Snaha SAZ dostať netradičné disciplíny pod spoločnú strechu pokračuje, viceprezident Ladislav Asványi: Stále hľadáme najlepší spôsob, ako sa k sebe priblížiť čo najviac!

Snaha Slovenského atletického zväzu (SAZ) dostať ultra trail, horské behy, beh do vrchu a ultravytrvalcov pod svoje krídla, ktorá kopíruje aktivity Svetovej atletiky (World Athletics) na globálnej úrovni, pokračuje. Na druhom on-line stretnutí predstaviteľov občianskych združení zastrešujúcich spomenuté bežecké disciplíny s vedením SAZ sa debatovalo o spôsobe zastrešenia, fungovaní, vzájomnej pomoci i o finančných aspektoch spolupráce.

Od úvodného januárového stretnutia pripravili zástupcovia netradičných behov mimo oválu štatút svojej komisie, ktorá by fungovala v štruktúrach SAZ. O ňom bude ešte rokovať výkonný výbor SAZ a rozhodne, či prijme navrhovaný model, alebo sa bude hľadať iné riešenie.

Diskusia sa rozprúdila aj o nominačných kritériách na vrcholné podujatia, napríklad už aj na tohtoročné novembrové spoločné MS (11. – 14. 11.) v behu do vrchu a v trailovom behu v thajskom Čiang Mai. Šéftréner SAZ Martin Pupiš zdôraznil, že kvalifikačný systém musí byť transparentný a známy vopred, s dostatočným časovým predstihom. „Kritérium musí byť objektívne, merateľné, aby nikoho nezvýhodňovalo,“ povedal Pupiš. „Myslím si, že naša debata prejde nejakým vývojom a postupne to zosúladíme.“

Šéf Únie behov do vrchu Ján Bakyta pripomenul, že pri nominácii na doterajšie MS a ME spolupracovali so šéftrénerom SAZ pre behy mimo oválu Pavlom Kováčom a nominácia sa robila na základe domáceho šampionátu ,výsledkov v seriáli Slovenského pohára a medzinárodných výsledkov. „Tohtoročný Slovenský pohár by sa mal začať 1. mája, kľúčové nominačné preteky by mohol byť Horský kros Gerlach z Gerlachova na Sliezsky dom,“ podotkol Ján Bakyta.

Radovan Harach zo Slovak Ultra Trail a Dušan Harangozó, ktorý zastupuje organizátorov horských trailových behov do 42 km, poukázali na špecifiká nominačného procesu v ich bežeckých disciplínach, keď postavenie slovenských športovcov v rebríčku ITRA (International Trailrunning Association) nie vždy presne odráža ich reálnu výkonnosť.

„Najmä v súčasnej dobe je to zložité, lebo naši najlepší sa teraz pre rôzne obmedzenia nie vždy dostanú na podujatia ITRA do zahraničia,“ podotkol Radovan Harach, no zároveň poznamenal, že na základe dlhodobej výkonnosti je možné vybrať na vrcholné podujatia našich naozaj najlepších ultratrailistov. „Ultratrailová elita si plánuje súťažnú sezónu zvyčajne v januári a februári, absolvuje maximálne päť pretekov, no optimálne sú tri súťaže,“ doplnil Harach mozaiku fungovania elitných ultratrailistov o ďalšiu informáciu.

Dušan Harangozó uviedol v debate príklad, v čom by mohol SAZ napríklad pomôcť pri organizovaní pretekov: „Neexistujú jednotné pravidlá na využitie časti bežeckých tratí v chránených krajinných oblastiach. Všade je to inak, niekde nám to bez problémov dovolia, inde nie, často aj bez akéhokoľvek zdôvodnenia. Vždy to závisí od rozhodnutia riaditeľa. Boli by sme radi, keby sa nastavili jasné pravidlá a naše úsilie nezáviselo len od rozhodnutia jediného človeka.“

„Myslím si, že v tomto, ale i vo všeličom inom, by sme mohli byť nápomocní,“ reagoval prezident SAZ Peter Korčok a dodal: „V komunikácii so štátom i ďalšími inštitúciami vieme pomôcť. Celkovo však musíme zreálniť naše očakávania – z jednej i druhej strany.“

Problémom sa javí, akou formou včleniť aktívnych ľudí pôsobiacich v netradičných behoch do členskej základne SAZ. Napríklad občianske združenie Slovak Ultra Trail nezdružuje kluby či jednotlivcov, ale len organizátorov podujatí.  „Nemáme ambíciu vytvoriť celoslovenské zoskupenie bežcov, nemáme na to možnosti,“ priznal Radovan Harach. „Do našich súťaží sa však ročne zapojí 900 až 1000 bežcov. My od SAZ ani štátu neočakávame financie, ale boli by sme radi, ak by sa nám spoločne podarilo zafinancovať účasť našich najlepších bežcov na vrcholných podujatiach. Takisto by nám veľmi pomohlo, keby sme sa vedeli dohodnúť na spolupráci pri organizovaní vzdelávania či školení usporiadateľov podujatí tak ako v minulosti, keď sme spolupracovali s komisiou SAZ pre behy mimo dráhy.“

Debatu zhrnul viceprezident SAZ a iniciátor zjednocovania slovenského bežeckého hnutia pod patronátom SAZ Ladislav Asványi„Stále platí, že chceme pomôcť a stále hľadáme najlepší spôsob, ako sa k sebe priblížiť čo najviac. Hľadanie spoločnej cesty vzhľadom na rôzne špecifiká nie je jednoduché, chvíľu to bude trvať, ale verím, že sa to podarí. Ukazuje sa, že problémov, ktoré potrebujeme vyriešiť, je veľa, a preto by sme sa mali stretávať častejšie, ale v užšom kruhu, kde by sme riešili už konkrétne záležitosti.“

Na on-line debate sa ešte zúčastnili šéfovia bežeckých sekcií SAZ Jozef Pelikán a Pavel Kováč i šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk