Úspešný debut Černého a Morvaya v chôdzi na 50 km v talianskom Reggio Emilia

Mladíci Dominik Černý (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréneri Roman Benčík – Martin Tišťan) a Michal Morvay (AC Stavbár Nitra, tréner Matej Spišiak) majú za sebou úspešný debut na chodeckej päťdesiatke. Na otvorenom talianskom šampionáte v nedeľu v Reggio Emilia skončil 21-ročný Černý tretí za 4:01:51 h, o rok starší Morvay došiel hneď za ním na štvrtej priečke výkonom 4:03:19 h. Zvíťazil Talian Leonardo Dei Tos (3:59:48) pred krajanom Gregorio Angelinim (4:01:17).

„Dominik aj Mišo predviedli veľmi dobré výkony, časy blízko k 4 hodinám sú v premiére na 50 km veľmi cenné. Napríklad ja som absolvoval prvú päťdesiatku v živote v roku 2000 za 4:09:36 a ďalší reprezentant – olympionik Miloš Bátovský za 4:05:32,“ skonštatoval Matej Spišiak, šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie a kouč olympijského víťaza Mateja Tótha. „Ich výkony si cením dvojnásobne preto, lebo sezóna im z rôznych dôvodov – zranenia a rôzne výpadky – nevyšla. Obaja však na jej konci zmobilizovali fyzické i mentálne sily, v júli, auguste a septembri zamakali a v podstate sa sami pripravili na túto päťdesiatku.“

Šéftréner Spišiak pochválil oboch mladíkov aj za dodržanie pokynov a taktiky: „Obaja šliapali rozumne. Dominik začal rýchlejšie, Mišo opatrnejšie, no išli celý čas vyrovnane, bez veľkých výkyvov. Nevyhli sa drobným krízam – Dominik v záverečných piatich kilometroch a Mišo o čosi skôr – no to je na 50-kilometrovej trati úplne normálne, navyše, ani jeden z nich nemal na tejto trati nijaké skúsenosti. Stratili preto možno 30 sekúnd, nanajvýš minútu.“

Matejovi Spišiakovi sa pozdávala aj výborná atmosféra na dvojkilometrovom okruhu v historickom centre severotalianskeho mestečka Reggio Emilia.

„Aj vzhľadom na to, že okruh bol pomerne členitý s ostrými zákrutami a mnohými drobnými stúpaniami, ktoré uberali sily, sú výkony chlapcov veľmi cenné. Diváci vytvorili búrlivú atmosféru, ktorá pretekárom významne pomáhala prekonávať krízové situácie. Černého a Morvayov výkon sú veľký prísľub do budúcnosti, obaja majú potenciál, aby už na budúci rok prekonali štvorhodinovú hranicu. Chce to postupne zbierať skúsenosti a komplexnejšiu prípravu. Obom patrí poďakovanie za vzornú reprezentáciu našej atletiky,“ skonštatoval Matej Spišiak.

Obaja slovenskí chodci si v Reggio Emilia utvorili aj dobrú východiskovú pozíciu pre prípadný štart na budúcoročných MS v katarskej Dauhe na prelome septembra a októbra. Účastníci šampionátu vzídu na základe poradia v celosvetovom renkingu.

„U oboch to zatiaľ vyzerá na výkon na hranici prípadnej účasti na MS, ktorý im však dáva reálnu nádej štartovať v Dauhe. Morvay bude ešte musieť zašliapať päťdesiatku v marci v Dudinciach, Černý sa môže kvalifikovať – keďže stále bude patriť do kategórie do 23 rokov – aj cez kvalitný výkon na 20 km,“ skonštatoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z REGGIO EMILIA

Muži – 50 km: 1. Leonardo Dei Tos 3:59:48, 2. Gregorio Angelini (obaja Tal.) 4:01:17, 3. Dominik Černý 4:01:51, 4. Michal Morvay (obaja SR) 4:03:19, 5. Daniel King (V. Brit.) 4:16:19, 6. Niccolo Coppini (Tal.) 4:16:30.

Texty k foto:

Dominik Černý (tretí sprava) a Michal Morvay (druhý sprava) na stupňoch víťazov.

Šťastná dvojica našich chodcov po pretekoch v Reggio Emilia.

Dominik Černý a Michal Morvay s trénerom chodeckej reprezentácie Matejom Spišiakom.

FOTO SAZ (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk