Hviezdne dámy z Mladej gardy majú dôstojných nasledovníkov: atletický oddiel Slávia SVŠT/STU Bratislava slávi 60. výročie založenia

Olympijský bronz, zlato, striebro i bronz z ME i zo Svetových univerziád, 296 medailí z majstrovstiev bývalého Československa, ďalšie stovky zo slovenských šampionátov – to je bilancia atletického klubu, ktorý už šesť dekád patrí k najlepším na Slovensku. Slávia STU (predtým SVŠT) Bratislava oslavuje 60. výročie svojho vzniku. Klub uzrel svetlo sveta presne 27. septembra 1962 ako dôsledok veľkej reorganizácie vysokoškolského športu v Bratislave, keď sa pôvodná Slávia VŠ rozdelila na tri samostatné telovýchovné jednoty – Slávia SVŠT, Slávia UK a Slávia Ekonóm. Atletika sa dostala pod krídla „techniky“ a dosahovala vskutku nevídané úspechy.

Už v prvej dekáde fungovania mal klub šesť olympionikov! V roku 1964 sa v Tokiu predstavila šprintérka Eva Lehocká (neskôr Glesková), v Mexiku 1968 okrem nej súťažili aj výškarka Mária Faithová (neskôr Mračnová) a štvorstovkárka Anna Chmelková (predtým Blanáriková) a v Mníchove 1972 k tejto trojici pribudli Eva Šuranová (predtým Kucmanová) a výškar Roman Moravec. Neostalo však len pri účasti na hrách, dámy z Mladej gardy získali pod piatimi kruhmi aj cenné umiestenia. Nad všetkými tróni mníchovský bronz Evy Šuranovej v diaľke, doposiaľ jediná olympijská medaila získaná slovenskou atlétkou. Blízko k medaile mala aj Mária Mračnová na sklonku kariéry, keď na OH 1976 skončila tesne štvrtá, pričom šiesta bola už o osem rokov skôr v Mexiku.

Olympijským štartom sa môže pýšiť aj osemstovkárka Jozefína Čerchlanová (Montreal 1976) a prekážkar na 400 m Jozef Kucej. Práve zvolenský rodák bol v Soule 1988 posledný z atlétov Slávie SVŠT/STU, ktorý zažil atmosféru najväčšieho športového sviatku. Hoci veľkú medailu nezískal, bol pravidelný účastník vrcholných podujatí. Vo farbách Slávie SVŠT štartoval na ME 1986, MS 1987, OH 1988 i ME 1990.

K úspechom slávnej generácie atlétok Slávie SVŠT z prelomu 60. a 70. rokov minulého storočia patria i medaily z ME: zlato Anny Chmelkovej na 400 m v roku 1966, striebro Evy Šuranovej v diaľke (1974) a bronz Márie Mračnovej (1969, 4./1966 a 8./1974). Hodnotné sú i finálové umiestenia Evy Gleskovej-Lehockej v Budapešti 1966, kde došprintovala na 100 m štvrtá, na 200 m šiesta, a v Aténach 1969 bola na 100 m siedma. Na Svetovej univerziáde brali medaily strednotratiarka  Jozefína Čerchlanová (striebro/1975) a výškar Roman Moravec (bronz/1973).

Po „megaúspechoch“ Mračnovej a spol. prišli z rôznych objektívnych i subjektívnych príčin na medzinárodnej scéne slabšie roky, ale na Mladej garde stále vyrastali československí a neskôr slovenskí reprezentanti. Na vrcholných svetových a európskych šampionátoch štartovali Miriam Bobková, Diana Lázničková, Miriam Hrdličková, Lenka Kršáková, Martin Kučera, Adam Závacký (prvý slovenský šprintér na 100 m v histórii na MS), Tomáš Benko, Jakub Matúš, Patrik DömötörMiroslav Marček. Najcennejší úspech spomedzi nich zaznamenal prekážkar na 400 m Martin Kučera, ktorý pod vedením kouča Vladimíra Bezdíčka získal zlato na Svetovej univerziáde v Kazani 2013.

Atléti – už Slávie STU, keďže SVŠT zmenila v roku 1991 názov na STU – nechýbali ani v mládežníckych reprezentačných výberoch, v posledných rokoch to boli najmä zverenci Kristiána Cupáka, Mareka KorbuAdriána Pavelku.  K významným aktivitám Slávie STU (v spolupráci so SAZ a jeho vtedajšou šéfkou Máriou Mračnovou) patrí i úspešná snaha (2005) o premenu areálu na Mladej garde na moderný atletický stánok so syntetickým povrchom na ovále i v sektoroch.

Klubu, ktorý v posledných 30 rokoch viedli Vladimír ChmelkoZdenek Národa, sa darilo i v tímových súťažiach. Ženy si v 90. rokoch vybojovali tri tituly (1994, 1995, 1997) a tým aj účasť v Európskom pohári klubov, muži po premiérovom zlate v roku 2000 získali ďalšie dva najcennejšie kovy vlani a v tomto roku, keď predtým (2019, 2020) skončili druhí. Atléti Slávie STU Bratislava zažívajú v súčasnosti predovšetkým na domácej scéne jedno z najúspešnejších období svojej histórie. V roku 2022 získali na majstrovstvách Slovenska dovedna 80 medailí (26 – 28 – 26), posledná bolo striebro Michala Kováča na nedeľných M-SR v maratóne v rámci MMM v Košiciach.

 „O podobných úspechoch sa nám mohlo pred desiatimi rokmi iba snívať. Teraz sú realitou,“ vraví tajomník AO Slávia STU Bratislava Branislav Droščák, ktorý históriu klubu výborne zhrnul do knižnej pamätnice plnej cenných údajov, štatistík i fotografií s názvom „60 rokov atletického oddielu TJ Sláva SVŠT/Slávia STU Bratislava (1962 – 2022)“.

„Tieto výsledky nás veľmi tešia, ale je potrebné povedať, že neprišli náhodou. Sú dielom tvrdej a poctivej každodennej práce všetkých – pretekárov, ich trénerov, vedenia klubu. Veľmi si ju vážim. Mimoriadne si vážim prácu predsedu oddielu pána Zdenka Národu, ktorý pre oddiel obetavo pracuje už 20 rokov a neraz ho v zložitých chvíľach podržal nad vodou. Teší ma i nepretržitá spolupráca so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, ktorej meno hrdo nosíme v názve a aj na hrudi na našich dresoch už 60 rokov.“

 Slávia SVŠT/STU sa činí aj na organizátorskom poli. Okrem klasických tímových súťaží pravidelne od roku 1984 organizuje aj Memoriál Tomáša Babiaka (v tomto roku sa uskutočnil už 38. ročník), jedno z mála podujatí z minulosti, ktoré stále ostalo v slovenskom atletickom kalendári.

 „Vlani sme mali zastúpenie na ME do 23 rokov i na juniorských ME, v tomto roku si naši atléti vybojovali miestenky na halové MS v Belehrade i ME v Mníchove. Družstvo mužov štartovalo v Európskom pohári v krose, muži vyhrali atletickú ligu, ženy skončili tretie, nazbierali sme 80 medailí. Aj toto je naša aktuálna vizitka. Náš oddiel je na jednom z vrcholov svojej činnosti za uplynulých 60 rokov,“ zdôraznil predseda oddielu Zdenek Národa.

Atléti Slávie STU Bratislava oslávia vzácne jubileum založenia klubu v sobotu 8. októbra bohatým programom. Začne sa o 14.00 h športovým programom pre deti a mládež na atletickom štadióne CAŠ STU v športovom areáli profesora Pavla Gleska na Mladej garde, na 15.00 h je naplánovaná autogramiáda olympioničiek Márie Mračnovej, Anny Chmelkovej a Jozefíny Čerchlanovej a od 18.00 h sa v spoločenskej miestnosti v študentskom domove Mladá garda uskutoční galavečer pri príležitosti 60. výročia založenia Slávie SVŠT/STU s oceňovaním osobností klubu a uvedením dvoch nových členov do Siene slávy STU – Tomáša Babiaka (in memoram) a Jozefa Kuceja.

PREDSEDOVIA ATLETICKÉHO ODDIELU SLÁVIA SVŠT/SLÁVIA STU BRATISLAVA

09/1962 – 09/1963 František Kašpar

09/1963 – 08/1968 Michal Gerö

09/1968 – 08/1972 Ladislav Zednikovič

09/1972 – 1978 Jozef Valentovič

1979 – 1990 Štefan Tejbus

1991 – 2001 Vladimír Chmelko

2002 – doteraz Zdenek Národa

SIEŇ SLÁVY SLÁVIE SVŠT/STU BRATISLAVA (ČESTNÍ ČLENOVIA)

Eva Šuranová-Kucmanová

Anna Chmelková-Blanáriková

Eva Glesková-Lehocká

Mária Mračnová-Faithová

Jozefín Čerchlanová

Marta Padrtová-Jeseňáková

Alojz Kormúth

Herbert Bende

Pavol Glesk

Ján Koštial

Roman Moravec

Viliam Lendel

Jaromír Šimonek

Eugen Laczo

Štefan Molnár

Dominik Kocinger

Andreas V. Georgiou

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

 Texty k foto:

Na úvodnej snímke štvorica dám, ktoré v 60. a 70. rokoch minulého storočia šírili slávu klubu z bratislavskej Mladej gardy (zľava): Jozefína Čerchlanová, Anna Chmelková, Eva Šuranová a Mária Mračnová.

Družstvo žien TJ Slávia SVŠT po úspešnej kvalifikácii o postup do I. ligy v roku 1972.

Slovenské tímové šampiónky z roku 1994 o rok neskôr v Európskom pohári klubov v Kodani.

Muži Slávie STU získali premiérový slovenský titul v roku 2000, na snímke víťazný tím.

Družstvo mužov Slávie STU Bratislava s realizačným tímom po tohtoročnom triumfe vo finále ligy v Banskej Bystrici.

FOTO ARCHÍV SLÁVIE STU BRATISLAVA a ČASOPIS BRATISLAVA (1987)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk