V 9. kole Bežeckého pohára SAZ 2022 v Štiavnických vrchoch kraľovali Hujsa a Pelikánová

Text doplnený o hlasy.

Posledné, piate, preteky populárneho seriálu Behaj lesmi v Štiavnických vrchoch s centrom v Hornej Rovni, ktoré boli zároveň 9. kolom Bežeckého pohára SAZ 2022, vyhrali Matúš Hujsa z klubu Naša atletika Bratislava a Lucia Pelikánová z banskobystrickej Dukly.

Bronzový z minulotýždňových M-SR v behu do vrchu a vlani trikrát bronzový na slovenských šampionátoch (polmaratón, maratón, kros vytrvalcov) Hujsa triumfoval na náročnej 13-kilometrovej kopcovitej trati suverénne časom 48:04 min. Druhý bol majster SR 2022 na 10 000 m a obhajca prvenstva Radovan Tomeček zo Slávie STU Bratislava (48:52), tretí takisto ako vlani bol Marek Lenčéš reprezentujúci ŠKP Bratislava (49:48).

Matúš Hujsa: “Hujsa: “Bola to moja premiéra v seriáli Behaj lesmi a hneď víťazná. Bolo to dnes celkom náročné, najmä v úvode, keď sa bežalo dole kopcom. To bol celkom ´masaker´, nohy mi zopárkrát uleteli na šmykľavom podklade do strany, ale ustál som to. Nemyslím si, že som to až tak hrotil, ale vedel by som ešte pritlačiť. Som v plnej príprave na októbrový maratón v Eindhovene, takže takéto preteky som využil ako vhodnú formu tréningu. Trať bola veľmi pekná a aj počasie pridalo pretekom správne grády. Behaj lesmi nie sú len obyčajné preteky, konajú sa na pekných miestach s početnou účasťou a najmä sú spojené s prírodou. Získal som cenné body do Bežeckého pohára SAZ, ale tento rok v ňom veľa vody asi nenamútim, lebo som mal možnosť súťažiť len na menšom počte podujatí.”

Radovan Tomeček síce neobhájil minuloročný triumf, ale s druhou priečkou bol spokojný: “Keďže sme výkonnostne vyrovnaní, začali sme v trojici spolu s Matúšom Hujsom a Marekom Lenčéšom. Matúš bol dnes z nás najodvážnejší, v zbehoch sa nebál a mal na to aj vhodnú dobrú obuv. Práve tu nám ušiel a nedobehli sme ho už ani v kopcoch.”

Lucia Pelikánová po lanskej druhej priečke v súťaži žien tentoraz zvíťazila časom 58:05 min, predstihlo ju iba osem mužov! Dvadsaťdeväťročná zdravotná sestra dobehla do cieľa s veľkým náskokom pred víťazkou BP SAZ 2020 Radkou Roháčovou z AK ZVP Lučatín (1:02:04) a aktuálnou majsterkou Slovenska v behu na 3000 m prekážok Petrou Šulekovou z ŠK ŠOG Nitra (1:02:34).

“V podstate som celý čas bežala so skupinkou mužov, teda aspoň som ich mala na dohľad, ale vzhľadom na nevhodne zvolenú obuv, keď som si zabudla tenisky do terénu, mi v každom zbiehaní ušli a na rovine som sa ich snažila vždy dobehnúť, aby som v daždi nebežala sama. Inak to boli super preteky na krásnej trati, bežalo sa mi dobre. Potešilo ma, že som si za víťazstvo pripísala dôležité body v seriáli Bežeckého pohára SAZ,” skonštatovala Lucia Pelikánová.

Tohtoročná vicemajsterka SR v polmaratóne a v behu do vrchu Lucia Pelikánová (tréner Pavel Kováč) je suverénne líderka v BP SAZ 2022 a je na najlepšej ceste k obhajobe celkového prvenstva v tomto seriáli. V súťaži mužov ostal aj po 9. kole lídrom Marek Hladík (BMSC Bratislava) so 115 bodmi, Marek Lenčéš sa zo 4. miesta posunul s 95 bodmi na druhé, tretí je Martin Rusina (89). Víťazný Matúš Hujsa je štvrtý (80) a Radovan Tomeček piaty (79).

FAKTY ZO ŠTIAVNICKÝCH VRCHOV (9. KOLO BP SAZ)

Muži (13 km): 1. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 48:04, 2. Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) 48:52, 3. Marek Lenčéš (ŠKP Bratislava) 49:48, 4. František Belohorec (Banská Štiavnica) 54:33, 5. Filip Nemček (BMSC Bratislava) 55:38, 6. Marek Tabernus (Lesy SR) 56:33.

Ženy (13 km): 1. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 58:05, 2. Radka Roháčová (AK ZVP Lučatín) 1:02:04, 3. Petra Šuleková (ŠK ŠOG Nitra) 1:02:24, 4. Jana Kleskeňová (AC Stavbár Nitra) 1:03:18, 5. Eliška Klepková (Slávia STU Bratislava) 1:03:57, 6. Nikola Benediková (AK ZVP Lučatín) 1:04:43.