„Na rekordy sa nesústredím, dostal som však ponuku, aká sa neodmieta,“ hovorí Peter Ďurec o tom, čo ho čaká v sobotu 16. septembra na Brose Night Run v Prievidzi. Na 10-kilometrovej trati sa pokúsi o prekonanie národného rekordu, ktorý má hodnotu 28:37 min a má už bezmála 20 rokov. Devätnásteho marca 2005 ho zabehol Miroslav Vanko v nemeckých Drážďanoch. V hre je však aj ďalší rekord: keďže oficiálne sa bude merať i medzičas na 5 km, Ďurec má takisto nádej pokoriť slovenský rekord Róberta Štefka 14:28 min zo 4. októbra 1997, ktorý dosiahol ako medzičas na polmaratónskych MS v Košiciach.
S udávaním rekordného tempa by mali Petrovi Ďurecovi pomôcť elitní vodiči z Kene, čo považuje za jeden z najväčších prínosov: „Na Slovensku som ´pacerov´ na pretekoch ešte ani nemal. Väčšinou behám sólo vpredu. Takže to vnímam ako veľkú zodpovednosť pripraviť sa na to čo najlepšie. Keď mi všetko vyjde v príprave i v deň pretekov, verím, že by rekord mohlo padnúť.“
Práve rovinatá trať a správne nastavené tempo sú pri rekordných pokusoch kľúčové. „Vtedy sa môžem naplno sústrediť na správny bežecký postoj, vyššiu kadenciu krokov, na hodinky sa nemusím ani pozrieť,“ pripomína Peter Ďurec.
Okrem vodičov by mala Petrovi pomôcť k rýchlemu času aj špičková konkurencia z Kene. Do Prievidze príde víťaz tohtoročného Národného behu Devín – Bratislava Albert Tonui i ďalší dvaja jeho krajania zo stupňa víťazov Kennedy Rono a Hillary Kimaiyo. Všetci behajú za maďarský Benedek Team. Všetci patria k bežcom, ktorí na 10 km dokážu zdolať 29-minútovú hranicu, a v Prievidzi aj oni budú útočiť na osobné rekordy. Elitná kensko-nórska dvojica sa postaví na štart aj v kategórii žien.
Dokonalý prehľad o aktuálnom tempe počas pretekov zabezpečí elektrické auto od Toyoty, ktoré pôjde pred najrýchlejšími bežcami s LED časomerom.
To, že v prípade Ďurecovho pokusu o rekordný čas na 10 km pôjde o náročnú úlohu, potvrdzuje fakt, že na Vankovho času potrebuje bežať neustále tempom 2:52 min/km. To je méta, ku ktorej sa žiadny Slovák dlhé roky ani len nepriblížil.
Kto iný by to však mal skúsiť, ak nie práve Peter Ďurec. Ako lekár sa behu venuje výlučne popri práci, napriek tomu v uplynulej sezóne predviedol viacero pozoruhodných výkonov. V októbri zvládol polmaratón na MMM v Košiciach za 1:04:24 h, čím sa v slovenskej histórii zaradil na 4. miesto. V tomto roku apríli ako prvý Slovák po 17 rokoch zabehol 10 000 metrov na ovále pod 30 minút (29:15,79, v júni sa potom vo francúzskom Pacé ešte zlepšil na 29:14,33) a v júni na Európskych hrách v Chorzówe ako prvý Slovák po 21 rokoch zvládol 5000 metrov pod 14 minút (13:58,22).
Napriek výbornej sezóne si uvedomuje, že prekonanie Vankovho rekordu nebude jednoduché: „Najväčšie úskalia vidím vo faktoroch ktoré nedokážem ovplyvniť. Ak napríklad bude fúkať vietor. Alebo ak ochoriem alebo sa zraním. Aj keď toto čiastočne dokážem ovplyvniť.“
Rovnako verí, že mu ´sadne´ trať v Prievidzi, ktorá je rýchla a rovná, no nachádza sa na nej aj 180-stupňová obrátka, a takisto nové bežecké tenisky On Cloudboom Echo 3, ktoré bude mať na nohách („Verím, že budú rýchle!“).
Pri rekordných pokusoch sú prístupy bežcov k taktike rôzne: niektorí preferujú pomalší začiatok a postupne zrýchľujú, no nájdu sa dokonca aj takí, ktorým vyhovuje rýchly začiatok. Peter sa však v spolupráci s vodičmi pokúsi o čo možno najrovnomernejšie tempo. „Myslím si, že budem bežať od začiatku 2:52 min na kilometer. Ak by som išiel i o sekundu pomalšie, na deviatich kilometroch sa to nazbiera na 9 sekúnd, a to manko už ťažko stiahnuť v poslednom kilometri, hoci aj pri dobrom finiši. Tempo ale nechávam na mojich ´pacemakerov´.“
Že to Peter Ďurec s útokom na národný rekord myslí vážne, potvrdzuje aj jeho upravený tréningový plán s väčším dôrazom na oddych a regeneráciu, no predovšetkým na ešte kvalitnejší tréning. „Kúpil som si hrudný pás a pri voľných behoch si meriam pulzovú frekvenciu. Ak presiahne 141 úderov za minútu, spomalím. Aby moje voľné dni boli naozaj voľné. Naopak, pridal som vo svojich ťažkých dňoch, kedy sa snažím behať prahové tempá dvakrát za deň,“ vysvetľuje banskobystrický ortopéd.
Dva tréningy za deň s úsilím na hranici anaeróbneho prahu predstavujú jeden z najmodernejších tréningových prístupov, ktorý v poslednom období preslávili nórski bratia Ingebrigtsenovci. Intenzita tréningu sa za ideálnych podmienok kontroluje pomocou merania hladiny laktátu. „Chcel by som vyskúšať i sledovať to meraním laktátu, ale to je v mojom prípade časovo náročné. Hlavne ráno, keď na tréning vybieham o 5.30 h, aby som približne o 6.40 bol v práci. Vtedy je každá minúta cenná, takže idem len na pocit,“ poznamenal Peter Ďurec.
Určitou zmenou prešla aj Petrova ďalšia tréningová náplň. „V ťažkých dňoch chcem k poobednej fáze pridať aj plyometrické cvičenia alebo šprinty. Jeden deň v týždni, myslím si, budem potrebovať úplné voľno,“ hovoril štyri týždne pred štartom.
„Zatiaľ som zdravý, takže môžem povedať, že príprava sa vyvíja dobre. Cítiť sa však chcem dobre najmä pár dní pred pokusom, teraz to nie je až také dôležité. Teraz len neochorieť, nezraniť sa, dbať na dostatočný spánok, pitie a vhodné jedlá,“ dodal.
Podľa nášho najlepšieho vytrvalca by mal tréningový plán obsahovať voľné behy, tempá na úrovni anaeróbneho prahu, posilňovanie, kopce, kompenzačné cvičenia a aj trochu šprintov.
„Telo reaguje najviac na čo najpestrejšie spektrum stimulov. K tomu ale musí mať čas na regeneráciu. Objemovo by to malo byť okolo 160 kilometrov za týždeň.“
Na otázku, ako bude vyzerať kľúčový tréning pred rekordným pokusom, Peter Ďurec s úsmevom odvetil: „Hlavné tréningy sú – všetky. Najmä voľné behy a čas voľna medzi tréningami, lebo vtedy sa zlepšujem (alebo zhoršujem). Potom už každý vie, že v ťažkých dňoch to má na tréningoch búšiť.“
Peter priznal, že dva týždne pred pretekmi tréningy mierne upravil. „Posledných 10 až 14 dní pred pokusom chcem už vynechať tempá dvakrát do dňa a namiesto toho zaradiť rýchlejšie úseky. Hlavný tréning bude zrejme 10-krát jeden kilometer. Stále si myslím, že bude dôležité neukázať všetko, čo je vo mne na tomto tréningu, ale až na trati v Prievidzi.“
Sobotný večer však v Prievidzi nebude len o pokuse o národný rekord. V pláne sú desiatky ďalších osobných rekordov, o ktoré sa chcú postarať ďalší bežci na trati, ktorá pri minimálnom prevýšení patrí k najrýchlejším na Slovensku. Má medzinárodný certifikát World Athletics a je zaradené aj do svetového kalendára.
Po prvej vlne elitných bežcov, ktorí odštartujú o 17.30 h, prídu na rad ostatní bežci, ktorí vyštartujú o 18.30 h – sprevádzať ich budú dídžeji, bubnová, svetelená a pyrou šou, či dokonca ľudová hudba.
V cieli pretekov Brose Night Run na všetkých čaká špeciálna medaila od štúdia Crafting Plastics navrhnutá umelcami a vyrobená z bioplastov z obnoviteľných zdrojov a takisto unikátne tričko s vytlačeným dosiahnutým časom.
Pre rýchlu regeneráciu budú k dispozícii fyzioterapeuti či nohavice od Reboots a samozrejme bohaté občerstvenie. Pre elitných pretekárov bude dokonca k dispozícii VIP stan s občerstvením či kávou. Organizátori plánujú oznámiť aj ďalšiu veľkú bežeckú novinku. Pôjde o podujatie so zásadným významom a bežci sa ho dočkajú už v tomto roku.
Zaujímavosťou je, že v rovnaký deň, krátko pred štartom podujatia, bude v Prievidzi začínať aj etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska.
NAJLEPŠÍ SLOVÁCI V CESTNM BEHU NA 10 KM
28:37 Miroslav Vanko 19. 3. 2005 Drážďany
28:43 Róbert Štefko 20. 3. 2004 Drážďany
29:13 Martin Vrábeľ 5. 6. 1991 Kodaň
29:31 Peter Suchán 14. 10. 1973 Praha
29:41 Marcel Matanin 20. 6. 2003 Braunschweig
PETER KOVÁČ, GB
Text k foto:
Na snímkach Peter Ďurec na M-SR 2023 na 10 000 m v Žiline, v behu na 5000 m na Európskych hrách v Chorzówe, v cieli behu na 10 000 m na Európskom pohári vo francúzskom Pacé a na trati polmaratónu na MMM 2022 v Košiciach.
FOTO JÁN SÚKUP, SOŠV/SAMUEL GALICA, AZ (pk) a PETER JESENSKÝ