Slovenský víkend: Baluch a Danáč s limitmi na MEJ, guliari Haborák a Šula sa zlepšili

PRAHA: Jubilejný 25. ročník maratónu v Prahe za účasti vyše 10-tisíc vytrvalcov vyhral Bahrajnčan marockého pôvodu Al Mahjoub Dazza za 2:05:58 h, keď len o 19 sekúnd zaostal za traťovým rekordom Keňana Eliuda Kiptanuiho spred deviatich rokov. Najlepší z českých maratóncov bol Vít Pavlišta na 15. mieste časom 2:16:30 h. Pôvodne mal štartovať aj Slovák Tibor Sahajda s číslom 20 na hrudi, no pre zdravotné problémy sa organizátorom ospravedlnil. Lekár mu diagnostikoval zápal pravého sedacieho svalu a štart v Prahe mu neodporučil. V štartovej listine však figuroval maratónsky majster SR 2014 Boris Csiba. Na polmaratóne medzičase bol 41. za 1:14:17 h, no na ďalší na 25. kilometri už nedobehol.

Čo nevyšlo Dazzovi, podarilo sa Izraelčanke kenského pôvodu Lornah Salpeterovej. Vyhrala v traťovom rekorde a európskom výkone roka 2:19:46 h (1:10:12/1:09:34). Tridsaťročná vytrvalkyňa si zlepšila minuloročný osobný rekord o 4:31 min! V súťaži žien skončila Slovenka Jana Líšková tridsiata časom 3:09:14 h.

OSTRAVA: V 1. kole moravských mládežníckych súťaží družstiev splnil Matej Baluch na 400 m prekážok časom 53,19 „ostrý“ limit SAZ (53,25) na juniorské ME vo švédskom Borase 18. – 21. 7.). Zverenec Eduarda Kováča vyhral v protivetre 1,6 m/s aj beh na 110 m prek. juniorov časom 14,69. V juniorskej kategórii triumfovali aj Daniel Danáč v kladive (66,84 – splnený limit EA na MEJ) a Lucia Šišoláková na 800 m (2:18,34). V súťažiach dorastencov sa darilo hosťujúcim slovenským vrhačom, synom slávnych otcov. Milan Haborák ml. vyhral guľu v osobnom rekorde 17,83 m a znova splnil A-limit na júlový Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Baku. Najlepší bol aj v disku – 49,38 m. V oboch disciplínach skončil druhý ešte len 15-ročný Karel Šula ml., v guli si utvoril osobný rekord 16,38 m a v disku si posunul svoje maximum 46,41 m. „Kajo vrhal otočkou, ešte sa ju stále len učí, zďaleka to nie je ono. Má na lepší výkon,“ skonštatoval Šulov kouč a otec v jednej osobe Karel Šula st., bývalý slovenský guliarsky rekordér a piaty z halových ME 1988 a 1989. V behu dorasteniek na 200 m obsadila Andrea Švecová druhú priečku výkonom 25,68 (vietor -1,0 m/s).

SCHWAZ: Jedna z najlepších svetových bežkýň do vrchu, Slovenka Silvia Schwaiger otestovala svoju formu na ovále. Na sobotnom regionálnom šampionáte Tirolska v rakúskom meste Schwaz vyhrala beh na 5000 m za 17:34,1 min s obrovským, takmer dvojminútovým náskokom. „Výsledný čas nebol taký, aký som očakávala. Žiaľ, v silnom vetre som bežala celý čas sama, a keďže všetky ženské kategórie bežali spolu, musela som už od druhého kilometra mnohé súperky obiehať,“ skonštatovala zverenka Dušana Valenta, vlani ôsma na MS v behu do vrchu v andorrskom Canille. Schwaiger má v zbierke úspechov aj ďalšie popredné umiestenia na „vrchárskych“ šampionátoch: v roku 2016 v bulharskom stredisku Sapareva Banja skončila na MS šiesta, na ME bola 5. v roku 2016 a 9. v roku 2017.

PRAHA: Talentovaná 16-ročná dubnická šprintérka Katarína Kišková zaujala na 3. kontrolných pretekoch v Prahe. Na štadióne Slavie v Edene vyhrala beh na 60 m časom 7,87 sekundy a na 150 m obsadila tretiu priečku za Ladou Vondrovou (18,07) a Terezou Šínovou 18,68).