Slovenskí atléti cestujú do dejiska “covidových” halových ME netradične autami, čaká ich “bublina” a masívne testovanie

Dostať sa v súčasných „covidových“ časoch kamkoľvek letecky, splniť pritom všetky bezpečnostné opatrenia a zredukovať riziko nákazy na nulu je umenie. Nie tak dávno si stačilo kúpiť vhodnú letenku a dostali ste sa bez väčších problémov do ktoréhokoľvek kúta sveta .

Ibaže v súčasnosti sa lieta výrazne menej a človeka všade sprevádza hrozba nákazy koronavírsuom. Ako ju minimalizovať, no zároveň dopriať atlétom aspoň aký-taký komfort pri ceste na halové ME v Toruni?

„Na takéto šampionáty sa štandardne lieta, ale nájsť vhodné spojenie zo Slovenska do Poľska nie je v súčasnosti vôbec jednoduché. Takisto sme zvažovali mieru rizika, ktorá vyplývala z pohybu na letisku a z cesty v lietadle, kde by sa naša výprava dostala do kontaktu s desiatkami ľudí, čo výrazne zvyšovalo možnosť nakazenia sa,“ objasňoval šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. „Preto sme sa po dlhých diskusiách rozhodli, že sa do Torune pocestuje vo viacerých skupinách autami. Šanca, že sa niekto nakazí, sa takto minimalizuje, keďže sa ide v malých skupinkách, v ktorých je každý otestovaný PCR testom.“

Z Bratislavy, odkiaľ vyrazia na šampionát dve autá, je to do Torune približne 750 km. Tretia posádka pôjde z Banskej Bystrice a čaká ju zhruba 620 km. V oboch prípadoch trvá presun do mesta ležiaceho severozápadne od Varšavy okolo osem hodín.

Ako prvý dorazí do Torune už v utorok večer zväzový mikrobus s trénerom Radoslavom Ivanom, jeho zverencami Šimonom Bujnom a Martinom Kučerom, šprintérkou Monikou Weigertovou a Ivetou Putalovou. V stredu sa k nim pridá halový európsky šampión na 60 m Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou, ktorí si však zvolili iný, o čosi komfortnejší model prepravy. „Z Bratislavy vyrazia v utorok, prespia v Ostrave, a na druhý deň pokračujú do Torune. Vezie ich kouč Robo Kresťanko, ktorý sa hneď vracia naspäť,“ vysvetlil šéftréner Pupiš. Takisto v stredu sa vydá z Banskej Bystrice na cestu prekážkara Stanka Škvarková s manželom a trénerom Michalom, ktorí do dejiska halových ME odvezú i nádejného šprintéra Tomáša Matuščáka.

Keďže Európska atletika (EA) vzhľadom na extrémne prísne protipandemické opatrenia výrazne znížila početnosť realizačných tímov, na 7 našich atlétov pripadli iba traja. Ak by však EA neudelila voľnú kartu „nelimitárke“ Putalovej, so šesticou pretekárov by mohli cestovať dokonca len dvaja… Úloha vedúceho výpravy preto pripadla jednému z troch koučov Radoslavovi Ivanovi.

V minulosti často využívaný systém extra akreditácie, keď člen realizačného tímu nebýval s oficiálnou výpravou, ale mal prístup na športovisko (hala, štadión, hotel), sa tentoraz nedal využiť, lebo HME v Toruni sa uskutočnia v uzavretej „bubline“, do ktorej sa nik nedostane a ani účastníci šampionátu ju nesmú opustiť.

„Zorganizovať cestu výpravy na halové ME nebolo vôbec jednoduché. Museli sme myslieť na mnohé rôzne detaily, s ktorými sme sa v minulosti nestretávali,“ zdôraznil šéftréner a priznal, že keď logisticky pripravoval cestu do Torune, cítil sa, ako keď svoje deti prvý raz odprevádzal do škôlky a nechal ich samé.

EA a organizačný výbor šampionátu pripravili viaceré prísne bezpečnostné opatrenia. Povinné bude nosenie rúška (s výnimkou špecifických situácií), dodržiavanie sociálneho odstupu 1,5 až 2 m, pravidelná dezinfekcia rúk, bude sa merať telesná teplota a je prísne zakázaná akákoľvek interakcia (stretávanie sa) účastníkov šampionátu s osobami, ktoré nie sú akreditované.

Okrem pobytu v „bubline“ sa uskutoční i masívne testovanie všetkých účastníkov. Účastníci halových ME v Toruni absolvujú i viaceré povinné testovania. Tri až päť dní pred príchodom do dejiska šampionátu musia absolvovať na náklady národných atletických federácií RT-PCR test s negatívnym výsledkom a následne musia vyplniť medicínsky dotazník.

Po príchode do Torune čaká každého účastníka halových ME (atlét, tréner, rozhodca, novinár a pod.) povinný RT-LAMP test v špeciálnom hlavnom testovacom stredisku. Ak bude jeho výsledok negatívny, účastník dokončí klasický akreditačný proces a môže sa ubytovať vo svojom hoteli.

V prípade pozitívneho testu bude nasledovať RT-PCR test a približne 6-hodinová izolácia na špeciálnom mieste až do chvíle zverejnenia výsledku. Ak bude negatívny, organizátor umožnia účastníkovi dokončiť akreditačný proces. V prípade pozitívneho výsledku musí ísť testovaná osoba najmenej na 10 dní do karantény na základe opatrení a pravidiel, ktoré zaviedli relevantné poľské inštitúcie. Organizačný výbor zabezpečí takejto osobe ubytovanie so stravou, avšak na náklady národnej federácie. Následne sa začne sledovanie kontaktov tejto osoby, tzv. trasovanie.

„Podľa pokynov z organizačného výboru sme absolvovali v piatok 26. februára prvý PCR test, v pondelok 1. marca ďalší potrebný podľa súčasných sprísnených pravidiel na bezproblémový vstup na poľské územie. V Toruni absolvujeme v stredu LAMP test, a potom v nedeľu po odchode z dejiska šampionátu znova PCR test potrebný na návrat na Slovensko,“ sumarizovala svoje i Volkove testovania trénerka Naďa Bendová. „S celou touto logistikou sa musíme nejako vyrovnať. Pre športovca i trénera bude zrejme každý deň na šampionáte plný rôznych nepredvídaných prekvapení, ktoré nám, žiaľ, nepridávajú na pohode.“

Okrem už spomenutého testovacieho procesu budú musieť všetci účastníci HME podstúpiť opäť RT-LAMP test každých 5 dní od prvého takéhoto testu v torunskom hlavnom testovacom stredisku, po ktorom dostane každý účastník halových ME informáciu, kedy musí absolvovať ďalší test. Zoznam s termínmi opätovných spomenutých RT-LAMP testov pre všetkých členov výpravy dostane k dispozícii aj jej šéf. Organizátori takisto zabezpečia RT-PCR testy pre všetkých účastníkov halových ME, ktorí ich nevyhnutne potrebujú pre návrat do svojej krajiny. Aj náklady na toto testovanie budú v réžii národných zväzov.

„V špeciálnom režime fungujeme už takmer rok. Testujú nás nepretržite, na izoláciu na podujatiach – v hoteloch či halách – sme zvyknutí. Preto verím, že to zvládneme i v Toruni, odkiaľ zdraví a spokojní všetci vrátime domov,“ želala si prekážkarská rekordérka Stanislava Škvarková. Bodaj by sa jej slová naplnili…

Text k foto:

Na snímkach postupne prvá časť slovenskej výpravy v Toruni (Kučera, Weigertová, Putalová, Bujna a kouč Radoslav Ivan, ktorý je aj šéf výpravy), šéftréner SAZ Martin Pupiš, Volkova trénerka Naďa Bendová a Monika Weigertová so Stanislavou Škvarkovou.

FOTO JÁN LUKY a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk