Semenyová chce ďalej behať osemstovku: „Peklo nie, ďakujem!“

Dvojnásobná olympijská víťazka Caster Semenyová vyhlásila, že mieni naďalej behať osemstovku bez toho, aby sa podrobila terapii na zníženie hladiny mužských hormónov v organizme. „Budúcnosť Caster Semenyovej je v behu na 800 metrov, ďakujem,“ odvetila na novinársku otázku po triumfe na Diamantovej lige v katarskej Dauhe, či bude užívať lieky a ešte dodala: „Peklo nie!“

Dvadsaťosemročná Juhoafričanka vyhrala v piatok osemstovku vo svetovom výkone roka 1:54,98 min, čo je jej štvrtý najlepší čas v kariére a tridsiaty triumf za sebou na tejto trati. „Život je niekedy dobrý a inokedy ťažký. Nič z toho, čo sa teraz deje, mi nezabráni žiť, ako chcem. Ďalej budem trénovať a behať. Pre mňa nie je nič nemožné. Ak predo mnou vyrastie nejaká stena, preskočím ju,“ prízvukovala Semenyová vo fleš interview po pretekoch.

Ako je známe, Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne nedávno rozhodol, že pravidlo IAAF o zavedení limitov prirodzenej hladiny mužských hormónov v tele žien-atlétok, ktoré vstúpi do platnosti 8. mája, je síce diskriminujúce, ale je potrebné k zaisteniu spravodlivejších súťaží. V praxi to znamená, že atlétky s vrodenou prirodzene vyššou hladinou mužských hormónov, ktoré sa venujú behom od 400 m po 1 míľu, nebudú môcť súťažiť dovtedy, kým si hormonálnou liečbou neznížia množstvo testosterónu v tele pod hranicu 5 nanomolov na liter krvi po dobu šiestich mesiacov bez prerušenia pred štartom.

Toto nové pravidlo sa bude uplatňovať v behoch na 400 m, 400 m prekážok, 800 m, 1000 m, 1500 m a na 1 míľu plus vo viacbojoch, ktorých súčasťou je niektorá zo spomenutých disciplín.

Právnici juhoafrickej bežkyne dlhodobo hovoria o diskriminácii svojej klientky a o jej „genetickom dare“. IAAF zase argumentuje tým, že prísne predpisy sú potrebné na zabezpečenie férových podmienok v súťažiach žien.

(SITA, GB)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk