Svetová atletika (WA) zrušila halové MS 2021 v čínskom Nan-ťingu, šampión Volko: “Ach jaj!”

Atletický rok 2021 sa ešte ani len nezačal a už zrušili prvé vrcholné podujatie! Svetová atletika (WA) s odvolaním sa na organizačný výbor marcových halových MS v čínskom Nan-ťingu oznámila, že v súčasnej pandemickej situácii sa šampionát v plánovanom termíne 19. – 21. 3. 2021 neuskutoční. Dôvod zrušenia je privysoké bezpečnostné riziko vzhľadom na aktuálny vývoj situácie vo svete súvisiaci s ochorením COVID-19 a ťažko odhadnuteľný stav v marci budúceho roka.

Peter Korčok, prezident SAZ: „Na základe informácií, ktoré k nám chodili v poslednom období zo Svetovej atletiky, takéto niečo sme trochu aj očakávali. Čoraz častejšie sa objavovali informácie, že mnohí majú obavy cestovať v súčasnej situácii do Číny. Nuž, som zvedavý, aká halová sezóna nás čaká…“

Keďže organizátori a Čínska atletická federácia vložili do prípravy halových MS, ktorá sa mali pôvodne uskutočniť už v tomto roku 13. – 15. marca, veľa úsilia, energie i financií, svetový šampionát pod strechou zorganizujú v Nan-ťingu v roku 2023, rok po HMS 2022 v Belehrade.

Martin Pupiš, šéftréner Slovenského atletického zväzu: „Zrušenie halových MS v roku 2021 a ich preloženie na rok 2023 je zlá správa pre atletiku, ale na druhej strane je to v čase neistoty z ďalšieho vývoja pandémie už aj trochu očakávané a zrejme logické riešenie. Pre našich atlétov je to jasná správa: musíme sa teraz zamerať na halové ME, OH a mládežnícke podujatia, ktoré verím, že sa uskutočnia. HMS mohli byť v zimnej sezóne priorita možno pre 3 až 5 našich, teraz musia všetci presunúť pozornosť na halové ME v Toruni. Na jednej strane nám odpadne logistický problém s presunom z ME na MS, keďže časový odstup medzi nimi bol veľmi krátky, ale na druhej strane to vyvoláva nové otázniky aj smerom k OH v Tokiu.

“Verím, že olympiáda nie je ohrozená, lebo Japonci ukázali aj v prípade krasokorčuľovania, že sú schopní riešiť problémy športu súvisiace s COVID-19. Čo sa, žiaľ nedá povedať o Slovensku… Zrušenie halových MS je fakt, ktorý musíme prijať a dúfať, že podobný osud nečaká ME a ďalšie podujatia. Pre našich reprezentantov je dôležité, aby konečne začali kompetentní riešiť aj problémy našich športovcov, lebo necitlivá interpretácia očakávaného lockdownu by mohla spôsobiť prakticky zánik slovenského športu,“ varoval Martin Pupiš.

Najrýchlejší Slovák Ján Volko mal v Nan-ťingu obhajovať skvelé 6. miesto z predošlých HMS v Birminghame, kde skončil šiesty, najlepší z Európanov, pričom vo finále boli zo starého kontinentu len dvaja šprintéri. „Ach jaj…,“ povzdychol si Volko, keď sa k nemu dostala informácia o zrušení šampionátu v Nan-ťingu. Jeho kratučká reakcia zo sústredenia na Tenerife na Kanárskych ostrovoch však hovorí za všetko. V podobnom duchu reagoval i jeho kouč pre silovú prípravu Róbert Kresťanko, ktorý sa nemilú správu dozvedel počas ranného tréningu: „No super! Ktovie, čo nás ešte najbližšie čaká.“

“Janka mi je veľmi ľúto. Má smolu, že práve teraz žijeme v takýchto časoch,” vravela rozčarovaná Volkova trénerka Naďa Bandová a dodala: “Na jednej strane už máme vakcínu, no na druhej, aj tak sa nič nemení k lepšiemu. Tour de France sa koná, džudisti majú šampionáty, no atléti zrušia halové MS. Ako máme veriť, že rozsahom niekoľkonásobne väčšia akcia, olympijské hry v Tokiu, sa uskutočnia? Po zrušení HMS skrátim pre Janka súťažné obdobie a možno 15 dní budem ešte veriť, že sa uskutočnia aspoň halové ME 2021 v Toruni. Štruktúru ročného tréningového cyklu už nezmením, budeme pokračovať podľa neho, a uvidíme, čo príde. Dnes už ani bežný človek nevie, čo bude zajtra, nieto ešte o niekoľko týždňov či mesiacov…”

Michal Škvarka, kouč prekážkarky Stanislavy Švarkovej, ktorá by na HMS 2021 nebola bez šance na zaujímavý výsledok, tiež len smutne skonštatoval: „No, niečo také som čakal, ale vychádzalo mi to tak, že asi zrušia halové ME v Toruni a nie MS. Vyzerá to však tak, že aj toto bude len otázka čau. Nuž, žijeme v zvláštnej dobe…“  Vzhľadom na aktuálnu situáciu na Slovensku a tréningové možnosti ostáva Škvarkova tréningová skupina, v ktorej je aj trojskokan Tomáš Veszelka, na sústredení na Tenerife na Kanárskych ostrovoch o tri týždne dlhšie ako plánovali. Pôvodne sa mali vrátiť domov 19. decembra, no prídu pobyt si predĺžili až do 9. januára.

V budúcoročnom atletickom kalendári ostali z pôvodných dvoch halových vrcholov roka ešte majstrovstvá Európy v poľskej Toruni 4. až 7. marca 2021. Na tomto šampionáte by mal 24-ročný Volko, zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Krešťanka obhajovať zlato v šprinte na 60 m z Glasgowa 2019.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Ján Volko a jeho tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko po návrate z halových MS 2018 v Birminghame, kde skončil šiesty. Žiaľ, toto skvelé umiestenie nemohol obhajovať v tomto roku a nebude ani v nasledujúcom.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk