Slovenská atletika posiela do Istanbulu skúseného lídra, hviezdu sezóny a tajný tromf. „Všetci traja sa môžu dostať do finále a prekvapiť,” tvrdí Peter Korčok

Semifinále bude splnenie cieľa, všetko navyše nadplán. Na 37. halové majstrovstvá Európy v Istanbule odcestuje trojica bežcov. Absolútny nováčik na šampionátoch pod strechou Gabriela Gajanová zamierila do Turecka v predstihu už v utorok, o deň neskôr majú naplánovaný let šprintéri Ján Volko a Viktória Forster.

„Všetci traja sa môžu dostať do finále a prekvapiť, ale konkurencia je veľmi veľká. Šampionát naberá na sile, pretože po covidovom období chcú atléti využiť každú možnosť ukázať sa,“ prízvukoval prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

Slovenskú atletiku bude reprezentovať najmenej početná výprava od roku 1998, podpísal sa pod to najmä kvalifikačný systém s prísnymi limitmi na úrovni slovenských rekordov a s rebríčkom. „Žiaľ, renkingový systém nie je pre nás výhodný. Podľa kritérií, ktoré platili ešte pred halovými ME 2021, by sa na šampionát dostali ďalší štyria naši atléti. Napriek tomu ideme s ambíciou presadiť sa na európskej scéne,“ dodal šéf slovenskej atletiky.

Cez renking sa do Turecka kvalifikoval aj trojnásobný medailista a halový majster Európy z Glasgowa 2019 na 60 m Ján Volko, ktorý si tak zabezpečil svoju piatu účasť na podujatí tohto rangu. „Limit som nesplnil, ale teraz je to už jedno, pretože všetko ukáže až samotný šampionát. Aj keby som mal na konte 6,40 a ambície na medailu, cieľom je vždy postup do semifinále. Výkon, ktorý mám tento rok zabehnutý, ma momentálne na viac neoprávňuje, ale myslím si, že je v mojich silách bežať aj rýchlejšie,“ povedal 26-ročný člen Našej atletiky Bratislava. V súbojoch s početným poľom mladších súperov by mohli v prospech zverenca Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka zavážiť najmä skúsenosti.

„Som o tom presvedčená. Mentálne nastavenie šprintéra, ako je Janko, bude úplne iné ako napríklad v prípade mladučkého Taliana Ceccarelliho, ktorý príde so skalpom olympijského víťaza Jacobsa a s perfektným časom. Verím tomu, že to bude Jankova výhoda, že jeho nastavenie je dobré a zvládne to,“ uviedla Naďa Bendová.

Volkovu prípravu na šampionát opäť narušili problémy zdravotného charakteru. Pred bratislavskými HM-SR sa ozvali úpony priťahovača. „Už si ani nepamätám šampionát, ktorému by nepredchádzali nejaké komplikácie. Našťastie nešlo o zranenie, ale iba preťaženie. Podarilo sa nám to vyriešiť. Nepociťujem žiadnu bolesť, verím, že to tak zostane. Ukazovatele na tréningoch boli v poriadku,“ konštatoval slovenský rekordér.

Štvrtá medaila za sebou by ho zaradila medzi šprintérske legendy európskej atletiky Valerija Borzova, Mariana Woronina a Jasona Gardenera. „Bolo by to pekné a je to jeden z mojich snov, ale nebudem si stavať vzdušné zámky. Ako vždy ideme krok za krokom. Ak sa to nepodarí, svet sa nezrúti. Urobím všetko pre najlepší možný výkon a v takom prípade nebude dôvod na nespokojnosť.“

Jedinou limitárkou je najmladšia členka tímu Viktória Forster. Na slovenskom šampionáte zabehla 60 m prekážok v novom národnom rekorde 8,03, renking jej navyše umožnil postaviť sa v Istanbule aj na štart hladkej šesťdesiatky a veľká bojovníčka šancou nepohrdne.

„Halové majstrovstvá Slovenska ukázali, že moja forma graduje. Na vrcholnom podujatí sa môže stať hocičo a limit mi nezaručuje účasť v semifinále. Je to však cieľ, ktorého splnenie by ma potešilo,“ povedala Forster. Za slovenský rekord si dopriala občerstvenie v McDonalde. S trénerkou Katarínou Adlerovou sa ešte nedohodla na odmene za kvalitný výkon v Istanbule. „Možno niečo vymyslím. Ale dozvedela som sa, že v tamojšom bazáre majú výborný čaj,“ naznačila 20-ročná atlétka ŠK ŠOG Nitra.

Úplnú premiéru na halovom šampionáte si odkrúti ďalšia kvalifikantka cez rebríček, osemstovkárka Gabriela Gajanová. Dvadsaťšesťročná atlétka AK ZŤS Martin do bojov zasiahne ako prvá už vo štvrtok 2. marca, preto odletela do dejiska vopred.

„Jej výkonnosť má stúpajúcu tendenciu. Spolupráca s Louisom Heyerom prináša ovocie. Aj samotný švajčiarsky tréner mi potvrdil, že Gabika najmä psychicky rastie, je odolnejšia a malo by sa to prejaviť. Aj preto ju vnímam ako tajný tromf našej výpravy. Myslím si, že môže najviac prekvapiť,“ uviedol Peter Korčok.

S výpravou necestuje šéftréner Radoslav Dubovský. Miesto uvoľnil osobným trénerom šprintérov Nadi Bendovej a Kataríne Adlerovej. So športovcami cestuje aj fyzioterapeutka Veronika Vnenčáková.

„Je mi ľúto, že tam nebudem, ale pohľad z obrazovky je niekedy lepší ako od plochy. Takéto riešenie je pre športovcov najlepšie, “ povedal.

Šance trojice zhodnotil nasledovne: „Lídrom tímu je určite Ján Volko, hoci papierovo to tak nemusí vyzerať. Do finále na 60 m sa môže dostať hocikto z tridsiatky prihlásených. Rozhodovať budú stotiny a ja verím, že Janko má na to, aby v ňom nechýbal. Jeho tím neraz dokázal, že ho dokáže na vrcholné podujatie výborne pripraviť. Pre dievčatá považujem za cieľ semifinále. Osemstovka je v hale nevyspytateľná, ale myslím si, že v silách Gabiky Gajanovej je postúpiť. Bude však potrebovať aj trochu šťastia. Čas 8,03 oprávňuje Viktóriu Forster myslieť na semifinále v prekážkarskom šprinte. Hladkú šesťdesiatku považujem za jej vedľajšiu disciplínu, ale môže v nej prekvapiť.“

Juhovýchod Turecka zasiahlo 6. februára ničivé zemetrasenie a krajina sa s jeho následkami doteraz vyrovnáva. Napriek tomu sa o konaní šampionátu nepochybovalo a ani naši atléti nemajú z cesty strach. „Obavy nemám, vnímam však utrpenie ľudí, ktorých katastrofa postihla. Verím, že takéto podujatie usporiadateľskú krajinu a národ povzbudí v ťažkých časoch,“ povedal najskúsenejší Ján Volko.

Na Bospor navyše zamieri aj diplomatická misia SAZ s prezidentom Petrom Korčokom a generálnym sekretárom Vladimírom Gubrickým. Čakajú ich zákulisné rokovania pred voľbami prezidenta a členov rady Európskej atletiky. Post v najvyššom exekutívnom orgáne bude 22. apríla na kongrese v Belehrade obhajovať aj medzinárodná sekretárka SAZ Anna Kirnová. Pokiaľ ide o najvyššiu funkciu, Slovensko je pripravené podporiť českého kandidáta Libora Varhaníka v súboji so súčasným šéfom EA Dobromirom Karamarinovom z Bulharska.

(JM)

Text k foto:

Na snímkach Ján Volko a Viktória Forster, na druhej fotografii zľava Peter Korčok, Naďa Bendová, Ján Volko, Viktória Forster a Radoslav Dubovský.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk