Nový šéftréner SAZ bude Radoslav Dubovský: „Čaká ma výrazne väčšia zodpovednosť, ale môže to byť veľmi zaujímavá robota“

V minulosti priviedol trojskokanku Danu Velďákovú k dvom bronzom na halových ME a rovnaký kov získala aj na juniorských MS. V slovenskej atletike sa pohybuje viac ako štyri desaťročia. Štrnásť rokov pôsobil vo funkcii šéftrénera skokov SAZ, od leta bol zväzový šéftréner mládeže. Nedávno uspel vo výberovom konaní a preberie post šéftrénera SAZ v kategórii dospelých. Pre Radoslava Dubovského to bude veľká životná výzva.

Čo vás podnietilo, aby ste sa prihlásili do výberového konania na post šéftrénera SAZ?

„Keď som sa dozvedel, že Martin Pupiš sa vzdal funkcie, o možnosti nastúpiť na jeho miesto som ani len neuvažoval – bol som šéftréner mládeže. Prischla mi však úloha pomôcť pri zostavovaní koncepcie seniorskej reprezentácie na rok 2023 a pri tejto práci sa vynorila myšlienka, prečo to neskúsiť aj s dospelými. Spočiatku som však túto možnosť nebral príliš vážne.“

Akú ste si dávali šancu, že by ste mohli uspieť?

„Netušil som, akí zdatní kandidáti sa do výberového konania prihlásia, preto som si radšej žiadne veľké nádeje nerobil. Po skúsenostiach s mládežou som to však chcel aspoň skúsiť aj s dospelými.“

Čím ste podľa vás presvedčili výberovú komisiu, aby vám dala dôveru?

„Takmer dvadsať rokov som mal v reprezentácii Danku a Janku Velďákové, absolvoval som s nimi mnoho šampionátov. Veľa ďalších skúseností som nazbieral ako zväzový šéftréner skokov. Azda zavážil práve tento fakt, aj keď si nemyslím, že bol ten najdôležitejší. Predpokladám však, že už v lete, keď ma oslovili s ponukou prebrať post šéftrénera mládeže, zohrali úlohu práve moje skúsenosti.“

Na čo sa najviac tešíte v tejto novej pozícii?

„Bude to rozhodne iná práca ako doteraz. Robiť šéftrénera v kategórii dospelých je veľká výzva. Už to nebude iba o skokoch či o mojich zverencoch. Prehľad v atletike mi nechýba, pohybujem sa v nej dlhé roky. Sám som však zvedavý, ako zvládnem komplexnosť tejto funkcie, ako sa zorientujem vo všetkých disciplínach. Ťažko hovoriť o nejakom nadšení, čaká ma výrazne väčšia zodpovednosť, ako som mal doposiaľ, ale v globále to môže to byť veľmi zaujímavá robota.“

Naopak, z čoho máte obavy, v čom – v ktorej oblasti – sa necítite úplne komfortne?

„Viem, že ma z titulu funkcie čaká úloha nadviazať kontakty s rôznymi štátnymi inštitúciami, s ministerstvom  školstva, Duklou, ŠCP či Národným športovým centrom. S tým zatiaľ nemám veľa skúseností, ale verím, že sa toho zhostím. Viac sa však obávam toho, že ma môže limitovať slabšia znalosť cudzích jazykov – ako-tak sa dohovorím sa po rusky, trochu španielsky, ale v angličtine mám skôr pasívne znalosti – ale aj to sa dá obrátiť na motiváciu, aby som sa v tomto smere zdokonalil. Pousilujem sa vykompenzovať tento nedostatok inými kvalitami.“

Čo považujete za kľúčový problém v našej seniorskej atletickej reprezentácii, ktorý by ste chceli vyriešiť?

„Našu vrcholovú atletiku sužujú rovnaké problémy ako mládežnícku. Drží ju nad vodou pomerne málo ľudí, úbytok talentov je veľmi veľký a prejavuje sa to aj na kvalite úrovne jednotlivých disciplín. Až na niekoľko výnimiek výkonnosť v širšom meradle nedosahuje požadovanú úroveň. Kľúčová úloha podľa mňa spočíva v tom, aby z mládežníckych kategórií prechádzalo medzi dospelých čo najviac kvalitne pripravených atlétov. Potrebujeme znížiť odliv nádejí, zdvihnúť kvalitu, ale aj počet špičkových atlétov, podať pomocnú ruku trénerom, ale vyžiada si to ešte veľa ďalších krokov. Ďalší aspekt je náročnosť renkingového systému, ktorý odhalil potrebu poskytnúť našim atlétom, a verím, že ich bude čoraz viac, kvalitné manažérske zázemie. Aby im zabezpečilo možnosť zbierať body na kvalitných mítingoch.“

Plánujete aj stretnutie s bývalým šéftrénerom Martinom Pupišom, ktorý by vám pomohol aspoň trochu nakuknúť za oponu práce šéftrénera?

„Určite áno. Som presvedčený, že stále má čo ponúknuť, a že bude aj ochotný sa o svoje skúsenosti a schopnosti podeliť.“

Doteraz ste boli šéftréner mládeže, tento post sa uvoľní. V minulosti bola kooperácia tragicky zosnulého mládežníckeho šéftrénera Martina Illéša so seniorským Martinom Pupišom výborná. Máte predstavu, kto by vás mohol na poste šéftrénera mládeže nahradiť?

„Výber bude ťažký. Máme zopár tipov, kto by mohol zaujať tento post. Z polročného pôsobenia v tejto funkcii však viem, aké problémy sa s ňou spájajú. Vyžadujú si človeka ochotného a schopného ich riešiť. Zrejme nebude jednoduché nájsť niekoho s chuťou pustiť sa do takejto náročnej úlohy. Myslím si, že ho čaká veľmi veľa práce.“

Vediete aj svoju skokanskú skupinu. Nájdete si dosť času, aby ste sa jej popri šéftrénerskej robote venovali?

„Nedokážem si predstaviť, že by som pustil k vode svojich šikovných zverencov, ktorí neustále napredujú. Oni sú moja srdcová záležitosť. Jednoducho si musím zladiť svoje povinnosti tak, aby som si na nich našiel čas. Urobím všetko pre to, aby som to zvládol.“

Na MS v Eugene boli piati Slováci, skúste odhadnúť, koľkí sa dostanú na MS 2023 v Budapešti.

„Verím, že ich bude viac ako dvojnásobok. V individuálnych disciplínach počítam s desiatimi. Z garnitúry nastupujúcich atlétov, ktorí sa derú hore, môžu podľa mňa približne piati výkonnostne rásť. Tí majú šancu tento počet rozšíriť. V prípade, že udržíme trend stúpajúcej výkonnosti štvorstovkárov, dávam šance aj štafetám. Za maximálne priaznivých okolností, keď všetko stopercentne vyjde a atléti budú aj zdraví, by mohla na MS do Budapešti cestovať aj dvadsaťčlenná výprava. Reálne to však vidím niekde na úrovni medzi desať až pätnásť.“

KTO JE RADOSLAV DUBOVSKÝ

► Košický rodák (1966) spojil svoj život s atletikou, pohybuje sa v nej už viac ako štyri desaťročia. V mládežníckych kategóriách kombinoval beh na 300 m prekážok (viacnásobný medailista z M-SR) so skokom do výšky (osobný rekord 203 cm), v ktorom bol v mladšom doraste vicemajster bývalého Československa.

► Vyštudoval VO FTVS UK v Prahe (1984 – 1988) so zameraním na telesnú výchovu a šport so špecializáciou atletika. Potom pôsobil ako tréner a funkcionár v košických kluboch OŠG (1990 – 2000) a Akademik TU (2001 – 2009). Od roku 1990 do roku 2007 pracoval ako tréner v Športovom gymnáziu v Košiciach, kde bol aj vedúcim trénerom atletiky (2000 – 2006).

► V rokoch 2004 – 2018 pôsobil na poste šéftrénera skokov SAZ. Zároveň bol tréner atletiky v NŠC v Bratislave (2007 – 2010) a od roku 2010 pracuje (starší tréner) vo VŠC Dukla v Banskej Bystrici. V lete 2022 ho SAZ vybral za šéftrénera mládeže a v decembri 2022 uspel vo výberovom konaní na post šéftrénera SAZ v kategórii dospelých. Vyše 20 rokov trénoval úspešné skokanské dvojičky, trojnásobné olympioničky Danu a Janu Velďákové.

►Trojskokanka Dana pod jeho vedením získala dva bronzy (2009, 2011) na halových ME, štartovala 6-krát na MS (najlepšie 7./2009) a aj ME (najlepšie 5./2012), vybojovala si striebro na Svetovej univerziáde (2007) a bronz na juniorských MS (2000). Na halových MS bola 4-krát vo finále (2006/8., 2010/6., 2012/8., 2014/8.).

► Diaľkarka Jana sa dostala do finále na MS 2007 (12.), 4-krát na ME z piatich účastí (2006/12., 2010/9., 2012/9., 2016 – 10.), na ME 2001 do 23 rokov a Svetovej univerziáde 2003 skončila ôsma a na juniorských MS 2000 bola 12.

► V minulosti viedol aj trojskokana Tomáša Veszelku, ktorý získal striebro na Svetových armádnych hrách 2019 vo Wu-chane a ako piaty Slovák prekonal 17-metrovú hranicu (17,09 m).

► V súčasnosti trénuje dvoch najlepších diaľkarov, 20-ročného Adama Hriňa (13. na MEJ 2021)  a 19-ročného Matúša Blštáka.

(GB, MJ)

Texty k foto:

Radoslav Dubovský na P-T-S v Šamoríne v roku 2018 s Danou Velďákovou, ktorá vyhrala trojskok výkonom 14,03 m.

FOTO JÁN SÚKUP

Kouč Dubovský s dvojičkami Velďákovými vo finále atletickej ligy v roku 2019.

FOTO PAVOL UHRIN

Posledné preteky sestier Velďákových na JBL Jump Fest 2019 v Košiciach a dojímavá rozlúčka s trénerom Radoslavom Dubovským.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk