Slovenská výprava je už doma, Ján Volko stále nechápe, čo “vyviedol“ v Birminghame

Šiesty najrýchlejší šprintér na 60 m z halových MS Ján Volko i dámy štvorstovkárky Alexandra Bezeková a Iveta Putalová, ktorí sa v Birminghame postarali o najúspešnejšie slovenské vystúpenie na svetovom šampionáte pod strechou za posledné desaťročie, sú už doma.

Prileteli načas, hoci chvíľku to vyzeralo, že sa vrátia s poriadnym meškaním.  Letecká spoločnosť totiž zrušila ich pôvodný pondelkový let  s pristátím o štvrť na sedem večer vo Viedni a ponúkla im náhradný s príchodom o vyše štyri hodiny neskôr. Naša šesťčlenná minivýprava, ktorej šéfoval Putalovej kouč  Marcel Lopuchovský, sa napokon dostala domov dokonca o pár minút skôr, ako bol naplánovaný pôvodný prílet.

„Cez deň sme všetkým zabezpečili náhradné letenky, nie však z Birminghamu, ale z približne 200 kilometrov vzdialeného Leedsu ,  kam sa však museli prepraviť mikrobusom. Odtiaľ  mali priamo let priamo do Bratislavy,“ informoval generálny sekretár Slovenského atletického zväzu Vladimír Gubrický.

Pár minút po pol siedmej večer už bola naša úspešná šestica v bratislavskom hoteli Gate One, kde mala o 19.00 naplánovanú tlačovú konferenciu.

„Ďakujem všetkým za vynikajúcu reprezentáciu a gratulujem k úspechom, ktoré dosiahli,“ ocenil vystúpenie birminghamského tria prezident SAZ Peter Korčok. Spoločne so šéftrénerom Martinom Pupišom a Vladimírom Gubrickým potom potešili tri dámy vo výprave krásnymi kyticami a Jána Volka i jeho trénerov Naďu Bendovú s Róbertom Kresťankom darčekovými košmi.

„Šieste miesto Ján Volka nás všetkých potešilo i prekvapilo a dúfam, že bude veľká inšpirácia aj pre ostatných našich atlétov. Sme vďační celému jeho realizačnému tímu a každému, kto mu na ceste k tomuto úspechu pomáhal,“ poznamenal Peter Korčok na stretnutí s médiami.

Ocenil i milé a nečakané prekvapenie v podobe 9. priečky Alexandry Bezekovej na 400 m a poďakoval sa Ivete Putalovej za postup do semifinále, ktorým potvrdila, že patrí do širšej svetovej špičky.

Celkom prirodzene, stredobodom pozornosti médií bol najrýchlejší Európan v Birminghame a len štvrtý finalista šesťdesiatky na halových MS zo starého kontinentu na posledných troch šampionátoch Ján Volko, ktorý sa ocitol aj v živom vstupe vo večerných Góloch – bodoch – sekundách v RTVS.

„Ťažko opísať moje pocity, stále mi to akosi nedochádza, čo sa v Birminghame stalo. Najviac som sa tešil po semifinále, vtedy som prežíval najväčšiu eufóriu, lebo som si splnil tajný sen. Som šťastný, že som sa prebojoval až do finále,“ vravel Ján Volko, historický prvý slovenský finalista v najkratšom šprinte na MS alebo halových MS.

Aj trénerka Bendová sa najviac tešila po semifinále a priznala, že Jankov postup z rozbehu bol prekvapivo jednoduchý („Až sa mi nechcelo veriť, že to išlo tak hladko…“) a finále si už len naplno vychutnávala.

Exdesaťbojár a bývalý bobista Róbert Kresťanko, ktorý má pod palcom Volkovu kondičnú a silovú prípravu, nesledoval birminghamské účinkovanie svojho zverenca naživo, ale len doma pred obrazovkou televízora a počítača. „Najviac som tŕpol po semifinále, s napätím som sledoval, či pri Jankovom mene naskočí aspoň to malé q znamenajúce postup s časom,“ prezradil Kresťanko.

Dôvod na šarmantný úsmev mala na tlačovej besede aj debutantka na MS Košičanka Alexandra Bezeková. „Deviate miesto prevýšilo všetky moje očakávania. Vzhľadom na 19. najlepší čas spomedzi prihlásených som si dala za cieľa dostať sa do semifinálovej osemnástky. Každé miestečko navyše som vnímala ako bonus, no deviata priečka sa neobjavila ani v mojich najtajnejších snoch,“ priznala zverenka Rastislava Miška, ktorá v rozbehu časom 52,78 zaostala za slovenským rekordom len o 16 stotín. „Keby som to trochu rýchlejšie rozbehla, mala som šancu na rekord. V semifinále už nie – bežala som v nevýhodnej prvej dráhe a druhú štvorstovku za osem hodín. Zďaleka som sa necítila tak sviežo ako v rozbehu.“

Šiesta štvorstovkárka z halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová sa tentoraz kvalifikovala do semifinále a celkovo skončila pätnásta. „Chcela som sa dostať do semifinále, čo sami podarilo, ale spokojná nie som,“ vravela otvorene atlétka banskobystrickej Dukly. „Verila som v lepšie umiestenie i čas. Myslím si, že som celkom nezúročila, čo mám natrénované.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Trio, ktoré potešilo celú slovenskú atletiku (zľava): Róbert Kresťanko, Ján Volko, Naďa Bendová.

FOTO JÁN LUKY

Slovenskému šprintérskemu rekordérovi gratuloval k výbornému 6. miestu na HMS aj prezident SAZ Peter Korčok.

FOTO JÁN LUKY

Dámy-štvorstovkárky Alexandra Bezeková (vľavo) a Iveta Putalová potešili postupom do semifinále.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk