Dekrét zjednoduší aj atlétom športovú prípravu a šancu plniť kvalifikačné kritériá na OH 2021

Špičkovým slovenským športovcom vrátane atlétov svitla nádej, že sa zjednoduší ich fungovanie počas prísnych protiepidemických opatrení. Úrad verejného zdravotníctva  SR (ÚVZ SR) v najnovšej vyhláške zverejnenej vo „Vestníku vlády Slovenskej republiky“ informoval, že držitelia „Dekrétu kandidáta Hier XXXII. olympiády Tokio 2020“ a „Dekrétu kandidáta XVI. paralympijských hier Tokio 2020″ budú mať od 27. januára umožnené absolvovať hromadné podujatia nevyhnutné pre ich športovú prípravu a kvalifikáciu. Slovenský atletický zväz (SAZ) prostredníctvom Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) už od jesene žiadal zriadiť štatút olympionika pre zjednodušenie dostupnosti športovej prípravy pre kandidátov štartu na tokijských hrách.

Podľa hovorkyne ÚVZ SR Daše Račkovej táto vyhláška umožňuje činnosť prevádzok, ktoré poskytujú služby nevyhnutné pre športovú činnosť osôb – držiteľov dekrétu o zaradení medzi kandidátov účasti na OH a PH 2021. V praxi by to malo znamenať zjemnenie prísnych nariadení súvisiacich s tréningom a takisto aj možnosť organizovať súťaže pre držiteľov dekrétu.

Tieto hromadné podujatia sa musia konať bez obecenstva a všetci účastníci musia v dobe začiatku podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín. Podujatie musí byť ohlásené na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom, pričom je potrebné uviesť presný čas a miesto konania. Za jednorazové podujatie sa považuje také, ktorého maximálna dĺžka je 48 hodín.

Podľa najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva by sa teda pre adeptov štartu na OH 2021 mohli od 27. januára zorganizovať jednorazové kvalifikačné súťaže, čiže svitla šanca aj na usporiadanie 20. ročníka halového atletického mítingu Elán v Bratislave. Pôvodný termín pretekov je 31. január.

„Je to fantastická správa pre šport. Asi nie je tajomstvo, že s iniciatívou vytvoriť štatút alebo po novom dekrét olympionika, sme prišli ešte v priebehu októbra. Najmä prezident SAZ Peter Korčok a ja sme sa tejto záležitosti venovali takmer denne. Hoci to trvalo dlhšie, ako sme čakali, sme šťastní. Aj keď máme neustále pocit, že šport je v našej krajine na pokraji záujmu, konečne sme sa dočkali. Úprimne sa chcem poďakovať všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby bola táto iniciatíva dotiahnutá do úspešného konca,“ reagoval na vytvorenie dekrétu a najnovšiu vyhlášku ÚVZ SR šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Za atletiku môžem jednoznačne povedať, že aspoň z pohľadu tréningových možností a azda aj súťažných sa počas najbližších dní priblížime k našim zahraničným súperom, ktorí v takomto režime fungujú takmer nepretržite od začiatku koronakrízy. Verím, že sa nám už teraz podarí podľa plánu zorganizovať na konci januára aj halový míting Elán. Ak by sa nám ešte podarilo dosiahnuť to, aby sa mohlo začať postupné očkovanie olympionikov, myslím si, že aj napriek rôznym prekážkam, ktoré musí slovenský šport prekonávať, by sme sa priblížili k tomu, aby sme využili plnohodnotne aspoň veľmi skromné domáce podmienky.”   

ÚVZ doteraz umožňoval len organizovanie jedenástich profesionálnych súťaží v piatich kolektívnych športoch – futbale, hokeji, basketbale, hádzanej a volejbale. Takisto povolil aj športovú prípravu v karanténnom tréningovom centre pre vrcholový šport („bublina“) v športovom komplexe x-bionc® sphere v Šamoríne.

GABRIEL BOGDÁNYI

 Celý text vyhlášky ÚVZ SR nájdete na tomto linku:

Ciastka 8 2021

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk