Mária Mračnová a Jozef Plachý spomínali na úspešné Mexiko 1968

V Prahe sa nedávno spomínalo na olympijské hry v roku 1968 v Mexiku, ktoré patrili pre bývalé Československo medzi najemotívnejšie a najúspešnejšie. S 13 medailami (7 – 2 – 4) skončilo v hodnotení krajín siedme a gymnastka Věra Čáslavská sa stala so 4 zlatými a 2 striebornými medailami najúspešnejšou športovkyňou hier.

Skvelá gymnastka zaujala aj svojím odvážnym tichým protestom, keď na stupňoch víťazov po cvičení v prostných, v ktorých získala zlato spoločne s Ruskou Petrikovou, počas hymny Sovietskeho zväzu odvrátila od vlajky krajiny okupujúcej v auguste 1968 Československo tvár a svoj pohľad „zapichla“ do zeme.

Na olympiáde v Mexiku 1968 súťažilo kvarteto slovenských atlétov. Vekom ešte junior Jozef Plachý skončil na 800 m piaty, výškarka Mária Faithová-Mračnová šiesta, Eva Glesková-Lehocká sa dostala do semifinále behu na 100 m a Anna Chmelková-Blanáriková vypadla v rozbehu na 400 m. Prví dvaja zavítali i na nedávne pražské stretnutie po 50 rokoch, ktoré zorganizoval Český olympijský výbor. 

„Vo výške sme štartovali z Československa až tri. Milenka Hübnerová-Rezková vyhrala, ja som skončila štvrtá a Faja Mračnová šiesta, čo je naozaj unikát,“ spomínala Jaroslava Valentová pre web www.atletika.cz. „Žiaľ, Milenka sa dnešného stretnutia nedožila, ale teším sa, že prišla Faja.”

„Občas si s Jarkou napíšeme, ale som veľmi rada, že sme sa teraz stretli osobne. My sme sa vlastne nevideli od majstrovstiev Európy v roku 1969 v Aténach,“ zalovila v pamäti čestná predsedníčka SAZ Mária Mračnová. “Tak ako mne celý život hovorili Faja, Jarka bola pre nás stále Amina.”

(GB)

Text k foto:

Mária Mračnová (vpravo) s Jaroslavou Valentovou na spomienkovom pražskom stretnutí olympionikov z Mexika 1968.

FOTO ARCHÍV (mm)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk