Slovenskí chodci tvrdo makajú na juhu Afriky, Matej Tóth sa po rekordných dávkach už teší do Dudiniec

Z juhu Afriky prichádzajú dobré správy: olympijskému víťazovi z Ria 2016 a svetovému šampiónovi z Pekingu 2015 v chôdzi na 50 km sa na sústredení v Johannesburgu darí. Do tréningového denníka pribúda jeden kilometer za druhým, čo signalizuje, že na prvých pretekoch na 50 km od triumfu v Riu by sa mal v sobotu 24. marca v Dudinciach predviesť v kvalitnej forme.

„Sústredenie plynie bez vážnejších komplikácií, som zdravý a nič ma neobmedzuje,“ hlási z johannesburskej štvrte Boksburg Matej Tóth, ktorý krátko pred odletom na náročný tréningový kemp oslávil 35. narodeniny. „V tréningu mám za sebou rekordné objemy: dva týždne za sebou som v každom z nich nachodil vyše 200 kilometrov, čo sa mi v kariére ešte nikdy nestalo. Kvalita tréningov je na solídnej úrovni, pomaly mi rastie aj forma. Prialo nám aj počasie, bolo prevažne pod mrakom, takže sa nám lepšie trénovalo.“

Na 25-dňové sústredenie leteli s olympijským šampiónom i ďalší poprední slovenskí chodci – Michal Morvay, Mária Katerinka Czaková a Monika Hornáková z Tóthovej skupiny kouča Mateja Spišiaka, Dominik Černý, Miroslav Úradník a Dušan Majdán, ktorých vedie duo Roman Benčík – Ľuboš Machník, a tiež nádejný dorastenec Daniel Kováč z tréningovej partie Petra Mečiara.

„Všetci odvádzajú dobrú prácu a verím, že sa to prejaví aj na výsledkoch. Objavili sa nejaké drobné zranenia, ale pri vysokom tréningovom nasadení to nie je nič nezvyčajné. Máme však so sebou MUDr. Pavla Hajmássyho a fyzioterapeuta Dávida Líšku, ktorí takéto problémy vždy vyriešia,“ informoval Matej Spišiak, šéftréner chodeckej reprezentácie a osobný kouč Mateja Tótha. „Veľká vďaka patrí taktiež miestnemu chodeckému trénerovi Carlovi  Meyerovi, ktorí nám už roky v Johannesburgu pomáha so všetkým a aj vďaka nemu sme našli vždy podmienky, ako si predstavujeme.“

Päťnásobný slovenský Atlét roka a slovenský športovec roka 2016 sa pripravuje v johannesburskej takmer 1700-metrovej nadmorskej výške už štvrtý raz, no premiérovo po dvojročnej pauze. Je to preňho prvé dlhšie zahraničné sústredenie od olympijského triumfu v Riu de Janeiro.

„Obrovské tréningové dávky zvládam aj vďaka výbornej práci fyzioterapeuta Dávida Líšku. Prirodzene, po dvoch týždňoch tvrdej driny sa už kumuluje únava, ale nie je to nič vážne. Je to skôr príjemný pocit, keďže je to z tréningu a nie z niečoho iného,“ vravel s úsmevom Matej Tóth.

V záverečnom týždni sústredenia sa už nesústredí na objemy, ktoré klesnú, ale zameria sa už na špeciálne súťažné tempo. Dôvod? Tridsiaty siedmy ročník Dudinskej päťdesiatky už klope na dvere. Olympijský šampión sa postaví na štart chodeckého maratónu v kúpeľnom mestečku na juhu stredného Slovenska po trojročnej pauze.

Matej Tóth: „Ak mi vydrží zdravie a všetko bude v poriadku, na Dudinskú päťdesiatku budem pripravený celkom slušne. Určite však ešte nebudem v top forme ako pred tromi rokmi, keď som utvoril slovenský rekord 3:34:38. Budem však pripravený na kvalitný výkon. Teším sa, že budem znova na štarte mojich obľúbených pretekov. Verím, že prídem do cieľa v kvalitnom čase s pocitom, že pred augustovým vrcholom roka, európskom šampionáte v Berlíne, mám na čom stavať.“

Matejovu doterajšiu prípravu na juhu Afriky si pochvaľoval aj tréner Spišiak. Ocenil, že jednoročná nútená pauza na ňom nezanechala stopy.

„Urobili sme kus dobrej a poctivej roboty. To najťažšie už máme za sebou, vyše 200-kilometrové týždňové porcie sú naozaj nevídané. Maťo sa vrátil do starých koľají, absolvoval tréningy, ktoré sa už podobajú tým spred dvoch-troch rokov, keď bol v životnej forme. Teším sa, že mu to takto dobre. Síce už naňho dolieha únava, ale verím, že 24. marca príde do Dudiniec perfektne pripravený,“ nádejal sa Matej Spišiak.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Mužská časť slovenskej chodeckej partie na sústredení v Johannesburgu.

Slováci a ich hostitelia: celkom vľavo juhoafrický chodecký kouč Carl Meyer.

Tréningová skupina Mateja Spišiaka (zľava): Matej Tóth, Michal Morvay, Mária Katerinka Czaková, tréner Matej Spišiak a „hosťujúci“ nádejný Daniel Kováč, zverenec Petra Mečiara.

FOTO ARCHÍV (mt)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk