S Federičom či Farajpour, ale bez Ruffíniho. Juniori túžia v medzištátnom stretnutí na Štiavničkách získať medailu

S túžbou pokúsiť sa o tímovú medailu a s viacerými oporami nastúpia slovenskí juniori a juniorky na medzištátne štvorstretnutie s rovesníkmi z Česka, Maďarska a Poľska. V domácom prostredí Národného atletického štadióna SNP v Banskej Bystrici si zmerajú sily so stredoeurópskou konkurenciou už v sobotu 24. júna. Družstvá chlapcov aj dievčat sa budú opierať o účastníkov Európskych hier/ME družstiev v Chorzówe (Filip Federič, Michal Bačík, Alan Černý, Tereza Vaneková, Júlia Havjerová, Monika Marjová, Delia Farajpour, Rebeka Žibritová), podporia ich limitári na juniorské ME v Jeruzaleme Franklin Henry, Jakub Bátovský, Rebecca Slezáková, Renáta Vodnyánszká či Paulína Avenová.

„Mali by byť ťahúňmi tohto tímu, dopĺňajú ich ďalší šikovní atléti zo zväzovej prípravy mládeže. Verím, že k limitárom do Jeruzalema pribudne ešte niekto ďalší. Azda nám pomôže aj počasie, aby si naše talenty v kvalitnej konkurencii mohli spraviť kvalitné výkony,“ optimisticky je naladený šéftréner mládeže a vedúci výpravy Tomáš Benko.

Náročný program má v týchto dňoch Filip Federič. Po domácom juniorskom šampionáte v Trnave, kde získal tituly na 100 (10,49) a 200 m (21,12), ale oba jeho finálové časy znehodnotil prisilný vietor, ho v pondelok čakali prijímacie skúšky na vysokú školu a po nich cesta do Chorzówa. Člen tréningovej skupiny Nade Bendovej v Našej atletike Bratislava sa nacestuje aj v druhej polovici týždňa. Už vo štvrtok sa vráti z Poľska do Bratislavy, kde má v piatok ďalšie prijímačky. Hneď po nich ho čaká presun do Banskej Bystrice, v sobotu absolvuje klasický šprintérsky dvojboj. Ostatní mladí reprezentanti na EH to majú trochu jednoduchšie. „S manažérom výpravy koordinujeme ich návrat, aby z Chorzówa prišli priamo do Banskej Bystrice. Mali by sa k nám pripojiť v piatok,“ ozrejmil Tomáš Benko.

Vysoký bodový prínos pre obe domáce družstvá sa očakáva v diaľkarskom sektore. Michal Bačík si v Trnave upevnil pozíciu lídra tohtoročných mužských tabuliek novým osobným rekordom 758 cm a určite bude chcieť odčiniť neúspešný debut v seniorskej reprezentácii, keď v Chorzówe predviedol tri nevydarené pokusy. Zverenec Romana Comu v žilinskej Juvente sa postaví aj na štart hladkej stovky. Post diaľkarskej jednotky medzi juniorkami obhájila Renáta Vodnyánszká a takisto si skočila osobné maximum – 626 cm. Na Štiavničkách jej bude sekundovať bronzová zo šampionátu Tamara Balajová, ale mimo súťaže sa predstaví aj strieborná Lívia Hübschová (obe AK Slávia Trenčín) – s cieľom atakovať jeruzalemský limit 615 cm. Rovnaké ambície má aj Federičov klubový kolega Tomáš Grajcarík na 200 m.

Krátke šprinty a prekážky junioriek by takisto mohli byť pre domáci výber bodovo zaujímavé. Postarať by sa o to mali limitárky v týchto disciplínach: na hladkých 100 a 200 m Delia Farajpour, na 100 a 400 m prekážok trojnásobná šampiónka z Trnavy Rebecca Slezáková. Boj o vytúžený kvalifikačný výkon 180 cm je zase prísľubom pekných bodov pre slovenské farby z dievčenskej výšky. Terézia Vaneková (hala) aj Michaela Molnárová (vonku) k nemu majú rovnako ďaleko – 7 cm.

Chýbať naopak môže príspevok od jednotky medzi juniormi Róberta Ruffíniho ml. Tretí výškar tohtoročných mužských tabuliek mal smolu a otáznik visí aj nad jeho štartom v Jeruzaleme, hoci má z haly skočený limit 210 cm. „Na tréningu si pri schádzaní z doskočiska po absolvovanom pokuse poranil achilovku. Uvidíme, ako sa s tým popasuje,“ zvestoval nepríjemnú správu Tomáš Benko. Absencia atléta bratislavskej Slávie UK bude mrzieť aj v trojskoku, k jeho halovým 14,44 z marca tohto roku sa žiaden slovenský junior nepriblížil o menej ako 1,01 m.

Družstvám by mali pomôcť chodci s limitmi na juniorské ME Jakub Bátovský a Paulína Avenová, na 5000 m môže prekvapiť Adam Krajč. Žiaľ, nepodarilo sa obsadiť jedno z dvoch miest v súťaži stípliarok, na štart sa postaví iba víťazka z Trnavy Terézia Klementisová. „Máme iba tri stípliarky, ktoré zabehli v tomto roku nejaký výkon, ale dve štartujú v neprekážkových disciplínach. Uvidíme, ako tento výpadok ovplyvní celkový bodový zisk,“ komentoval Tomáš Benko. K vynútenej zmene došlo na 800 m chlapcov, chorého Tomáša Janíčka nahradil Kristóf Nyíri. Z pôvodnej nominácie vypadla aj Tereza Čorejová, na 100 m ju nahradí Viktória Rusnáková, na 100 m prek. Michaela Molnárová.

Napriek tomu by malo byť v silách slovenských nádejí prekonať bilanciu z vlaňajšieho päťstretnutia v Maribore, kde individuálne medailové pozície obsadili iba víťaz dvojstovky Jakub Nemec a „strieborná“ diaľkarka Vodnyánszká. Obom družstvám patrilo piate miesto.

„Myslím si, že tento rok sú výkony našich juniorov na vyššej úrovni ako vlani. Medailí môže byť rozhodne viac. Ak sa dokážeme odlepiť od posledného miesta, tak z toho bude medaila. Takže decká majú o čo bojovať a môžu si odniesť nielen pekný zážitok či dobrý výkon, ale aj nejaký ten cenný kov v tímovej súťaži. Poľsko, Maďarsko a Česko majú samozrejme väčšiu silu ako my, ale nemôžeme ísť do pretekov s tým, že ideme prehrať. Pokúsime sa dosiahnuť dobrý výsledok, treba sa naladiť víťazne. Každý posunutý osobný rekord, každé individuálne víťazstvo nás môže priblížiť k bronzovej medaile. Môžeme dosiahnuť dobrý výsledok,“ tvrdí Tomáš Benko.

Či mal pravdu, ukážu až samotné preteky. V sobotu sa ako prví vydajú na 10 000 m dlhú trať o 8.45 h chodci a chodkyne, o 9.00 h sa rozbehne súťaž kladivárov, otvárací ceremoniál je na programe o 9.45 h. Posledné štafety sú naplánované na 15.30 h.

Nominácia na juniorské medzištátne stretnutie Česko – Maďarsko – Poľsko – Slovensko (ročníky 2004 a 2005)
Juniori
100 m: Filip Federič, Michal Bačík
200 m: Filip Federič, Tomáš Grajcarík
400 m: Franklin Henry, Kristián Pučko
800 m: Kristóf Nyíri, Giorgio Fešovič
1500 m: Šimon Jackanič, Matej Fedor
5000 m: Adam Krajč, Michal Sadloň
110 m prek.: Adam Ilgo, Matej Pobjecký
400 m prek.: Nicolas Haramia, Gabriel Mikula
3000 m prek.: Erik Novák, Peter Plánka
diaľka: Michal Bačík, Daniel Kiráľ
trojskok: Daniel Kiráľ, Martin Hletko
výška: Julian Juráček, Matej Bracho
žrď: Alan Černý, Dávid Poláček
guľa (6 kg): Filip Fleischhacker, Samuel Šima
disk (1,75 kg): Samuel Šima, Filip Fleischhacker
kladivo (6 kg): Peter Hucan, Matej Fedák
oštep (800 g): Adam Tkáč, Ondrej Remiš
chôdza 10 000 m: Jakub Bátovský, Michal Duda
4×100 m: Filip Federič, Michal Bačík, Tomáš Štinčík, Miroslav Fuksa
4×400 m: Franklin Henry, Tomáš Grajcarík, Kristián Pučko, Nicolas Špacír

Juniorky:
100 m: Delia Farajpour, Viktória Rusnáková
200 m: Delia Farajpour, Tereza Poláková
400 m: Tamara Balajová, Eliška Kandráčová
800 m: Michaela Salayová, Lucia Kršková
1500 m: Lucia Kršková, Viktória Marčeková
3000 m: Aneta Muráriková, Loriána Popovičová
100 m prek.: Rebecca Slezáková, Michaela Molnárová
400 m prek.: Rebeka Žibritová, Rebecca Slezáková
3000 m prek.: Terézia Klementisová
diaľka: Renáta Vodnyánszká, Tamara Balajová
trojskok: Viktória Rusnáková, Lívia Hübschová
výška: Michaela Molnárová, Terézia Vaneková
žrď: Júlia Havjerová, Diana Záborská
guľa (4 kg): Monika Marjová, Klára Grňová
disk (1 kg): Klára Grňová, Andrea Jančová
kladivo (4 kg): Aneta Pecková, Lenka Jašeková
oštep (600 g): Dominika Brnová, Liana Melíšková
chôdza 10 000 m: Paulína Avenová, Nina Poštová
4×100 m: Delia Farajpour, Tereza Čorejová, Viktória Rusnáková, Tereza Poláková
4×400 m: Tamara Balajová, Rebeka Žibritová, Eliška Kandráčová, Jana Kolozsváryová

Náhradníčka: Michaela Ufnárová
Vedúci výpravy: Tomáš Benko
Technický vedúci: Iveta Putalová

(JM)

Na snímkach postupne Národný atletický štadión SNP v Banskej Bystrici, Filip Federič s trénerkou Naďou Bendovou, Terézia Vaneková a Paulína Avenová.

FOTO SAZ, JÁN LUKY, PETER MACKO

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk