Volkova ďalšia paráda, v rozbehu na 200 m sa zlepšil na 20,48, v semifinále stop pre prekážkarov Balucha a Ledeckú

Spanilá jazda slovenského šprintérskeho rekordéra Jána Volka na Olympijskom štadióne v Mníchove pokračuje! Vo štvrtkovom III. rozbehu na 200 m zvíťazil v slovenskom výkone roka 20,48 sekundy a hladko postúpil do večerného semifinále o 20.13 h.

Hoci mal zo sedmičky šprintérov najslabšie sezónne maximum, triumfoval s veľkým náskokom 17 stotín pred Talianom Pettorossim (20,65). Úvodnú zákrutu ešte vybehol približne na úrovni súperov, ale v posledných zhruba 70 metroch zaradil najvyšší rýchlostný stupeň a všetkých zvalcoval…

Zverenec Nade BendovejRóberta Kresťanka v klube Naša atletika si svoje tohtoročné maximum zlepšil až o 25 stotín. Volko, ktorý bol v Mníchove štvrtý vo finále na 100 m, sa piaty raz v kariére dostal na dvojstovke pod 20,50 sekundy. „Rozbehových“ 20,48 je jeho najlepší čas na 200 m od 21. júla 2018, keď na mítingu v Novom Měste nad Metují vyhral za 20,35.

„Musím sa priznať, že som sa tohto štartu trochu bál, pretože po finále na 100 metrov mi už veľa síl nezostalo. Ale evidentne som to zvládol dobre. Predviedol som celkom solídny beh, no myslím si, že priestor na malé zlepšenie ešte mám. Teraz budem do semifinále len relaxovať, azda si aj trochu zdriemnem,“ povedal Volko vo “flash interview“ pre organizátorov ME.

„Pre mňa je to celé veľké prekvapenie. V ôsmej dráhe som doteraz nikdy nebežal extrémne dobre. S trénermi sme sa dohodli, že si pobežím svoje. Potešilo ma, že som aj po 150 metroch, na rozdiel od ostatných tohtoročných dvojstoviek, vládal ešte bežať a ´nezhasol´ som. S časom som nadmieru spokojný- Chcel som sezónne maximum – mám ho! V semifinále zabojujem opäť o čo najlepší výkon.“

V konečnom účtovaní rozbehov patrila 25-ročnému študentovi informačných technológií tretia priečka za Desaluom z Talianska (20,46) a Holanďanom Burnetom, s ktorým prehral len o 4 tisíciny. V semifinále sa predstaví 12 najlepších šprintérov z rozbehov plus dvanástka, ktorá bola do tejto fázy súťaže nasadená priamo.

Trénerka Naďa Bendová: “Môj tip bol, že Janko zabehne čas 20,50, keďže som brala do úvahy jeho časy na stovke a tréningové výkony na 150 metrov. Predviedol dobrý beh, uvoľnený a to ma teší. Večerné semifinále bude náročné, ale tešíme sa naň. Spravíme teraz všetko pre to, aby sa čo najlepšie zregeneroval. Predpokladám, že na postup bude potrebný výkon na úrovni 20,40, takže Janko bude musieť ešte pridať…”

Slovenská atletika mala vo štvrtkovom predpoludňajšom programe zastúpenie aj v semifinálovách behoch na 400 m prekážok, avšak bez postupových očakávaní. Daniela Ledecká skončila celkovo 19. a Matej Baluch 23.

Baluch obsadil v I. semifinále 7. miesto časom 50,93 a v trinástej prekážkarskej štvorstovke v sezóne sa 15. raz v kariére dostal pod hranicu 51 sekúnd. V semifinále však bežal o 44 stotín pomalšie ako v rozbehu.

„Asi všetci čakali o niečo viac, ja takisto. Včerajší rozbeh som dosť cítil v nohách, ale snažil som sa na semifinále pripraviť čo najlepšie. Snažil som sa o identický beh ako v rozbehu a potom ešte trochu pridať za piatou prekážkou, ale v záverečnej rovinke mi vytuhli nohy,“ komentoval prekážkar banskobystrickej Dukly svoje semifinálové vystúpenie.“

Zverenec Edmunda a Igora Kováčovcov bol jasný outsider v prvom behu, jediný – rovnako ako v rozbehu – nemal osobák pod 50 sekúnd. Napriek tomu neskončil posledný a zdolal Belgičana Van Nieuwenhoveho. V celkovom poradí obsadil odchovanec spišskonovoveskej atletiky 23. miesto.

Okrem šestky, ktorá sa do finále kvalifikovala priamo z prvých dvoch miest, bolo na postup s časom potrebné zabehnúť 48,81 (Watrin/Belg.) a 49,10 (Bonvin/Švajč.). Až 19 z 24 semifinalistov pokorilo hranicu 50 sekúnd.

Štart v Mníchove bola pre 21-ročného Balucha premiéra na ME, v individuálnej disciplíne dokonca premiéra na seniorskom vrcholnom podujatí. „Možnosť bežať v semifinále bol neskutočný zážitok: skvelý štadión, diváci i atmosféra. V rozbehu som jediný nemal na konte osobák pod 50 sekúnd a dostal som sa ďalej, to považujem za príjemné prekvapenie. Myslím si, že 23. Miesto v premiére na ME nie je zlé, ale vidím, že stále mám čo zlepšovať,“ pridal Matej Baluch zopár hodnotiacich viet k účinkovaniu na ME.

Vystúpenie svojho zverenca v Mníchove zhodnotil i kouč Edmund Kováč: „Po stredajšom rozbehu absolvoval Matej ešte ľahký strečing a masáž, dnes sme od rána fungovali v rovnakom režime ako včera. Čo sa týka semifinále, musím sa pozrieť, či to nerozbehol príliš rýchlo, lebo v závere mu evidentne chýbali sily. Potešil by ma osobný rekord, ale nič sa nedeje. Účasť v semifinále je pre nás všetkých povzbudenie do ďalšej práce. Matejovi ďakujem za pekný zážitok a želám mu, aby výkonnostne rástol a plnil si svoje tréningové záležitosti tak ako doposiaľ.“

Do finále prekážkarskej štvorstovky sa nepozrela ani Daniela Ledecká. V II. semifinále súťaže žien obsadila 8. miesto časom 57,08 sekundy, keď o stotinku prehrala duel o siedmu priečku so Švajčiarkou Fehrovou. Do méty približne 250 m sa zverenka Kataríny Adlerovej držala na 6. – 7. pozícii, potom sa však zosunula na ôsmu a z nej sa už do konca pretekov neodpútala.

V konečnom účtovaní patrilo 25-ročnej prekážkarke ŠK ŠOG Nitra 19. miesto, najrýchlejšia v semifinále bola Holanďanka Bolová (53,73). Okrem šestice, ktorá do finále postúpila priamo z prvých dvoch miest, bolo na postup s časom potrebné zabehnúť 54,68 (Iuelová/Nór.) a 54,98 (Folorunsová/Tal.).

„Do poslednej chvíle som sa snažila Švajčiarku predbehnúť. Dnes však mala šťastie ona, v rozbehoch som ho mala ja… Teším sa, že som sa dostala do semifinále i z 19. miesta v ňom. Tento beh som si naozaj užila. Mám veľkú radosť,“ usmievala sa Daniela.

Trénerka Katarína Adlerová: “Daniela vydala zo seba všetky sily, ktoré jej ešte ostali. Chceli sme dosiahnuť o niečo viac, ale v konečnom dôsledku som s jej vystúpením spokojná. Verím, že nepovedala posledné slovo a v nasledujúcich sezónach bude svoj osobák naďalej vylepšovať.”

Pre Ledeckú, ktorá bola na svojich tretích ME (v roku 2016 v Amsterdame však len ako štafetová náhradníčka), je semifinálovú účasť náplasť na pokazené júlové MS, kde nedokončila rozbeh.

SLOVÁCI V AKCII

MUŽI

200 m – rozbehy (23 štartujúcich): 3. Ján Volko 20,48 (slovenský výkon roka) – postúpil do semifinále (1. v III. rozbehu)

400 m prek. (36 štartujúcich) – semifinále: 23. Matej Baluch 50,93 – nepostúpil do finále (7. v I. semifinále)

ŽENY

400 m prek. (36 štartujúcich) – semifinále: 19. Daniela Ledecká 57,08 – nepostúpila do finále (8. v II. semifinále)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk