Peter Korčok: Predolympijský kemp sa črtá v areáli Meikai University v meste Urajasu

Miesto, kde slovenskí športovci – najmä atléti – absolvujú záverečnú prípravu na olympijské hry v Tokiu 2020, bude už čoskoro známe. Prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a zároveň viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Peter Korčok absolvoval minulý týždeň spolu so športovým riaditeľom SOŠV Romanom Bučekom inšpekčnú cestu do Japonska, kde doťahovali výber miesta pre predolympijský kemp.

„Nadviazali sme na minuloročnú cestu šéftrénera SAZ Martina Pupiša a Mateja Spišiaka, kouča chodeckého olympijského víťaza z Ria 2016 Mateja Tótha. Zo šiestich nimi navštívených univerzít  v Tokiu a okolí, ktoré vtedy oni vybrali ako možné miesta záverečného aklimatizačného sústredenia, sme navštívili jednu a ďalšiu na základe referencií,“ informoval Peter Korčok.

V utorok 19. februára sa zástupcovia SOŠV v areáli Meikai University v meste Urajasu v prefektúre Čiba stretli so svojimi kolegami z Japonského olympijského výboru, riaditeľom oddelenia medzinárodných vzťahov Kendžim Nišimurom a Ai Iwamotovou, zodpovednou za vzťahy s národnými olympijskými výbormi. Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupca mesta Urajsau pán Aoki a výkonný riaditeľ Meikai University Masaki Takebe.

„Debatovali sme o možnosti využitia areálu tejto univerzity na prípravu pred olympijskými hrami v Tokiu 2020, najmä o využití športovej infraštruktúry na tréningy atletickej časti slovenskej výpravy. Prezreli sme si športoviská: atletický ovál, vrhačský areál, posilňovňu, plaváreň, priestory pre fyzioterapeutov, jedálne a reštaurácie, priestory pre voľný čas i ďalšie športoviská, ktoré by sme mohli počas prípravy potrebovať,“ priblížil Peter Korčok návštevu v Urajasu.

Areál Meikai University sa nachádza na pokojnom mieste približne 10 minút autom od olympijskej dediny pre Tokio 2020. Celá oblasť leží na umelo vytvorenej časti pevniny v rovnakých klimatických podmienkach ako OH 2020. Okrem slovenských športovcov by sa mali na športoviskách tejto univerzity pripravovať aj francúzski triatlonisti, holandskí lukostrelci a aj časť nemeckej výpravy.

„Rokovali sme i so zástupcami mesta Urajasu na čele s primátorom mesta Učidom Ecušim a jeho zástupcom Ičirom Išiim. Na žiadosť o využívanie športovísk nám prisľúbili aktívnu spoluprácu a podporu slovenského tímu,“ prezradil šéf SAZ Peter Korčok. „Dohodli sme, že môžeme pred olympijskými hrami a aj počas nich využívať na tréning mestské športoviská. Takisto nám dali odporúčania ohľadne ubytovania pre náš tím. Potom sme si prezreli hotely s majetkovým podielom mesta a vyberali sme vhodné ubytovanie. Zástupcovia prefektúry Čiba Toširo Okubo a Aki Suzukiová nám prisľúbili pomoc pri zabezpečovaní dopravy športovcov a navrhli model kooperácie so slovenskou ambasádou v Tokiu.“

Peter Korčok s Romanom Bučekom si potom prezreli budúcu olympijskú dedinu, ktorej hrubá stavba je už takmer hotová. Navštívili aj Národný olympijský štadión v Tokiu a športový areál univerzity Juntendo, kde je certifikovaný kladivársky sektor, na ktorom by slovenskí kladivári mohli absolvovať špeciálne tréningy.

„Univerzita Juntendo má fantastické atletické vybavenie, počas olympiády ju však bude využívať výlučne olympijský tím USA, ktorý si priestory zarezervoval ihneď po ukončení hier v Rio de Janeiro v roku 2016. Kladivári však budú môcť trénovať aj na olympijskom štadióne, ktorý bude k dispozícii odo dňa otvorenia olympijskej dediny,“ informoval viceprezident SOŠV a prezident SAZ. „Okrem ponuky na zorganizovanie predolympijského kempu sme dostali aj ponuku na otvorenie Slovenského domu v priestoroch Meikai University a aj Detského olympijského domu v mestských priestoroch mesta Urajasu.“

Záujem o využitie ponúk musí SOŠV potvrdiť do polovice marca. Potom by malo dôjsť k podpisu memoranda a zmluvy.

„Japonci sa na olympiádu veľmi tešia, mňa osobne veľmi zaujala ich pracovitosť, presnosť, entuziazmus a slušnosť. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že Japonci pripravia v Tokiu 2020 perfektnú olympiádu,“ odhadoval Peter Korčok.

(GB)

Texty k foto:

Kempus Meikai University v meste Urajasu, kde by mohli slovenskí atléti absolvovať záverečnú prípravu na OH 2020 v Tokiu.

FOTO WWW.MEIKAI.AC.JP

Prezident SAZ a viceprezident SOŠV Peter Korčok so športovým riaditeľom SOŠV Romanom Bučekom na rokovaní so zástupcami Meikai University.

FOTO ARCHÍV (pk)

Mestský atletický štadión v Urajasu.

FOTO ARCHÍV (pk)

Malý hotel v kempuse Meikai University, kde plánuje atletická časť výpravy pre Tokio 2020 predolympijský kemp.

FOTO ARCHÍV (pk)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk