štvorstovka sa v hale nebehá, Matej Baluch plánuje v zimnej sezóne zopár štartov, aby vedel, na čom je. Prvý štart plánuje v sobotu 30. januára na mítingu vo Viedni, potom na bratislavskom Eláne a 3. februára na Czech Indoor Gala v Ostrave. „V hale budem behať určite krátke prekážky, hladkú šesťdesiatku a určite si vyskúšam aj dvojstovku a štvorstovku,“ dodal Baluch.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Matej Baluch (tretí zľava) a jeho tréningová skupina pózujú s prezidentom Maltskej atletickej asociácie Andym Grechom (druhý zľava), bývalým diaľkarom a šprintérom.

FOTO ARCHÍV (mb)

Štvorica nádejných prekážkarov (zľava Baluch, Šoltéš, Géciová, Fotulová), ktorých pripravujú tréneri Edmudn a Igor Kováčovci.

FOTO ARCHÍV (mb)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk