Slovenská špička v príprave na rok 2022 – II. časť: Volko, Weigertová a Škvarková plánujú súťažiť aj v halovej sezóne

V seriáli o zimnej príprave popredných slovenských atlétov sa pozrieme na dvoch najrýchlejších Slovákov Jána Volka a Moniku Weigertovú a nazrieme aj do tréningovej kuchyne slovenskej rekordérky na 100 m prekážok Stanislavy Škvarkovej.

Halový exmajster Európy Ján Volko začal prípravu 11. októbra doma v Bratislave, po týždni sa vybral do Tatranskej Lomnice, kde naberal najmä základnú kondičku. Na sústredení zdolal tri vyše dvojtisícové tatranské končiare – Kriváň, Rysy a dostal sa aj na najvyšší bod Slovenska, na vrchol Gerlachovského štítu (2655 m n. m).

Na pobyt vo Vysokých Tatrách nadviazal zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka kempom na Skalke, kde si tiež vyskúšal svoje lezecké schopnosti na tamojších feratách. „Po dvoch týždňoch v horách, kde sme položili základy prípravy, som pokračoval v tréningoch v Bratislave a od 14. novembra už zarezávame na sústredení v Gloria Sports Aréne v tureckom Beleku, kde budeme do 12. decembra,“ informoval 25-ročný šprintérsky šampión, s bilanciou 1 – 1 – 1 ôsmy najúspešnejší šprintér na 60 m v histórii halových ME v atletike.

Najrýchlejšieho Slováka trápili v tomto roku rôzne zdravotné problémy – dlhodobo ho hnevá chrbát a v najnevhodnejšej chvíli, v čase vrcholiacej prípravy na OH v Tokiu, ho zradil stehenný sval na ľavej nohe. „Zdravotne som na tom už dobre, telo sa neozýva,“ pochvaľoval si Volko. „Samozrejme, únava postupne stúpa, ale to je prirodzené, lebo aj v tréningoch pritvrdzujeme.“

Slovenský šprintérsky rekordér halovú sezónu 2022 nevynechá, hoci s trénermi chvíľku premýšľali, či si radšej neoddýchnuť. Kvalifikačný systém na vrcholné podujatia však „volkovcov“ donútil, aby do svojich plánov zakomponovali aj halu s marcovým vrcholom na MS v Belehrade.

„Približnú predstavu o súťažnom programe už máme. Prvé preteky absolvujem zrejme na konci januára. Kde presne, ešte neviem. Možností je niekoľko, ale finálne rozhodnutie zatiaľ nepadlo. Mal by som absolvovať aj niekoľko mítingov seriálu World Athletics Indoor Tour. Uvidíme, ako sa bude sezóna vyvíjať, ale dúfam, že dobre,“ nádejal sa Ján Volko, ktorý, našťastie, nemusí naháňať limit 6,63 na belehradské halové MS – má ho už z tohto roku.

Vo Volkovom tíme nastali len kozmetické zmeny. Spolupracuje viac s Petrom Hlaváčom pri cvičeniach systémom DNS, v Turecku naňho dohliada fyzioterapeutka Veronika Vnenčáková zo Starého Smokovca („Už vlani mi veľmi pomohla“) a do partie sparingpartnerov mu pribudol nádejný štvorstovkár Tomáš Grajcarík z Nového Mesta nad Váhom. „Je rýchly i vytrvalý, čo je pre mňa dobrá výzva,“ podotkol dvojnásobný slovenský Atlét roka.

Najrýchlejšia Slovenka Monika Weigertová limit na 60 m žien (7,30) na 18. halové MS ešte nemá vo vrecku, chýbajú jej dve stotinky. Usilovne však trénuje, aby toto manko zmazala a vychutnala si premiéru na vrcholnom svetovom podujatí.

„Po dlhej sezóne, v ktorej som absolvovala halovú aj letnú časť, som si dala aktívny dvojtýždňový odpočinok. S prípravou na novú sezónu sme začali od 4. októbra. Trénujem zatiaľ len v Bratislave , kde mám okolo seba výborný tím odborníkov – kouča, fyzioterapeutky, masérku a iných. Na zahraničné sústredenie sa momentálne nechystám, keďže všetko potrebné mám zabezpečené doma,“ vysvetľovala Monika Weigertová, ktorá sa na HME 2021 v Toruni prebojovala do semifinále šesťdesiatky.

Zverenka Eugena Lacza sa po zdravotných problémoch, ktoré prerušili jej sľubnú kariéru, dostala v tomto roku do výbornej formy. Okrem osobáku na 60 m (7,32) si zlepšila svoje maximá aj na stovke (11,51, s vetrom dokonca 11,32) a dvojstovke (23,80).

„Prvý raz po dlhom čase sa mi úspešne darí vyhýbať zraneniam. Dúfam, že mi to takto vydrží až do konca prípravy, ktorú, verím, pretavím v dobré výkony,“ želá si Monika Weigertová. V halovej sezóne 2022 chce začať súťažiť od polovice januára a verí, že do 7. marca, keď je uzávierka limitov na HMS, bude mať na konte výkon, ktorý ju posunie do Belehradu.

Po skvelom roku 2020, v ktorom si osobné rekordy na 60 m prekážok a 100 m prekážok posunula na svetovú úroveň (8,09 a 12,90), sa Stanislave Škvarkovej nedarilo v uplynulej sezóne tak, ako si s trénerom a manželom v jednej osobe Michalom vysnívali.

„Keďže pre zranenie členka som atletický rok predčasne ukončila, mala som dostatok času na zregenerovanie a oddych. Preto som s prípravou na ďalší začala už na začiatku septembra,“ vraví Stanka.

Najskôr trénovala doma v Banskej Bystrici, potom pokračovala v objemovej príprave na dvojtýždňovom kempe na Štrbskom Plese a po návrate znova pod Urpínom. Od 23. novembra trénuje s niekoľkými ďalšími dievčatami z manželovej skupiny na juhu Španielska na osvedčenom mieste v Benidorme.

„Je to tradičná tréningová destinácia, kam sa radi vraciame. Spiatočné letenky máme teraz kúpené na 21.december. Nevylučujem však, že si pobyt budeme musieť predĺžiť podobne ako pred rokom, keď som na Tenerife zažila prvé tropické Vianoce. Všetko bude závisieť od situácie na Slovensku,“ pripomína finalistka Svetovej univerziády 2019 v Neapole. 

Už sme spomenuli, že Stanka Škvarková letnú sezónu pre zranenie ukončila predčasne. Chvalabohu, problémy pominuli a už je v poriadku. „Cítim sa dobre. Robíme všetko pre to, aby som bola v pohode – fyzicky aj psychicky. Ak všetko klape, ako má, trénuje sa oveľa ľahšie,“ pripomína 25-ročná prekážkarka. S manželom Michalom žijú atletikou, snažia sa aj v neľahkých podmienkach robiť všetko stopercentne.

„Doma mi veľmi pomáha fyzioterapeutka Renáta Gajdárová, za ktorou pravidelne cestujem do Liptovského Mikuláša. Takisto využívam regeneračnú linku na Dukle. V Benidorme už niekoľko rokov spolupracujem s miestnym fyzioterapeutom. Bola som za ním aj v lete, keď som sa dostávala zo zranenia. Aj teraz nám požičal masérsky stôl. S Michalom už vieme, čo na mňa platí, čo presne moje telo po náročných tréningoch potrebuje. S veľkou vďačnosťou môžem povedať, že je o mňa dobre postarané.“  

Aj Stanislava Škvarková – podobne ako Volko s Weigertovou – zaradila halovú sezónu 2022 do svojich športových plánov. K istej miestenke na halové MS jej chýbajú dve stotinky. Vlani na mítingu Elán dosiahla na 60 m prekážok čas 8,18, limit je 8,16. Nepochybne však je v jej silách: v roku 2020 trikrát – vrátane osobného rekordu 8,09 – zabehla výkon lepší ako limit.

„Všetko sa však bude odvíjať od situácie, ktorá nám už nejaký čas nepovoľuje myslieť a plánovať dopredu. Ak sa v Španielsku zdržíme, pravdepodobne budeme hľadať súťažné možnosti aj tu. Ak sa vrátime na Slovensko, budeme v neistote a asi len znova čakať, aké opatrenia pre športovcov vymyslia. Preto teraz nedokážem odhadnúť, kde a kedy absolvuje prvý halový štart v roku 2022,“ povzdychla Stanka.

FOTO ARCHÍV (jv, mw, sš)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk