ME do 23 rokov: Štvorstovkári do semifinále, Gajanovej ušlo na 800 m finále iba o 19 stotín

Vo štvrtkových kvalifikačných súbojoch na 13. majstrovstvách Európy v atletike do 23 rokov v estónskom Tallinne sa zo slovenských reprezentantov predviedli vo výbornom svetle štvorstovkári – na prekážkach i na hladkej štvorstovke. Všetci štyria – Emma Zapletalová, Matej Baluch, Patrik Dömötör, Oliver Murcko – postúpili do piatkových semifinálových behov. Veľkú smolu mala Gabriela Gajanová: v II. rozbehu na 800 m skončila tretia (2:04,50) a od postupu do finále s časom ju delilo len 19 stotín. Celkovo ju klasifikovali na deviatej priečke.

Prvý získal semifinálovú miestenku Murcko. Zverenec trénera Štefana Bielika v Interi-SC Bratislava finišoval v II. rozbehu štvrtý časom 46,93 sekundy a vybojoval si priamy postup do piatkového večerného semifinále, kam postúpili prví štyria štvorstovkári z každého z piatich rozbehov plus ďalší štyria s najlepšími časmi.

V Murckovom rozbehu dominovali favoriti – vyhral Švajčiar Ricky Petrucciani (45,95), ktorý mal z prihlásených na šampionát na konte najlepší výkon, pred juniorským európskym šampiónom Edoardom Scottim z Talianska (46,41) a pred Murcka sa dostal ešte aj Francúz Ouceni (46,62). Z celkovo 33 štartujúcich dosiahol slovenský mladík 15. najlepší výkon.

„Na preteky som sa po dlhšej štvorstovkárskej pauze tešil. Bežalo sa mi dobre, snažil som sa celý čas kontrolovať si štvrtú postupovú pozíciu do semifinále tak, aby som mal čo najmenší výdaj energie a zbytočne sa nenamáhal. Vyšlo to, teším sa,“ skonštatoval 20-ročný Oliver Murcko, ktorý bežal štvorstovku naposledy 2. júna na mítingu P-T-S v Šamoríne.

Na 400 m prekážok si parádne počínali obaja Slováci. Matej Baluch z banskobystrickej Dukly si tretím miestom v I. rozbehu na 400 m prekážok nielenže vybojoval priamy postup do piatkového semifinále, ale o 4 stotinky si časom 50,70 sekundy zlepšil osobný rekord z 25. júla minulého roku v Košiciach.

Bronzový z MEJ 2019 v Borase začal odvážne, do dvojstovky viedol, a hoci potom klesol na štvrtú priečku, v závere našiel v sebe dostatok síl a predstihol Poliaka Urbaniaka, čo mu vynieslo i priamy postup do semifinále.

„Presne takto som to Maťovi naordinoval – začať svižne. Žiaľ, zasa sa nepokúsil zvládnuť deviatu a desiatu prekážku na 16 krokov, ako znela dohoda, a preto s jeho behom nie som úplne spokojný. Veľmi sa však teším z osobného rekordu i postupu do semifinále,“ komentoval Baluchovo tallinnské vystúpenie kouč Edmund Kováč.

„Predsúťažnú rozcvičku prerušil silný lejak, no mne to paradoxne pomohlo, lebo zo mňa opadol stres. V pretekoch sa mi potom bežalo veľmi pohodovo. Osobák ma veľmi potešil, ale urobil som zopár chýb, bez ktorých by som dokázal bežať ešte rýchlejšie,“ skonštatoval študent UMB v Banskej Bystrici Baluch, ktorý spomedzi 29 prekážkarov dosiahol štvrtý najlepší výkon. Rýchlejší boli iba Holanďan Angela (50,26), Knibbs z Veľkej Británie (50,27) a Nemec Agyekum (50,39).

Výborný výkon predviedol i druhý Slovák na prekážkarskej štvorstovke Patrik Dömötör, ktorý vyhral IV. rozbeh v osobnom rekorde 51,07 sekundy. Svoje maximum z nedávnych majstrovstiev Slovenska v Trnave si zlepšil až o 72 stotín! Odchovanec galantskej atletiky a zverenec Jozefa Gála v Slávii STU Bratislava, hoci mal z účastníkov až 24. najlepší osobák, dosiahol celkovo ôsmy najlepší výkon, čo mu zaistilo, že už druhý raz v kariére sa kvalifikoval na vrcholnom podujatí do semifinále. Pred dvoma rokmi na MEJ v Borase skončil celkovo dvanásty.

„Bežalo sa mi fantasticky, mal som výborné nohy. V prvej polovici som bol dosť blízko k prekážkam, čo naznačovalo, že by som mohol mať aj v závere dosť síl. Cítil som, že bežím rýchlo, preto som záver na postupovej pozícii nevypúšťal a išiel som naplno až do konca. Neviem, či ešte nájdem niekde rezervy, ale určite sa o to v semifinále pokúsim. Škoda, že k pokoreniu 51-sekundovej hranice mi chýbalo pár stotiniek, ale aj tak som veľmi spokojný,“ tvrdil šťastný Patrik Dömötör. „Rozmýšľal som, či to aj po deviatu prekážku potiahnem na 15 krokov, no napokon som ju išiel na opačnú nohu. Nečakal som, že by som mohol dosiahnuť takýto čas, hoci tréner veril, že by to mohlo vyjsť aj pod 51 sekúnd.“

Emma Zapletalová, považovaná za hlavnú favoritku behu žien na 400 m prekážok, zvládla rozbeh na 400 m prekážok excelentne. Po poslednej prekážke úplne zvoľnila, našla si dokonca čas na obzretie sa, kde sú súperky, a IV. rozbeh hladko vyhrala za 56,84 sekundy. Nik zo súperiek nebežal rýchlejšie ako zverenka Petra Žňavu v ŠK ŠOG Nitra.

„Bežalo sa mi super. Cieľ bol postúpiť a ušetriť čo najviac síl. Myslím si, že sa mi to podarilo. Po šiestu prekážku som išla svoj klasický beh, no potom som už netlačila do toho ako zvyčajne, len som nechala nohy voľne ísť. V závere som si už len kontrolovala postupovú pozíciu,“ usmievala sa 21-ročná Nitrianka. ” S mojím behom i výkonom som spokojná. Myslím si, že v ňom neboli zaváhania. Keďže druhú polovicu som bežala už voľne, očakávala som pomalší čas. Teraz musím ostať naďalej koncentrovaná na piatkové semifinále.” Ďalšie najlepšie výkony dosiahli Švajčiarka Gigerová (56,87) a Češka Jíchová (57,14).

Kým pred dvoma rokmi ašpirovala Gabriela Gajanová na ME do 23 rokov na medailu a skončila tesne za stupňom víťazov štvrtá, tentoraz si vytýčila skromnejší cieľ – postup do finále. A takisto ako v Gävle 2019 aj tentoraz v Tallinne sa jej na päty prilepila smola.

V II. rozbehu na 800 m skončila tretia za dvojicou priamo postupujúcich (Boffeyová/V. Brit. 2:04,05, Nielsenová/Švéd. 2:04,12), ale čas 2:04,50 jej dával šancu na postup aspoň s časom. Ibaže tretí rozbeh bol napokon najrýchlejší a okrem prvých dvoch (Sclabasová/Švajč. 2:03,83, Mhlangová/V. Brit. 2:04,04) sa do finále kvalifikovali aj Poľka Czaplová (2:04,30) a De Conincková zo Švédska (2:04,31), ktorá vytlačila 20-ročnú Bobrovčanku Gajanovú z postupovej pozície. Martinská osemstovkárka z AK ZŤS skončila celkovo deviata, od finále ju delilo iba 19 stotín.

Gajanová začala dobre, zo štvrtej pozície kontrolovala dianie pred sebou (medzičas na 400 m 1:02,76), avšak na záverečné zrýchlenie pri vbiehaní do cieľovej rovinky už nedokázala odpovedať. V posledných metroch však ešte našla v sebe dosť síl, aby o dve stotinky predstihla Nemu Kolbergovú a na 3. mieste živila nádej na finále. Tá však trvala ani nie 13 minút…

“Samozrejme, som smutná, že mi to o jedno miestečko nevyšlo. Boli to veľmi vyrovnané preteky, bežalo sa rýchlejšie ako pred dvoma rokmi v Gävle. Počas behu som sa necítila príliš dobre,” priznala Gabriela Gajanová. “V závere som ešte zabojovala, ale už bolo neskoro. Ďakujem všetkým za podporu.”

Guliar Adrián Baran sa vo vrhačskom kruhu na štadióne Kadriorg trápil. V prvom pokuse vrhol 16,58 m, druhý mal nevydarený a až v treťom predviedol čiastočne to, na čo má – 17,16 m. Na postup do finálovej dvanástky to nestačilo, bolo potrebných aspoň 18,11 m, pričom Baranov osobák je 17,74 m. V celkovej klasifikácii skončil vranovský guliar na 21. mieste z 28 štartujúcich.

„Dnes som poriadne netrafil ani jeden z troch pokusov, čo ma veľmi mrzí. Nič s tým však neurobím – stalo sa,“ smútil 21-ročný zverenec Jaroslava Kolcuna v MŠK Vranov nad Topľou. „S výkonom nie som spokojný. Škoda druhého pokusu, ktorý bol celkom dobrý, avšak prešliapol som. Myslím si, že som bol pripravený dobre, lenže ani v jednom z pokusov mi odhodová fáza nevyšla podľa predstáv. Nič sa nedá robiť…“

V mužskom disku si Nitran z AC Stavbár Samuel Kováč vybojoval konečné 20. miesto (52,96 m), ale nepochybne mal aj na to, aby sa kvalifikoval do finálového tucta. Posledný postupujúci, Bulhar Hristov, hodil 54,59 m, čo je o 18 cm menej ako Kováčovo tohtosezónne maximum z májového Európskeho pohára vo vrhoch v Splite a o 41 cm menej ako jeho vlaňajší osobný rekord. Víťaz kvalifikácie Slovinec Kristjan Čeh utvoril rekord ME “23” výkonom 65,59 m.

Roman Oravec, tréner Samuela Kováča: “S výsledkom nemôžeme byť spokojní, dnes sa dalo postúpiť výkonom, aký je v Samových silách. Vzhľadom na zdravotné komplikácie, ktoré nás prinútili úplne zmeniť prípravu na začiatku sezóny, mi však bolo jasné, že plán, ktorý sme mali pôvodne – hodiť 57 metrov – nie je úplne reálny. Dúfam, že samo sa bude môcť čím skôr vrátiť do plného tréningu a v druhej polovici sezóny sa k spomenutému cieľu ešte priblížime.”

SLOVÁCI V TALLINNE – ŠTVRTOK

MUŽI

400 m (33 štartujúcich) – II. rozbeh: 4. Oliver Murcko 46,93 – priamy postup do semifinále (dosiahol 15. najlepší čas)

400 m prek. (29 štartujúcich) – I. rozbeh: 3. Matej Baluch 50,70 – os. rekord a priamy postup do semifinále (dosiahol 4. najlepší čas)

400 m prek. (29 štartujúcich) –  IV. rozbeh: 1. Patrik Dömötör 51,07 – os. rekord a priamy postup do semifinále (dosiahol 8. najlepší čas)

guľa (28 štartujúcich) – kvalifikácia (B-skupina): 11. Adrián Baran 17,16 – nepostúpil do finále (celkovo 21.)

disk (27 štartujúcich) – kvalifikácia (A-skupina): 9. Samuel Kováč 52,96 – nepostúpil do finále (celkovo 20.)

ŽENY

800 m (27 štartujúcich) – II. rozbeh: 3. Gabriela Gajanová 2:04,50 – nepostúpila do finále (celkovo 9.)

400 m (26 štartujúcich) – III. rozbeh: 7. Natália Bučičová 59,63 – nepostúpila do semifinále (celkovo 26.)

400 m m prek. (37 štartujúcich) – IV. rozbeh: 1. Emma Zapletalová 56,84 – priamy postup do semifinále (dosiahla najlepší čas zo všetkých)