Baluch v Tiszaújvárosi dvakrát vyhral, chodec Černý druhý na 20 km v Békéscsabe

LONDÝN: Veterán Ján Hazucha to dokázal! Vo svojej vekovej kategórii vyhral všetkých šesť prestížnych maratónov patriacich do lukratívneho seriálu World Marathon Majors (WMM) – Chicago, Boston, Berlín, New York, Tokio, Londýn. V nedeľu vyhral posledný, ktorý mu v zbierke chýbal – londýnsky. V kategórii 75 až 79-ročných triumfoval časom 3:29:50 h (medzičas na polmaratóne 1:43:19) a zavŕšil svoje bezmála šesťročné úsilie skompletizovať triumfy na TOP 6 maratónoch sveta.

Sedemdesiatpäťročný veterán zo Zvolena zvíťazil predtým v Berlíne 2013 (3:29:32, kategória M 70-74), Bostone 2015 (3:30:33, M 70-74), New Yorku 2017 (3:34:14, M 70-74), Chicagu 2018 (3:39:21, M 75-79) a Tokiu 2019 (3:50:20, M 75-79). Ján Hazucha má na konte i ďalšie cenné veteránske triumfy na najdlhšej vytrvaleckej trati: v Aténach, Viedni, Prahe a 8-krát aj na MMM v Košiciach.

BÉKÉSCSABA: Na maďarskom chodeckom šampionáte v Békéscsabe si výborne počínali i chodci z tréningovej skupiny koučov Romana Benčíka a Ľuboša Machníka. Dominik Černý z banskobystrickej Dukly skončil v pretekoch mužov na 20 km vo veternom a daždivom počasí (10°C) druhý časom 1:26:51 h. Zvíťazil Čiľan Yerko Araya (1:26:40).

„Dominik tieto preteky bral ako kvalitný tréning pred Európskym pohárom v Alytuse. Stanovili sme mu tempo, ktoré mal takticky dodržiavať. Svoju úlohu zvládol výborne, čo je pozitívny ukazovateľ pred ďalšími pretekmi,“ skonštatoval kouč Dušan Machník.

Veľkú radosť mala po pretekoch vlaňajšia juniorka Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš), ktorá svoju druhú súťažnú dvadsiatku v živote zvládla bravúrne za 1:45:36 h, čím si nielenže zlepšila svoj osobný rekord z nedávnych pretekov v Poděbradoch (1:50:23) o 4:47 min, ale splnila aj limity na májový Európsky pohár v litovskom Alytuse a júlové ME do 23 rokov vo švédskom Gävle. V historických slovenských tabuľkách sa dostala na 9. miesto.

VESZPRÉM: Na sobotnom 2. ročníku Memoriálu Károlya Kisa v maďarskom Veszpréme zvíťazil Ondrej Bartoň z ŠK ŠOG Nitra v hode oštepom výkonom 68,70 m pred Maďarom Krisztiánom Törökom (64,67), ktorý má osobný rekord 78,51 m.

TISZAÚJVÁROS: Na 19. ročníku medzinárodného mítingu v maďarskom meste Tiszaujváros vyhral Matej Baluch šprint na 200 m v súťaži juniorov za 22,01 a na 110 m prekážok, keď v protivetre 0,9 m/s dosiahol čas 14,96 sekundy. Na 400 m prekážok dorasteniek triumfovala Mia Fotulová za 1:07,37 min. V súťažiach juniorov vyhral Samuel Lazar v behu na 800 m (2:07,99), Lucián Jančár skončil na 100 m druhý (11,65) a Marek Olejár na 400 m tretí (54,69). V dorasteneckej kategórii boli druhí Samuel Michalko na 100 m (11,45) a guliar Bernard Legnavský (13,84), tretí skončili výškar Šimon Kovalčin (175), Mária Kucziková na 200 m (27,69), Mia Fotulová na 100 m prek. (15,55) a v kategórii mladších žiačok Sofia Voľanská v behu na 300 m (47,81).

KRAKOV/LONDÝN/HAMBURG: Dvojnásobný chodecký olympionik na 50 km (1996, 2000) a niekdajší majster SR v maratóne (2004) Peter Tichý st. obsadil v nedeľu na 18. ročníku maratónu v Krakove v konkurencii 6368 vytrvalcov celkovo 48. miesto časom 2:51:55 h (polmaratónsky medzičas 1:24:05), ale v kategórii 50 až 59-ročných finišoval druhý za Poliakom Gregorzom Czyzom (2:40:42). Zvíťazil Keňa Cyprian Kotut za 2:09:18 h, zo žien bola najlepšia Viktoria Chapilinová z Ukrajiny (2:28:03).

Na 39. ročníku maratónu v Londýne sa na štarte objavil medzi 43 000 bežcami aj olympionik z Atén 2004 Marcel Matanin, celkovo skončil z mužov 1249. časom 2:52:46 h, v kategórii 40 až 49-ročných ho klasifikovali na 120. mieste.

Na 34. ročníku maratónu v Hamburgu finišoval slovenský vytrvalec Marián Zimmermann spomedzi mužov na 62. mieste časom 2:33:41 h (čistý čas však o 20 sekúnd lepší, medzičas na polmaratóne 1:14:15), v kategórii 30 až 34-ročných ho klasifikovali na 21. mieste. Hamburský maratón vyhral Abate Tadu z Etiópie (2:08:25) pred krajanom Ayelem Absherom (2:08:26) a bývalým olympijským víťazom z Ugandy Stephenom Kiprotichom (2:08:31).

SZOMBATHELY: Na štvrtých „zimných“ vrhačských pretekoch v maďarskom Szombahelyi, ktoré organizuje Vrhačská akadémia Pála Németha, sa v kladive juniorov predstavili aj dvaja Slováci. Daniel Danáč, šiesty na MS 2017 do 18 rokov, obsadil 3. miesto výkonom 62,07 m. Miloslav Konopka ml. hodil 6-kilovým náčiním 59,86 m a skončil štvrtý. Zvíťazil talentovaný Maďar Donát varga výkonom 71,91 m. Limit na juniorské ME 2019 vo švédskom Borase má hodnotu 66,00 m.

(GB)

Text k foto:

Matej Baluch zo spišskonovoveskej Slávie vyhral v Tiszaújvárosi dvojstovku aj beh na 110 m prekážok.