Na druhom kole Jumperie v Banskej Bystrici prvý štart Škvarkovej v sezóne. Netradične sa predvedú tiež guliari.

Seriál halových pretekov so zameraním na skokanské disciplíny Jumperia pokračuje v utorok a stredu 17. a 18. januára druhým kolom. Po trenčianskej ouvertúre si atléti rôznych vekových kategórií od žiakov až po dospelých zmerajú sily v hale Strednej športovej školy v Banskej Bystrici. Prvý deň bude patriť hladkým aj prekážkovým behom na 60 m a skoku o žrdi, ktorý v Trenčíne z kapacitných dôvodov chýbal. O deň neskôr sa k slovu dostanú diaľkari, výškari, pridajú sa aj trojskokani a netradične guliari na čele s úradujúcim slovenským šampiónom do 23 rokov Milanom Haborákom ml. (AC Nové Zámky).

„Kolega Jozef Párička ma požiadal o jej zaradenie. Súťaž ani nebudeme vyhodnocovať v rámci Jumperie. Záujemcov sa však prihlásilo dosť, tak prečo nepomôcť najmä deťom pretekmi v hale?“ objasnil riaditeľ pretekov Michal Škvarka.

Prvé podujatie 4. januára poznačila vysoká chorobnosť detí, v polovici januára je už situácia predsa len priaznivejšia. „Očakávame o niečo vyššiu účasť ako v Trenčíne. Počítame však s tým, že budeme dopisovať pretekárov aj priamo na mieste.“ Michala Škvarku napriek tomu mrzí slabší záujem banskobystrických klubov: „Čakal som oveľa viac. Máme prihlášky zo vzdialenejších miest, tamojšie kluby teda nemajú problém pricestovať aj uprostred týždňa. Pritom nejde ani tak o preteky, ponúkame v prvom rade plnohodnotnú šancu zatrénovať si v hale.“

Medzi prihlásenými figuruje aj prekážkarka Stanislava Škvarková, ktorú čaká prvý štart v sezóne. Vzhľadom na konkurenciu (tréningová partnerka v ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica Martina Segečová a juniorka Dorothea Salášková z ŠK Juventa Žilina) však pôjde o viac-menej tréningový beh. „Stanka v príprave vyzerá dobre, zdravotne je v poriadku. Sústreďujeme sa na splnenie limitu na halové majstrovstvá Európy, lebo cez renking sa do Istanbulu nedostaneme. Potrebujeme však zabehnúť slovenský rekord. Uvidíme, čo to dá,“ povedal k úvodu tejto časti sezóny tréner trojnásobnej halovej majsterky Slovenska. Prísny limit na HME 8,03 je o stotinu lepší ako slovenský rekord, Škvarkovej osobný rekord má hodnotu 8,09 (5. 2. 2020 v Ostrave).

Úplne iné očakávania má Michal Škvarka od svojho nového zverenca, ďalšieho prekážkara a účastníka EYOF 2022 Petra Dávida. „Peťo je príliš nastavený na prekonávanie slovenských rekordov. Pritom je ešte stále iba dorastenec a potrebuje zvládnuť iné veci. Vo svojom veku sa priveľmi špecializuje na prekážky a chýba mu všestrannosť, čo by ho mohlo neskôr dobehnúť. Aj preto som ho prihlásil aj na 60 m. Priorita v tejto sezóne teda nie je prekonávanie slovenských rekordov, hoci na to má.“

Pri neúčasti trnavskej skokanskej skupiny Róberta Piačeka budú k adeptom na kvalitné výkony patriť tiež diaľkari zo žilinskej Juventy staršia žiačka Dominika Švaňová s novým osobným maximom z Ostravy 565 cm, ako aj jej klubový kolega Michal Bačík (703).

Súťaže sa v oboch dňoch rozbehnú o 10.00 h.

FOTO: Pavol Uhrin

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk