Po troch štartoch žien prvý raz muži: štafeta na 4 x 400 m sa na ME pokúsi opäť o rekordný čas

Kým na predošlých troch európskych šampionátoch štartovali v štafete na 4 x 400 m slovenské ženy, do Mníchova 2022 si vybojovalo miestenku medzi 16 najlepších mužské kvarteto.

Slováci začali cestu za európskou premiérou pod holým nebom už v zime, keď na halových MS v Belehrade skončili v zložení Bujna, Dömötör, Baluch , Marček v slovenskom rekorde 3:09,79 min na 11. mieste a od ôsmeho ich delilo len 68 stotín.

Štafetový projekt potom pokračoval – hoci s malými problémami – aj v letnej sezóne. Kľúčový výsledok, ktorým si Slováci zapýtali mníchovskú miestenku, boli preteky pred úvodným kolom ligy 21. mája v Košiciach. Štvorica Patrik Dömötör, Martin Kučera, Oliver Murcko, Šimon Bujna o 30 stotín zlepšila 22-ročný rekord SR časom 3:05,72 min.

Do kvalifikačného renkingu (počítal sa súčet dvoch najlepších časov od 1. 1. 2021 do 26. 7. 2022) potom pridali Slováci ešte čas 3:07,35 z 29. júna v Trnave, ktorý dosiahlo kvarteto Marček, Dömötor, Murcko, Bujna. V kvalifikácii obsadili 14. miesto.

„Netrúfam si predpovedať naše umiestenie, ale ak by sme dokázali udržať minimálne renkingové postavenie, bol by to úspech. Cieľ je znova zlepšiť slovenský rekord, no uvidíme aj podľa počasia. V piatok má v Mníchove celý deň pršať,“ vraví Radoslav Ivan, koordinátor mužskej štafety na 4 x 400 m a osobný tréner Šimona Bujnu a Martina Kučeru.

Spolu so svojím asistentom Adriánom Pavelkom pošle v piatok 19. augusta predpoludním o 11.10 h do víru bojov na Olympijskom štadióne pravdepodobne zostavu Miroslav Marček, Patrik Dömötör, Martin Kučera, Šimon Bujna.

„Murcko, ktorý bežal v oboch štafetách, ktorých časy sa počítali do kvalifikácie, prekonal COVID-19 a už pred ME vravel, že ak sa nebude cítiť stopercentne v poriadku, nepobeží. Žiaľ, Oliver nie je fit a svoje miesto ponúkol ďalším. Beriem to od neho ako správne a férové gesto,“ vysvetľuje Radoslav Ivan. „Namiesto Murcka preto pobeží prekážkar Martin Kučera, ktorý už svoje účinkovanie v individuálnej súťaži skončil a má dostatok štafetových skúseností.“

Slovenské kvarteto by mal v piatok predpoludním rozbiehať Miroslav Marček. Myslím si, že máme na to, aby sme minimálne zopakovali tabuľkové 14. miesto, prípadne ho ešte vylepšili. Potešil by ma výkon na úrovni slovenského rekordu, alebo aspoň veľmi blízko k nemu,“ načrtol ciele Slovákov 26-ročný Marček, ktorý sa venuje atletike popri zamestnaní učiteľa telesnej a technickej výchovy v ZŠ Budatínska v bratislavskej Petržalke.

Marček sa cíti v dobrej forme: „Na posledných tréningoch som sa cítil veľmi dobre. Verím, že bude taká ako na slovenskom šampionáte, kde som si zabehol osobný rekord 47,25 na hladkej štvorstovke.“

Domáci šampionát v Trnave priniesol osobný rekord (46,82) i Patrikovi Dömötorovi, špecialistovi na 400 m prekážok. V tejto disciplíne mu miestenka na ME tesne ušla, ale vynahradí si to aspoň v štafete.

„Potešilo by ma, ak by sme skončili v prvej desiatke, ale ešte viac by som sa tešil z prípadného postupu do finále, čo by bolo čosi neskutočné. Kľúčové bude, aby každý z nás predviedol výkon na úrovni osobného maxima. Jedine v takom prípade môžeme v silnej európskej konkurencii pomýšľať na výborné umiestnenie. Prekonať slovenský rekord z Košíc bude mimoriadne náročné, ale kde inde ako na vrcholnom podujatí budeme mať lepšiu príležitosť? Z mojich tréningov mám dobrý pocit. Verím, že sa budeme spoločne tešiť z pekného výsledku,“ nádeja sa 21-ročný Dömötor (tréner Jozef Gál), stabilný člen slovenského kvarteta.

Aj na Harvardovej univerzite študujúci Oliver Murcko, ktorému podobne ako Matejovi Baluchovi, Romanovi HaraslínoviAdriánovi Pavelkovi pripadne tentoraz len úloha náhradníka, dúfa, že štvrťkárska štafeta by v Mníchove opäť mohla atakovať slovenský rekord.

„Dôležité bude, aby každý člen štafety na svojom úseku nechal na dráhe úplne všetko. Ak to tak bude, nebudeme si mať čo vyčítať a môžeme dosiahnuť zaujímavý výsledok,“ myslí si Murcko.

Slovenská štafeta sa v Mníchove predstaví v piatok v II. rozbehu v piatej dráhe. Jej súperi budú Veľká Británia, Turecko, Maďarsko, Česko, Francúzsko, Ukrajina a Taliansko. Do finále postúpia priamo prvé tri kvartetá z oboch rozbehov a doplnia ich ešte dve s najlepšími časmi.

SLOVENSKÉ ŠTAFETY NA 4 X 400 M NA VRCHOLNÝCH PODUJATIACH

■ MUŽI

OH 2000 (Sydney): 27. Slovensko (Radoslav Holúbek, Marcel Lopuchovský, Marián Vanderka, Štefan Balošák) 3:09,54

HMS 2022 (Belehrad): 11. Slovensko (Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Matej Baluch, Miroslav Marček) 3:09,79 – rekord SR

ŽENY

ME 2014 (Zürich): 14. Slovensko (Sylvia Šalgovičová, Alexandra Štuková, Andrea Holleyová, Iveta Putalová) 3:39,55

ME 2016 (Amsterdam): 10. Slovensko (Sylvia Šalgovičová, Alexandra Štuková, Alexandra Bezeková, Iveta Putalová) 3:31,66 – rekord SR

ME 2018 (Berlín): 8. Slovensko (Emma Zapletalová, Iveta Putalová, Daniela Ledecká, Alexandra Bezeková) 3:32,22 (v rozbehu 3:32,11)

Text k foto:

Členovia slovenského štafetového tímu na 4 x 400 m na ME v Mníchove (zľava): tréner Radoslav Ivan, Matej Baluch, Patrik Dömötor, Šimon Bujna, Oliver Murcko, Adrián Pavelka (aj asistent trénera), Miroslav Marček, Roman haraslín, Martin Kučera.

Na ďalších dvoch snímkach Patrik Dömötör a Adrián Pavelka, ktorý je aj asistent trénera štafety, na tréningu na Olympijskom štadióne v Mníchove.

FOTO JÁN LUKY a SOŇA MALÉTEROVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk