Prekvapenie roka Lenka Gymerská sa chystá na svoje prvé zahraničné sústredenie, poletí na Kanárske ostrovy

V plnej príprave na atletický rok 2023 je aj víťazka kategórie Prekvapenie roka v ankete Atlét roka 2022 Lenka Gymerská. Pätnásťročná štvorstovkárka AŠK Slávia Trnava absolvovala októbrové sústredenie reprezentácie na Štrbskom Plese, a potom trénovala zväčša v domácich podmienkach.

„Ôsmeho januára Lenka odlieta na svoje prvé zahraničné sústredenie na Kanárske ostrovy na Gran Canariu do mesta Vecindario. Vo výhodných klimatických podmienkach sa bude pripravovať spoločne so svojím tréningovým kolegom Franklinom Henrym, ktorý sa na rovnakom mieste pripravoval aj minulý rok pred úspešnou halovou sezónou, keď sa prebojoval na halové MS do Belehradu ako náhradník do štafety na 4 x 400 metrov,“ informoval Gymerskej kouč Lukáš Kotala.

Lenkina príprava na rok 2022 je zatiaľ bezproblémová. „Všetko ide presne podľa plánu,“ dodáva Gymerskej tréner. „Okrem jedného týždňa, keď Lenka ochorela, nevyskytli sa žiadne komplikácie.“

Úspešná trnavská dvojica už pozná termín prvého štartu v halovej sezóne 2023. Premiéru by mala mať 28. januára na tradičnom mládežníckom mítingu v bratislavskom Eláne.

„Ak sa nezmenia disciplína z predchádzajúcich rokov, mala by sa otestovať v šprintoch na 60 a 300 metrov,“ prezradil Lukáš Kotala.

Lenka Gymerská bude v roku 2023 prvý rok dorastenka (U18). Strieborná medailistka na 400 m na tohtoročnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici má preto šancu obhajovať svoju medailovú pozíciu v závere júla na EYOF v slovinskom Maribore.

„To je Lenkin hlavný cieľ v nasledujúcom roku a okrem toho, samozrejme, prirodzený výkonnostný rozvoj,“ prízvukoval kouč talentovanej trnavskej štvorstovkárky.

Gymerská v tomto roku zaujala výrazným zlepšením si osobného rekordu na 400 m a senzačným striebrom na EYOF, kde sa s ňou počítalo maximálne ako s účastníčkou finále. Na banskobystrický EYOF išla s osobným rekordom 57,47, v rozbehu sa však zlepšila na 56,10 a vo finále dokonca  na 55,23! Tento čas zároveň znamená, že tabuľkovo je najrýchlejšia Európanka v roku 2022 na 400 m v kategórii do 16 rokov (2007 a mladšie).

Okrem striebra na EYOF zaujala Lena aj slovenským rekordom 39,94 m na 300 m v kategórii starších žiačok, ktorý zlepšila na 300 m na medzištátnom stretnutí žiactva v Znojme, kde dobehla druhá.

(GB)

Text foto:

Na snímkach Lenka Gymerská v príprave na trnavskom štadióne aj so sparingpartnerom Franklinom Henrym.

FOTO SAZ (lk)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk