Dobrá správa pre kladivára Lomnického: na ME 2018 bude 10., Ukrajinec Piskunov dopoval

Slovenský reprezentant Marcel Lomnický poskočil v poradí kladivárov na majstrovstvách Európy 2018 v Berlíne o jedno miestečko. Atlét banskobystrickej Dukly skončil vo finále jedenásty, lenže v poradí siedmeho Hliba Piskunova z Ukrajiny dodatočne diskvalifikovali pre pozitívny antidopingový test na zakázaný modafinil z 20. 7. 2018 na ukrajinskom šampionáte v Lucku, takže Lomnický bude napokon desiaty. Ukrajinec dostal jednoročný dištanc do 19. 7. 2019 a zrušili mu všetky výsledky a výkony od 20. 7. 2018, čiže aj z berlínskych ME.

Národné antidopingové centrum Ukrajiny (NADCU) 20-ročného juniorského majstra Európy, exmajstra sveta 2015 do 18 rokov a juniorského vicemajstra sveta 2016 Piskunova vyšetrovala už od októbra minulého roka, trest však Jednotka atletickej integrity (AIU) zverejnila len nedávno.

Zmena v poradí ME je pre 32-ročného Lomnického dobrá správa aj z hľadiska ďalšej finančnej podpory. Podľa kritérií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR by už mal byť člen Top tímu elitných slovenských športovcov, ktorému poskytnú štátnu dotáciu na prípravu.

Odchovanec nitrianskej atletiky z neho pre rok 2019 pôvodne vypadol, lebo v uplynulých dvoch rokoch na vrcholných podujatiach neskončil na MS alebo ME do 10. miesta. Po Piskunovovej diskvalifikácii a Lomnického posune na desiatu priečku vstupuje do platnosti pravidlo, že naďalej, až do hier v Tokiu 2020, by mal dostávať štátnu dotáciu za 5. miesto na OH 2016 v Riu de Janeiro.

V čase, keď sa na začiatku roka objavili správy o Ukrajincových problémoch s dopingom, prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok skonštatoval: „Ak bude Piskunov suspendovaný a Marcel Lomnický sa posunie na 10. miesto, budeme intervenovať v jeho prospech v sekcii športu na ministerstve školstva, aby znova poberal dotáciu na prípravu v rámci elitného Top tímu.“

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk