Trénerka Naďa Bendová o Volkovi: „Som naňho najmä hrdá a pyšná“

Za štyri a pol roka spolupráce zažili už mnoho spoločných radostných chvíľ. Najprv sa tešili len z toho, že sa Janko kvalifikoval na vrcholné podujatia. Neskôr pribudla radosť zo slovenských rekordov, najprv mládežníckych, vzápätí aj seniorských. A vlani prišla medailová žatva – striebro na 60 m na halových ME v Belehrade, zlato na dvojstovke a striebro na stovke na ME do 23 rokov v Bydgoszczi, bronz na 200 m na Svetovej univerziáde. A niť úspechov sa vinie ďalej. Šprintér Ján Volko v sobotu na halových MS v Birminghame dokázal, čo žiadny Slovák pred ním. Na majstrovstvách sveta, a je jedno či vonku alebo v hale, sa prebil až do finále!

„Som maximálne spokojná, no najmä hrdá a pyšná na Janka,“ rozplývala sa šťastná trénerka Naďa Bendová, ktorá Volka pripravuje spoločne s kondičným koučom Róbertom Kresťankom. Pred odletom do Birminghamu ani ona na možnosť, že sa jej zverenec pozrie až do záverečného súboja o medaily a v ňom skončí šiesty, najlepší z Európanov, nepomyslela.

„Z prihlásených mal na konte jedenásty najlepší čas, preto som verila, že do semifinále, čo bol náš cieľ, postúpi. O finále som však neuvažovala, nerada vytváram na Janka  akýkoľvek tlak,“ priznala bývalá šprintérka, ktorá Volkovu prípravu v bratislavskom klube KĽŠ Kryha prevzala na jeseň 2013, keď talentovaný tínedžer nemal ešte ani sedemnásť.

„Prvý raz sme sa začali o finále vážnejšie baviť až pred semifinále, keď sme už poznali súperov v Jankovom behu. Keďže sami zdal priechodný, povedala som mu, že existuje reálna šanca aj na finále, no nijako som naňho netlačila,“ objasňovala Naďa Bendová. „Po semifinále som pár sekúnd žila v tom, že skončil druhý a ide ďalej priamo. Keď sa však vo výsledkoch objavil ako druhý Iránec Taftian, na okamih som zamrzla. Hneď som si ale uvedomila, že ak on má čas 6,57, Janko nemôže byť horší ako o stotinku či dve a to by malo na postup stačiť. Keď sa to potvrdilo, zalial ma obrovský pocit šťastia a radosti.“

Ján Volko, hoci v novembri mal len dvadsaťjeden, a do finále najkratšieho šprintu na svetovom šampionáte dostal ako prvý Slovák v histórii. Na globálnom podujatí to pred ním dokázal len Alojz Sokol, tretí na stovke na premiérových novovekých olympijských hrách v Aténach.

„Pred finále na Janka doľahla únava. Videla som na ňom, že má toho dosť, preto som sa ho snažila nahovoriť mu, že on ako dvojstovkár má výhodu, lebo súperi už tretiu šesťdesiatku v priebehu dňa nevydržia a on áno,“ opisovala s úsmevom Naďa Bendová bezmála dvojhodinovú pauzu medzi semifinále a finále. „Myslím si však, že uňho nešlo ani tak o fyzickú, ale psychickú únavu. Svoje prvé svetové finále prežíval celkom inak ako jeho súperi. Kým oni vo zvolávateľni teatrálne vystrájali – spievali, kričali, tlieskali – Janko bol utiahnutý. O to viac si vážim, že aj napriek únave predviedol výborný výkon a dostal zo seba úplne všetko.“

Volkova trénerka samotné finále už neprežívala tak emotívne ako predošlý beh. Janko nemal čo stratiť, mohol len získať. „Spadlo zo mňa napätie a len som si vychutnávala radosť z Jankovho postupu, atmosféru v hale, zaujímavé svetlené efekty. No – bolo to pekné,“ poznamenala trénerka.

Áno, bolo to pekné. Krásne. Najmä Jankova šesťdesiatka. Dokázal, že na Slovensku máme ozajstný šprintérsky klenot.

GABREL BOGDÁNYI

EURÓPANIA VO FINÁLE BEHU NA 60 METROV NA HMS V NOVOM MILÉNIU

2018 Birmingham: 6. VOLKO (SR) 6,59, 8. Barnes (Tur.) 6,64

2016 Portland: nik z Európy

2014 Sopot: 1. Kilty (V. Brit.) 6,49, 6. Chambers (V. Brit.) 6,53

2012 Istanbul: 3. Chambers (V. Brit.) 6,60, 6. Biron (Fr.) 6,63

2010 Dauha: 1. Chambers (V. Brit.) 6,48, 5. Pognon (Fr.) 6,65

2008 Valencia: 3. Chambers (V. Brit.) 6,54, 7. S. Williamson (V. Brit.) 6,63, 8. Jepišin (Rus.) 6,70

2006 Moskva: 2. Jepišin (Rus.) 6,52, 4. Osovnikar (Slovin.) 6,58, 5. 6. Pognon (Fr.) 6,61

2004 Budapešť: 1. Gardener (V. Brit.) 6,49, 3. Theodoridis (Gréc.) 6,54, 5. Osovnikar (Slovin.) 6,58, 6. Obikwelu (Portug.) 6,60, 7. Collio (Tal.) 6,60

2003 Birmingham: 3. Gardener (V. Brit.) 6,55, 4. Lewis-Francis (V. Brit.) 6,57, 5. Dobos (Maď.) 6,64, 6. Éyana (Fr.) 6,64, 7. Pöyhönen (Fín.) 6,65

2001 Lisabon: 3. Lewis-Francis (V. Brit.) 6,51, 6. Göbel (Nem.) 6,59, 7. Theodoridis (Gréc.) 6,60

Text k foto:

Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou na halových MS v Birminghame.

FOTO PAVOL UHRIN, Birmingham

 

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk