Čo motivovalo na P – T – S Tótha, za čo Paulíny ďakoval Repčíkovi, akú taktiku zvolila Putalová

Semifinalistka halových MS Alexandra Bezeková začala na štvorstovke veľmi rýchlo, v závere jej však už chýbali sily a skončila piata (53,20): „Tréner mi povedal, že pravý štvorstovkár musí prvú dvojstovku nakopnúť. Skúsila som to teraz aj ja a zistila som, ako to bolí. S výkonom nie som spokojná. Ako vždy prišla som s úmyslom zlepšiť si osobný rekord. V tomto roku, ak počítam aj halu, bola pre mňa táto  štvorstovka jednoznačne najdlhšia…“

Mária Czaková vyhrala súťaž chodkýň na 3000 m v základnom rekorde mítingu P – T – S, zlepšila vlastný rekord šamorínskeho štadióna a aj svoj absolútny osobný rekord o 25 stotín na 12:34,29 min: „Keďže minulý týždeň som absolvovala tréningovú štyridsiatku, v tomto som venovala viac času regenerácii. Celkom som bola zvedavá, ako na tom budem rýchlostne a ukázalo sa, že nie najhoršie. S osobáčikom som spokojná, išlo sa mi dobre. Potešilo ma, že počas chôdze už nefúkalo a takisto vnímam pozitívne, že sme súťažili spolu s mužmi. Naši juniori ma motivovali, aby som sa ťahala za nimi.“

Gabriela Gajanová dobehla na 800 m šiesta, zlepšila z 2:04,77 na 2:03,52 min a v tomto roku je tretia najlepšia juniorka v Európe a trinásta na svete: „Tréningy naznačovali, že by som mohla dosiahnuť čas medzi 2:03 a 2:04 min, preto som spokojná. V závere som sa snažila ešte pretlačiť sa pred dve súperky, ale som vďačná aj za to, ako to napokon dopadlo. Rada by som sa na blížiacich sa juniorských MS v Tampere prebojovala do finále, no uvedomujem si, že to budem veľmi náročné.“

Iveta Putalová skončila na 400 m tretia iba 34 stotín za exmajsterkou sveta Montshovou, v druhej štvorstovke v letnej sezóne si vylepšila svoje tohtoročné maximum o 70 stotín na 52,89: „Nevedela som poriadne, čo od seba očakávať, keďže po takmer mesačnom súťažnom výpadku pre zdravotné problémy to bola iba moja druhá štvorstovka. Začala som opatrnejšie, keďže v dráhe predo mnou bežala Montshová s osobákom hlboko pod 50 sekúnd. Nesnažila som sa ísť hneď za ňou, lebo v prvej rovinke fúkal dosť silný protivietor. Sily som si radšej šetrila na záver. Táto taktika zafungovala, spokojná som aj s časom pod 53 sekúnd. V ďalších pretekoch by som sa postupne chcela čo najviac priblížiť k osobnému rekordu 52,18.“

Výškar Matúš Bubeník opäť o centimetrík zlepšil svoje i slovenské sezónne maximum na 223 cm, čo stačilo na druhú priečku za Bielorusom Nedosekovom (226 cm), o ktorú sa podelil s bronzovým z MS 2011 Bahamčanom Barrym: „V kútiku duše som veril v ešte lepší výkon. 223 – 224 to mám v nohách, ale potešil by som sa, keby som si už zapísal  nejaký lepší výkon. Potom sa hlava vyčistí a tie nižšie výšky sa mi skáču jednoduchšie. Na 226 cm mám stále rovnaký problém: keďže ma trápia achilovky, každý rozbeh je iný. Vzhľadom na to, že sezóna je už v pokročilej fáze, to nie je dobré, ale stále mám ešte viac ako mesiac, aby som sa dal do ME dokopy. Musím byť trpezlivý.“

Víťaz Svetovej univerziády 2013 a finalista ME 2016 na 400 m prekážok Martin Kučera skončil vo svojom prvom štarte v tejto disciplíne od 10. septembra 2016 šiesty za 50,99 sekundy, pričom za limitom na ME zaostal iba o 29 stotín: „Ešteže je to o stotinku pod 51 sekúnd, takto to znie lepšie. Pocitovo sa mi bežalo dobre, aj rytmicky mi to vyšlo, len to bolo ešte trochu pomalé. Na konci som sa trochu vytrápil, ale očakával som, že to bude horšie. Teraz som sa snažil bežať najmä technicky, nabudúce by som asi mal byť trochu odvážnejší a trochu viac sa do toho oprieť. Chcel som splniť limit, no keď som videl ten uragán, v duchu som sa s časom 50,70 už rozlúčil. V nedeľu na extralige v Ostrave sa oň znova pokúsim, je tam dobrý štadión.“

Čerstvý otec Marcel Lomnický nezopakoval lanské 3. miesto za poľským duom, skončil piaty výkonom 75,23 m a rovnaká pozícia mu naďalej patrí v kladivárskom seriáli IAAF: „Chcel som si hodiť sezónne maximum. Žiaľ, nepodarilo sa to. Cítil som sa výborne, ale len do druhého hodu. Potom mi už chýbala energia. Asi som sa priskoro naobedoval, lebo počas súťaže na mňa prišiel hrozný hlad.. V druhom pokuse to bolo ešte super, no potom akoby zo mňa vyprchala energia. Výkon 75,23 v týchto podmienkach a v porovnaní s tým, či majú konte, a čo hodili najlepší, to nie je zlý výkon.“

Sedemnásťročný dorastenec Andrej Paulíny si v generálke na budúcotýždňové ME do 18 rokov v maďarskom Györi zlepšil osobný rekord na 1500 m na 3:52,29 min (11. miesto). V tomto veku zabehol tisícpäťstovku lepšie len Jozef Lenčéš – 3:52,1 v roku 1974.: „Osobný rekord pred ME je pre mňa veľké povzbudenie. Chcem sa zaň poďakovať najmä Jožkovi Repčíkovi, ktorý ťahal našu skupinku. Ak by to neurobil, osobák by z toho určite nebol. Pomohlo aj to, že ranný a popoludňajší uragán v Šamoríne už večer utíchol.“

Slovenská rekordér na 800 m Jozef Repčík sa na P – T – S neočakávane definitívne rozlúčil s medzinárodnou kariérou, na limit 3:40,00 na berlínske ME nemal nárok a časom 3:53,04 obsadil 12. miesto: „Péteeska jasne ukázala, že na limit nemám. Žiaľ, popri práci sa už vrcholová atletika nedá robiť, no som rád, že som sa mohol rozlúčiť na takomto peknom domácom podujatí a pred slovenskými divákmi. Ešte absolvujem majstrovstvá Slovenska v Trnave a sľúbil som Nitre, že im pomôžem v lige.“

Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria Matej Tóth v rýchlostnom teste na 3000 m finišoval piaty za 11:43,08 a celkom nezvyčajne ho predbehli až dvaja Slováci: „Dnes to bolo náročné, no očakával som približne tento výkon, hoci viac by ma potešil o 10 sekúnd lepší. Pred mítingom som avizoval, že naháňať sa s mladými asi nebude v mojich silách, čo sa potvrdilo. Schuti som si však v rámci prípravy zasúťažil, našiel som si v pretekoch aj drobnú motiváciu. Hovoril som si, že nemôžem vzdať súboj s Miňom Rízekom, pokúšal som sa sťahovať aj Dominika Černého, čo však už bolo nad moje sily. Bavilo ma to, a aj keď to bolo náročné, stálo to za to. Vďaka úžasným divákom a ich povzbudzovaniu som sa snažil ísť naplno tak, ako mi to moje telo umožnilo. Som rád, že som došiel do cieľa zdravý a už teším sa na sústredenie do Livigna.“

Najlepší zo Slovákov v chôdzi na 3000 m bol Miroslav Úradník na tretej priečke v osobnom rekorde 11:26,22, po minulotýždňových 1:24:09 h v Leedse, kde splnil limit na ME, si zašliapal ďalšie osobné maximum: „Skalp Maťa Tótha a navyše na takomto podujatí ako je péteeska si veľmi cením. Na štart som išiel s tajnou túžbou pokúsiť sa ponaháňať ho, no už po prvých desiatkach metrov sa ukázalo, že dnes nebudem naháňať ja jeho, ale on mňa. Teší ma, že som si o šesť sekúnd zlepšil osobák, lebo celý týždeň som oddychoval, keďže po Leedse som sa necítil najlepšie a snažil som sa znova nabiť energiou.“

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Trio slovenských štvrťkárok v x-bionic® sphere v Šamoríne (zľava) Iveta Putalová, Alexandra bezeková, Daniela Ledecká.

FOTO JÁN SÚKUP

Výškar Matúš Bubeník si zlepšil sezónne maximum na 223 cm.

FOTO PAVOL UHRIN

Marcel Lomnický obsadil v pretekoch, ktoré sa počítali do kladivárskeho seriálu IAAF, piate miesto.

FOTO PAVOL UHRIN

Dve generácie slovenských strednotratiarov: Jozef Repčík (vpravo) z odchádzajúcej a Andrej Paulíny (druhý sprava) z nastupujúcej.

FOTO JÁN SÚKUP

Matej Tóth už zjavne nie je chodecký šprintér, ale skôr ultravytrvalec. Na tritisícke v Šamoríne sa poriadne zapotil.

FOTO JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk