Volkova obrovská smola, ani výkon roka 20,39 mu nestačil na postup, finále na 200 m mu ušlo o jedinú stotinku

Obrovská smola! Ján Volko síce opäť zlepšil svoje tohtosezónne maximu na 200 m na 20,39, ale z III. semifinále na 200 m na 25. atletických  ME v Mníchove nepostúpil. Finále mu ušlo – o jedinú stotinku! Semifinálové behy sa začali so 17-minútovým meškaním, keďže organizátori začiatok večerného programu pre dážď posunuli.

Vo svojom behu bol slovenský rekordér štvrtý, tesne za Španielom Polom Retamalom (20,38), ktorý sa do bojov o medaily dostal s časom ako posledný. Druhý postupujúci vďaka najlepšiemu výkonu z priamo nepostupujúcich bol izraelský juniorský majster sveta 2022 s ghanskými koreňmi Blessing Akwasi Afrifah (20,34).

Do piatkového finále (21.20 h) postúpili priamo prví dvaja z každého z troch semifinále a ďalší dvaja s najlepšími časmi. Dvadsaťpäťročný Bratislavčan skončil celkovo deviaty!

Volko v piatom mníchovskom behu dosiahol svoj piaty najlepší čas na 200 m v kariére (20,24 – 20,33 – 20,35 – 20,36 – 20,39) a o 9 stotín si zlepšil sezónne maximum z poludňajšieho rozbehu. Za vlastným rekordom SR 20,24 z roku 2018 zaostal len o 15 stotín.

„Myslím si, že nie je dôvod vešať hlavu. Dobre – jedna stotinka… To naozaj zamrzí. Je to máličko, ale asi to tak malo byť. Zrejme som si už vyčerpal svoju dávku šťastia. Mal som bežať rýchlejšie! Do semifinále som si však prišiel pre sezónne maximum, to bola túžba celého môjho tímu. To som si zlepšil, takže som spokojný,“ hodnotil Ján Volko svoje konečné 9. miesto, prvé nepostupové, v semifinále mníchovskej dvojstovky. Krátke, asi 20-minútové meškanie programu pre dážď, ma nevyrušilo, bol som pripravený na každú alternatívu. Na jednej strane má deviata priečka trpkú príchuť, hnevá a bolí ma to. Na druhej by sme však pred ME boli spokojní už aj s postupom do semifinále. Už aj keby som na 200 metrov vôbec neuspel, stovka a výsledok na nej sú veľká vec. Domov budem odchádzať len s najlepšími pocitmi. Skončil som na ME štvrtý na stovke a deviaty na dvojstovke, som preto maximálne spokojný. Vlastne, nie celkom na sto percent – pre tú chýbajúcu stotinku. Najviac ma však teší, že som sa po zranení dokázal vrátiť v dobrej forme, súťažil som bez komplikácií a mám teraz obrovskú motiváciu ďalej na sebe pracovať a tešiť sa z atletiky.”

Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka dosiahol aj najlepšie slovenské umiestenie na dvojstovke v histórii ME, doteraz patrilo Martinovi Briňarskému, 10. na šampionáte v Mníchove 2002.

Do finále postúpili z I. semifinále Brit Hughes (20,19), Nemec Hartmann vďaka osobáku 20,33, Afrifahz Izraela (20,34), z druhého Brit Dobson (20,21) a exmajster sveta Gulijev z Turecka (20,44) a z tretieho Talian Tortu (20,29, Mitchell-Blake z Veľkej Británie (20,34) a spomenutý Španiel Retamal (20,38). Vo Volkovom behu sa prví štyria vtesnali do jedinej desatinky…

Text k foto:

Posledné metre III. semifinále na 200 m, vyčerpaný Ján Volko a v objatí s víťazom tohto behu Talianom Filippom Tortum.

Foto PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk